Дончо Барбалов, който в последните месеци на изминалата година стана част от управителния съвет на държавния Фонд за гарантиране на влоговете в банките, предава "Фокус".
Ето какво пише още Барбалов, чиито ресор в Столична община бяха финансите:
В общинските бюджети се включва подробен списък с капиталови обекти за конкретната година, но за първи път с приемането на държавен бюджет се поема ясен ангажимент за финансиране на общински проекти със срок на изпълнение до края на 2026г.
Отчитайки процедурите по подготовка, одобрение, провеждане на обществени поръчки и въвеждане в експлоатация общините ги очакват изключително напрегнати месеци.
Този подход дава прозрачност на държавното финансиране, но и голяма отговорност пред новоизбраните кметове и общински съвети. Предвижда се проектите да се администрират с чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз в България (ИСУН).
По одобрените проекти ще се предоставят аванси в размер на 20% до 50% в зависимост от техния предмет, като се предвиждат и междинни плащания.
Необходимата документация за сключване на предвидените от Закона договори с Министъра на регионалното развитие и благоустройството включва:
- за проекти с предмет строителство, основен ремонт или реконструкция с одобрен инвестиционен проект и валидно разрешение за строеж или становище на главния архитект на общината с подробно описание на инвестиционното намерение, че строежът не се нуждае от издаване на разрешение за строеж, когато издаването му не се изисква съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ)
- За проектите с предмет инвестиционно проектиране трябва да разполагат с валидна виза за проектиране или становище на главния архитект на община с подробно описание на инвестиционното намерение, когато за извършване на проектирането не се изисква виза за проектиране съгласно ЗУТ.
Средствата се предоставят по реда на Закона за публичните финанси с одобрение от Министерски съвет.
Допустими са разходите, които са нормално част от изпълнението на инвестиционни проекти.
Не са допустими редица разходи, най-важните от които са разходите за дейности, изпълнени и разходи направени преди сключването на споразумението с МРРБ, разходи за индексация на договори за обществени поръчки, разходи за екипи по подготовка и изпълнение на проекти, разходи за придобиване на земя.
В края на миналата година беше публикуван Закона за държавния бюджет за 2024 г. В него за пръв път се отделя значителен ресурс за инвестиции в 1625 общински проекти. Общата стойност на проектите е 4,9 млрд. лева, от които се очаква 4,1 млрд. лева да бъдат изпълнени още през 2024 г. Така започва своята втора публикация във Facebook за новата година един от бившите зам.-кметове в София - Бившият зам.-кмет на София с ресор "финанси": Общините ги очакват изключително напрегнати месеци
©