Тази война с дрогираните и пияните шофьори е една телевизионна война, която е в главите само на тези, които я обявиха. Защото за да обявяваш война на нещо, ти трябва да си подготвен, трябва да знаеш какъв е врагът.

Това коментира инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност, в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Това е едно клише. Включително и тази акция, която както обявиха – то няма нищо различно от ежедневната работа на КАТ, освен че дават малко повече гласност на това, което правят, и изискват от полицаите да пишат повече актове и фишове. А иначе, ако погледнете чисто статистически и махнем популизма, който се вихри, ще видите, че ето, примерно ние направихме справка: в Стара Загора – за една седмица са хванали 3 души в Старозагорска област, 3 души с наркотици за цялата седмица. В София са хващат обикновено по 5-6 на ден, горе-долу толкова е това, което се хваща. Преди са хващали по 3 човека на ден“, посочи той.

Има тенденция да се сяда зад волана с алкохол и наркотици. Това е, защото дълги години, месеци наред контролът е бил занижен и това дава спокойствие на тези, които искат да нарушават и да знаят, че ще могат да се оправят, отбеляза експертът по пътна безопасност.

"Сега се опитват с телевизора да ги уплашат, но реално ви казвам, на пътя нещата са изключително спокойни, не е положението военно, така да се каже“.

Системните нарушители трябва да бъдат извадени от пътя по естествен начин, ако се въведем бонус-малус системата, смята Богдан Милчев.

"Тя е именно за тази цел – тези, които нарушават, да плащат прекалено скъпо и неприемливо. Ето случаят със Семерджиев – ако имаше бонус-малус система, неговата застраховка сигурно щеше да бъде 1 милион лева с тези нарушения и той нямаше да може да кара нито един автомобил поради простата причина, че ако го кара без застраховка и утре има някаква щета, тази щета няма да му се покрие, а Семерджиев го интересуват повече парите, отколкото човешкият живот“, посочи експертът.

Евелина БРАНИМИРОВА