В саудитската столица Рияд днес ще се проведат първите от няколко години насам консултации между високопоставени лица на Съединените щати и Русия.

А вчера в Елисейския дворец на една маса седнаха ръководителите на Евросъюза, НАТО, премиерите на шест европейски държави и на Великобритания.

След срещата заявиха, че Европа и Украйна не трябва да отсъстват от преговорите за мир с Русия.

"Няколко пъти беше заявено от страна на САЩ, че тези преговори на този етап ще започнат само като двустранни. Идеята е да се спре войната. Оттам нататък има много въпроси, които тепърва трябва да бъдат решавани. И може би там ще е и мястото на Европа – как ще се гарантира този мир, какво ще бъде участието на европейски сили евентуално", коментира пред bTV Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната.

"Ключовият за мен проблем е отсъствието на Украйна, защото в крайна сметка воюват Украйна и Русия. Ако има договор той ще бъде сключен между Украйна и Русия", отбеляза той.

По думите му администрацията на президента Тръмп иска бърз резултат, тъй като той обеща да сложи край на тази война.

"Замразяването на един конфликт е може би лесният проблем. Решаването на всички други въпроси е по-трудното – какво става с териториите, с разрушенията, с мигриралите хора, с децата, които са изведени от украинските територии и са в Русия? Какво става с европейската архитектура за сигурност – ние сме в един етап, в който се разпадат принципите, върху които се градеше европейската сигурност след Втората световна война", коментира Йордан Божилов.

"Ние сме в един съвършено нов свят. Навлизаме в свят, в който силата е важна, а не договореното и някакви принципи", отбеляза той.

По думите му отношенията между САЩ и Европа са много сложни. 

"Има няколко ключови въпроса. САЩ ще продължат да говорят с Европа, с ЕС, с общото, или ще тръгнат да говорят със страна по страна? Какво става с отношенията с НАТО? Какво става в икономическата сфера", попита Йордан Божилов.

Според него, ако тръгне икономическа война между САЩ и Европа, ще има не само преки влияния, но всичко, което върви като икономическа война между САЩ и други държави, включително и Китай, ще има вторичен ефект спрямо Европа.