И тази седмица станахме свидетели на политически сблъсъци, на фона на все по-шумното и справедливо обществено недоволство от състоянието на българските пътища и корупцията.

На този фон ни предстои още един вот на недоверие - с предизвестен изход, но с потенциал да блокира нов вот по същата тема в следващите месеци.

Как всичко това резонира в обществото и какво показват пластовете под видимото?

Говори Румяна Бъчварова – социолог с дълъг опит, но и човек, който е участвал в управлението като вътрешен министър.

"Мисля, че отдавна не е имало толкова многолюдни протести, колкото тези от вчера и днес. Успя да провокира някаква реакция от страна на правителството, но мисля, че дори и да затихне тази енергия във времето, тя няма да изчезне, защото проблемът е много голям", каза тя по повод демонстрациите след трагедията с малката Сияна, която загуби живота си на пътя край Телиш вследствие на катастрофа.

"Зад това състояние личи безхаберие, липса на умение за управление, липса за стандарти за строителство на тези пътища, липса на контролни механизми", уточни Бъчварова пред bTV.

По думите ѝ за проблемът с пътната безопасност у нас трябва да проговори съвестта на хората, които вземат решения и управляват, като направят национална програма за превенция за жертви и катастрофи по пътищата, за да може всяко правителство да продължи програмата.

"Политиците трябва да поемат ангажимент да не крадат", подчерта тя.

"Нито една мярка не беше предложена как да се регулира товарният поток, какви да бъдат наказанията за шофьорите и оттук нататък умението как полицейското присъствие да успее да помага в процеса на движение", допълни още Бъчварова.

И даде конкретен пример –

"От 10 години на излизане от Околовръстния път вдясно към бул. "България", което е основен път, има малка табелка, на която пише Център, а от другата страна има грамадна дупка, на която стои кофа за боклук. Това е от 10 години – така се влиза в София, така се влиза в центъра на София. Няма никой, очевидно, който да вземе някакви мерки и да поправи това".