Годишното глобално проучване на PwC е традиционно проучване, с което сондираме мнението на нашите клиенти и на бизнес общността. Резултатите показват изразен песимизъм относно темпа на икономическо развитие, което е наистина притеснително. Това каза Юлиян Михов, директор бизнес развитие за Югоизточна Европа на PwC, в предаването "Човекът на фокус" на "Фокус"

Същевременно обаче се увеличава увереността на изпълнителните директори на компаниите, че те вече могат по-добре да контролират растежа на компаниите, които управляват, отбеляза той. "Също много интересен резултат и той е особено валиден за компаниите, базирани в Централна и Източна Европа, че определено има една тенденция, ясно изразено мнение и визия на лидерите, че те трябва да скъсят радиуса, в който се разрастват техните компании. На последно място, но не по значение, бих отбелязал, че определено се увеличава броят на бизнес лидерите, които вече са убедени и твърдо са осъзнали необходимостта от нужда за трансформация на техните компании", обясни Юлиян Михов. 

Той отбеляза, че очаквано, сред основните притеснения на бизнес лидерите е инфлацията. "Тя е по-сериозно притеснение за компаниите от Централна и Източна Европа – 55% от лидерите там са посочили, че това е наистина нещо, което много ги притеснява. По-нисък е процентът на глобално ниво – около 40%. На второ място с около 43% са геополитическите конфликти. Макроикономическата стабилност като цяло е посочена на трето място и на последно място е киберсигурността. Натрупването на ефектите от COVID-19 пандемията, съчетани с геополитическите проблеми, политическите сътресения, които много държави преживяват, всичко това в комплекс като че ли увеличава тази несигурност и притеснения, които те изразяват", обобщи Михов.   

Според него се подценяват нуждите от увеличаване на инвестициите в киберсигурността, особено за компаниите в Централна и Източна Европа. "Тези геополитически конфликти, с които сме заобиколени, определено са сигнал, че това е изключително важно нещо и това е сигнал, който ние отправихме към лидерите", посочи Михов. 

Той отбеляза, че собствениците на семейно притежаваните компании много ясно осъзнават, че техният успех и тяхното предимство спрямо класическите корпоративни конкуренти, които имат, се състои на първо място в това да изградят доверие. "Това, с което семейните компании се отличават, е, че те държат много на доверието сред служителите си и от служителите към тях и доверие към семейството. Това, на което ние може би не обръщаме достатъчно внимание в България или може би го подценяваме донякъде, е, че дневният ред на тези семейства се състои от два компонента – проблеми на семейството и проблеми на бизнеса, и тяхното предизвикателство е как да ги обединят в едно така, че да са успешни. Определено има ясна тенденция за това, че доверието в семейните компании се изгражда отвътре навън и първите, спрямо които това трябва да бъде демонстрирано, са служителите. Нямаш ли доверие на служителите си в компанията, не можеш да очакваш доверие от който и да било друг", обясни Юлиян Михов.