Близо 3 млрд. идентификационни кодове за тютюневи изделия са генерирани през софтуерната система Tobacco ID
© МТИТС
"Системата за наблюдение и проследяване движението на цигари и тютюн Tobacco ID намали драстично контрабандата на тютюневи изделия на територията на страната“, каза изпълнителният директор на "Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов.
Издател на идентификаторите за тютюневите изделия е "Печатницата на Българска народна банка" АД, а технологичен партньор е "Информационно обслужване“ АД. Агенция "Митници", която е контролиращ орган, има достъп до системата за проследяване и възможност да идентифицира цялата информация, закодирана в кодовете на уникалните идентификатори и може да проследи всяка кутия цигари, реализирана на пазара.
Системата за следене на движението на цигари и тютюн за пушене беше въведена през май 2019 г. във всички държави от ЕС и цели проследяване на тютюневите изделия от производителя до търговеца на дребно. В нея се регистрират всички производители на тютюневи изделия, складове, търговци на едро и на дребно на тютюневи продукти. Те получават уникални кодове, с които всяка кутия може да се проследи и става част от "Tobacco Track and Trace“ системата на ЕС, чиято цел е борба с контрабандните тютюневи изделия.
До този момент в Tobacco ID са регистрирани общо 32 производителя на тютюневи изделия, над 30 000 търговски обекта, 9 производствени бази, 435 склада и над 130 000 уникални потребители. В системата се съдържа информация за 1835 тютюневи изделия и 37 машини за производство.
Регистрацията на търговците и търговските обекти се извършва само по електронен път, дори и при липса на електронен подпис. Системата позволява регистрация и с пълномощно. Според проучване сред ползвателите на услугата, интерфейсът на системата е интуитивен и лесен за използване, а процесът е максимално опростен и ясен. Има разработена и тестова среда, която напълно се припокрива с Tobacco ID. Тя предоставя възможност на всички фирми, които разработват софтуер за първичните хранилища на клиентите си да имат възможност да провеждат пълноценни тестове.