Сергей Игнатов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".
Под една или друга форма "Добродетели и религия" се изучават и в момента, отбеляза той. Добродетелите в различните религии обаче се различават, подчерта проф. Игнатов. "Аз не съм съгласен предметът да бъде задължителен, защото в нашия ХХІ век има различни семейства с различна култура дори. Вместо да го наричаме със заобиколка "Добродетели и религия", нека да бъде "Вероучение" и православните дечица, които искат да минават този предмет, да го правят", заяви той.
Сред предлаганите промени в Закона за образованието е и въвеждането на оценка за дисциплината. Според него подводните камъни при въвеждането на тази мярка са много.
"Трябва да има някакъв резултат от тази оценка за поведение. Ние гледаме на нашите деца като на необразовани и ги смятаме за невъзпитани. Проблемът е, че ние сме възпитавани в други условия. Те растат в един глобален свят, имат изключително много права, които поколенията преди това не са имали. Оценката и желанието да дисциплинираме изисква до известна степен ние да се дисциплинираме", коментира проф. Игнатов.
По думите му преобладаващата част от студентите първокурсници, с които той се среща, са изключително интелигентни и добродетелни деца.
Според бившия министър на образованието е необходима реформа в училищната програма, тъй като тя е изключително амбициозна и несъобразена с възрастовите особености на децата.
"Единственият начин тези дечица да оцелеят и да получат добра оценка е да го назубрят. Ако децата нямат време да мислят, ние трябва да забравим думите "творчески личности" и "функционална грамотност". Натоварването трябва да се намали, защото образованието не е да наливаме с кофа в главата, а да отработваме това, което е преподадено, в различни ситуации", обясни проф. Игнатов.
Промяната на учебното съдържание обаче е трудноизпълнима: "Първо трябва да имаме една комисия, която да види как да остави важното и да обере плявата. Второ, тази комисия не трябва да е само специализирана по предметни области. Трябва да участват психолози, които са специалисти по детско развитие. Аз смятам, че до 7. клас примерно по български език и литература основното усилие трябва да бъде четене на книги, гледане на театър и смислени филми, защото основните добродетели идват от подражанието на някой положителен герой от книгите, театъра и смислените филми", допълни Сергей Игнатов.
Подкрепям идеята за въвеждане на предмета "Добродетели и религии", тя е добра, но моят организационен и административен опит казва, че преди да се направи едно предложение, то трябва да бъде разписано стъпка по стъпка как ще се реализира и какви цели ще постигне. Ако това просто се хвърли в пространството и остане да виси така, то отслабва властта, отслабва вярата на хората в управлението. Това каза бившият министър на образованието проф.