Издръжката на живота у нас продължава да расте през първото тримесечие на годината средно с 4,6%, според изследване на КНСБ. И въпреки че средната заплата нараства спрямо миналата с около 15%, а пенсиите за последните 5 години нараснаха с 151%, много хора имат усещането, че все по-трудно се справят с издръжката, с посрещането на разходите за живота на своето семейство заради покачване цените на основните хранителни продукти и режийните. Това каза бившият социален министър Христина Христова в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

"Важно е да се изследва усещането на хората за всичко това, което е случва. То е свързано с цялата среда, с правовата държава, със справедливи решения, които да се вземат от изпълнителната и законодателната власт, с равновесие в пенсионните системи, в икономиката и т.н". 

По думите й няма как минималната заплата или минималната пенсия да е достатъчна за добро качество на живота. Точно затова според нея трябва да има редица други механизми на държавата и на общините, които да подпомагат този процес чрез програми за подпомагане на допълнително обучение на децата, на спорт на децата, на участие в култура и развлечения, подпомагане за обществения транспорт. "И у нас има доста такива целеви помощ, но бих казала, че величините им са такива, че не оказват съществено значение за хората". 

Министър Христова е категорична, че трябва да се направи един обективен механизъм за формиране на минималната заплата, какъвто в момента липсва. Работата на синдикатите и работодателите е да се договорят формирането на тази заплата, като според нея е необходимо да се създадат добри условия за правене на бизнес, за развитие на икономиката, което ще доведе след себе си и качествени работни места с добри доходи. "Държавата трябва да задълбочи контрола за правата на работещите хора, за условията, при които работят, за трудовите им договори, за социалните им права, да имат осигурителни вноски върху всички свои доходи".