"Франциск избра това име, за да покаже на съвременния свят, че папата може да бъде съвсем обикновен човек. Той беше много социален", каза пред "Фокус" богословът проф. д-р Павел Павлов.

По думите му оттеглянето на Бенедикт XVI е било изключително необичайно и дори грандиозно. "Това също бележи понтификата на Франциск – дълго време му се наложи да живее в сянката на все още живия си предшественик", допълни проф. Павлов.

"Той успя да доближи папството до обикновените хора. Дори промени цвета на традиционните червени папски обувки – символичен, но значим жест", посочи богословът.

В началото това му се сторило проява на артистичност, признава проф. Павлов, но сега смята, че папа Франциск е извършил изключително полезна работа за Римокатолическата църква. "Успя да покаже, че папата може да бъде един от редовите християни – независимо от континента, от който идват, или от социалното им положение", добави той.

"Тази обикновеност на папа Франциск вероятно ще остане по-дълго в съзнанието на хората. Ще го запомнят като добър човек, който показа, че папата може да се шегува, да се усмихва, да проявява състрадание и да прави компромиси – нещо, което рядко очакваме от един папа. Той се стремеше да обръща внимание на всеки. Милосърдието, за което толкова се говори, очевидно беше не само думи – хората го усещаха", заключи проф. Павлов.