Богомил Николов: Овладяването на инфлацията може да доведе до икономическа стагнация
© БГНЕС
Според официалната статистика инфлацията намалява, но това не означава, че цените на стоките също ще намалеят, отбеляза той. Инфлацията е различна при различните стоки и услуги и за различните потребители. "Инфлацията при храните беше най-голяма и това няма как да не е проблем за хората с по-ниски доходи, просто защото те отделят по-голям процент от доходите си за храна. Може би е добре да не се изчислява само инфлация, а по-скоро покупателна способност. Тогава ще се види много ясно, че наваксването на доходите на определени социални групи не е достатъчно“, обясни Богомил Николов.
Предизвикателството според него е да се подпомогнат хората, които зависят най-много от бюджета и чиито доходи не са били променени през последните две години. "Освен работещите, които не са получавали индексация, тук се включват и хората, които получават социални помощи и пенсии. Това са хората, които най-много са пострадали от инфлацията, защото при едни и същи доходи потребяват стоки и услуги на по-високи цени“, заяви Богомил Николов.
Намаляването на ДДС ставките за определени браншове според него е било мярка в полза единствено на съответните бизнеси, но не и на потребителите. Затова според него е време те да бъдат върнати на предишните стойности. "Вече не са необходими такива краткотрайни кризисни мерки, а по-скоро дългосрочни политики, насочени към развитие на отделните икономически сектори. Мисля, че трябва да засилим и ролята на регулаторите в България, защото те са доста беззъби и неефективни“, коментира Богомил Николов.
Той даде пример с глобите в Закона за защита на потребителите – от 3 до 70 хиляди лева. "70 000 е абсолютно недостатъчно за по-големи бизнеси, които в следствие на дадена нелоялна практика могат да спечелят повече пари. Ако даден икономически субект ще спечели от една практика примерно 500 000 лева, кажете ми как глоба от 70 000 лева може да го спре? Той най-вероятно ще си направи сметката, ще си калкулира глобата и ще продължи напред. Тук е силата на държавата в косвените мерки, които в последствие вече се отразяват върху цените и нашите интереси“, обясни Николов.