Основната причина за задръстванията и състоянието на инфраструктурата в София е лошото управление от страна на стопанина на пътя, в случая от Столична община. Това коментира председателят на УС от Института за пътна безопасност Богдан Милчев в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

По думите му Столична община се проваля в този процес поради няколко причини, като на първо място той постави лошото взаимодействие между зам.-кмета по транспорт и кмета на София, които "макар че трябва да работят заедно, те не си говорят“. От друга страна според него има пълен отказ от взаимодействие с "Пътна полиция“, а трафикът в София не може да бъде подпомаган и регулиран без участието на "Пътна полиция“. И не на последно място експертът постави лошата планировка на ремонтите и контролът, който се осъществява върху тях. "Съвкупността от всички тези елементи водят до това тази година в София да стоим два пъти и половина повече в задръстване отколкото миналата година.“

Според експерта въздействието върху шофьорите не трябва да се осъществява чрез глобяване и контролирането им, тъй като този метод е изчерпан. По думите му основните усилия в целия Европейски съюз от няколко години се насочват към това да се промени средата, в която функционират шофьорите, за да може те да променят своето поведение. "Имаме близо 0.5 милиарда лева събрани от глоби, което е един държавен рекет върху шофьорите, защото залагането на капани при лоша организация на движението, лоши пътища, неефективен контрол и събирането ударно на глоби без тези глоби да бъдат ефективно използвани за пътна безопасност, е недопустимо.“

По наболялата тема за инцидентите с тротинетки експертът заяви, че тези превозни средства няма как да бъдат контролирани за скоростта, кой ги управлява, нито да бъдат контролирани техните модификации. Точно поради тази причина голяма част от европейските градове са започнали да осъществяват пълната забрана върху използването им.  

Богдан Милчев сподели също, че от началото на годината има нечувано до този момент намаляване на жертвите по пътищата, които са 60 човека по-малко загинали спрямо миналата година същия период, което според него е притеснително като информация, тъй като не е ясно дали показателите са реални, на какво се дължат. "Мен лично това ме притеснява изключително много, защото каквато и да е причината за това намаление, ако ние не знаем каква е тя, означава само едно: че може да очакваме много рядък ръст в момента на жертвите.“