Бившият зам.-министър на финансите каза каква е причината за различните версии относно нивото на фискалния резерв
© БНТ
"От 9 април вече не съм зам. министър на финансите. Подадох молба към премиера Денков миналата седмица да бъда освободен от длъжността си на зам. министър на финансите с встъпването в длъжност на служебния кабинет. Причината е, че аз към в един екип с Асен Василев и с Николай Денков и мисля, че мога да работя най-добре и да изпълнявам задърженията си в този екип. В предварителния разговор, който проведохме с г-жа Петкова стана ясно, че и от моя, и от нейна страна идеята е аз да не продължавам да изпълнявам функцията си на зам. министър", обясни Клисурски пред БНТ.
Във фискалния резерв има 6, вместо обявените от Асен Василев 9 милиарда
Той подчерта, че няма липси във фискалния резерв на държавния бюджет.
"Няма как и да има. Фискалният резерв винаги има определена наличност. Представети си го като вашата спестовна сметка в банката. Тя винаги има някаква наличност, която е позитивно число. В случая на държавата говорим за милиарди. Има един минимум от 4,5 млрд. лв., който по закон винаги трябва да се поддържа. Различните версии за нивото на фискалния резерв идват от датата, която определя неговото ниво. Асен Василев говореше за нивото на фискалния резерв в края на месец март. Г-жа Петкова цитира точната сума към дата понеделник - 8 април", каза бившият заместник-министър на финансите.
По думите му към 30 април се очаква нивото на резерва да се покачи до над 9 млрд. лв. Клисурски повтори обяснението на Асен Василев, че големите движения във фискалния резерв в началото на април са заради плащанията за пенсиите (1,7 млрд. лв.) и за задълженията на "Топлофикация - София" към БЕХ (1,6 млрд. лв.)