Бизнесът ще продължи да получава компенсации за цените на тока
©
Проекторешението бе внесено от Делян Добрев, Станислав Анастасов, Искра Михайлова, Драгомир Стойнев и Павела Митова.
То бе подкрепено със 185 гласа "за", нямаше гласували "против", а 5-ма се въздържаха.
Пред народните представители министърът на енергетиката заяви, че от началото на месец юли се наблюдават изключително високи цени на електрическата енергия както в Европа, така и у нас.
"Факторите, които влияят и оказват съществено значение на цените на електроенергията на този ценови диапазон са външни, независими от производствените мощности на българската енергетика и държавната такава", заяви министър Малинов.
Той обяви, че след разговари с представителите на промишлеността и бизнеса в Министерството на енергетиката е било обсъдена възможността за компенсации. Тази седмица правителството е одобрило решение за удължаване на мярката за определяне на таван на приходите.
"Това ще даде възможност да бъде генериран допълнителен финансов ресурс, за да може да бъде приложена една такава рамка", обясни той.
Той каза, че компенсаторният механизъм, предложен от парламента в размер на 180 лева /MWh за небитовите крайни клиенти, независимо към коя електропреносна мрежа са се присъединили.
При обсъжданията Драгомир Сотйнев от БСП заяви, че левицата ще подкрепи тази мярка. Той каза, че тя е "навременна".
Радослав Рибраски от ПП-ДБ коментира, че това решение няма дисциплиниращ ефект. Според него от него ще има последствия. Той предложи и вписването на енергийно бедните потребители.
От "Възраждане" също подкрепиха проекторешението. Те смятат, че държавата има достатъчен ресурс да подпомогне бизнеса и това трябва да бъде направено.
Делян Добрев каза, че с вписването на енергийно бедните потребители те ще плащат по-скъп ток. Председателят на енергийната комисия заяви, че същият проект на решение е бил подкрепян от "Продължаваме промяната" в предишни Народни събрания.