Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, обясни, че войната в Близкия изток придобива все по-широки размери. Той посочи, че пред Израел има няколко предизвикателства. 

"Първото е свързано със съдбата на заложниците. Те са предимно жени, деца и възрастни хора. Не са само израелски, а и чуждестранни граждани. Това е предизвикателство както за политическото ръководство на Израел, така и за военното командване, особено при планиране на военната операция. 

Второто предизвикателство беше изтласкването и ликвидирането на терористичните групи, които действаха на територията на страната. Неутрализирането на военния потенциал на "Хамас“ е следващото".

Той определи като предизвикателство и осигуряването на ресурси и логистика за осъществяване на наземна операция. 

"Предислоцирането на армейски части в северната част на Израел с оглед недопускане на нахлуване от "Хизбула“ от територията на Южен Ливан, както и предислоциране на части в близост до територията на Сирия и по границата със Западния бряг. Основната посока обаче е свързана със сухоземната операция към Газа", каза той пред БНР. 

Найденов напомни, че ивицата Газа е един от най-гъсто населените райони в света.

"Населението там вече се намира на прага на хуманитарна катастрофа и това е част от загрижеността на международната общност. Отказват се хуманитарни коридори.

Сред цивилното население вече има хиляди жертви. Част от тях се дължат на факта, че "Хамас“ използва обекти от социалната инфраструктура на територията на Газа за прикритие и част от цивилно население като жив щит".

"В регионален план не бива да пропускаме отношенията със Саудитска Арабия. Дори мащаба на тази наземна операция зависи от това дали ще продължи процеса на нормализация на отношенията между Саудитска Арабия и Израел. При нормалиране палестинците губят един от последните си козове и подкрепа", посочи бившият военен министър.

Иран също е заинтересован да спре процеса на нормализиране на тези отношения, особено при един военен пакт, който да включва Саудитска Арабия, Израел и САЩ, отбеляза Найден Ангелов.

Ангажимент на САЩ и на големите сили е недопускане на конфликта да прерасне в регионален или глобален, отбеляза бившият военен министър.

"Вече втора военноморска групировка присъства в района на Източното Средиземноморие".

Китай има чисто икономически интереси, свързани с алтернативен маршрут на стоки, обясни той.

"Русия също има определени икономически интереси и влияние в този район. Отклоняването на вниманието покрай войната в Израел е благоприятно за Русия. Съдържа потенциал да отнеме част от ресурсите, които иначе биха били предоставени на Украйна. Руският президент предложи да бъде своебобразен посредник".

Ангел Найденов не е оптимист по отношение на развитието на войната.

"Има всички предпоставки за екскалация на напрежинието и нови жертви. Чисто политическият процес остава на заден план"