Доста години спорихме с Агенцията по храните, защото откриват опасни продукти и винаги ни се обяснява нещо абстрактно, а не се разбира какъв точно е този продукт. Те имаха една такава практика да не съобщават имена. Трябва да се съобщава името на продукта, партидата и да има снимка, както е в останалите държави. Дано това да не е някакъв случаен проблясък, а да е начало на трайна практика, защото така трябва да се прави. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов във връзка с бебешката каша, която БАБХ спря от продажба заради наднормено съдържание на олово. 

По думите му медиите не получават достатъчно информация от Агенцията по храните. "Агенцията не съобщава името и медиите публикуват информацията без него. Това не е правилно, трябва смело, когато има стоки, които са опасни, имената да стоят най-отпред, за да може да знаят хората от какво да се пазят. В противен случай институциите стават съучастник в риск от отравяне", допълни Николов.  

"Да не говорим, че така страдат цели браншове, защото спомням си казват "маруля, произведена в  Пловдивско", хайде, на следващия ден никой не купува нищо от Пловдивско, нали, защото не знаем коя е марулята. И всъщност, наказвате другите, които са коректни производители", каза още изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители". 

Той посочи, че се надява това да е повратна точка и медиите също да помагат при откриването на такива продукти, като смело съобщават имената, когато става въпрос за опасност. 

"Това не е забранено от закона. Законът е забранил само скритата реклама, нищо повече. Когато чуем от една институция, че тя е хванала опасна стока или нещо такова, ние не трябва това да го възприемаме като някаква трагедия, а точно обратното, трябва да сме радостни, че институциите си вършат работата. Защото обратното - мълчанието е по-тревожно, тогава, когато ви кажат "всичко е наред", накрая се оказва, че Чернобил е гръмнал", допълни Богомил Николов.