При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лев на ден вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е предвидено в постановление, обнародвано в Държавен вестник.  

"Потребителската такса служи за две неща. Едното е частично ограничаване на излишното ползване на медицински услуги. Има много хора, които настървено ползват медицинските услуги, без да имат потребност. Второто е частичен допълнителен приход за лечебните заведения. Относително голяма болница приема между 10 000-15 000 души годишно, което като потребителски такси ще бъде между 300 и 400 000 лв. годишно", коментира бившият директор на спешната болница "Пирогов" доц. д-р Спас Спасков.

Според него се прави социална политика от МС за сметка на някого, в случая на лечебните заведения.

Парите в болницата са общи

"Ако искаш да правиш нещо, прави го ти. Нелогично е. Парите, които влизат в болницата, са общи. Ако прави някой социална политика, той трябва да поеме разхода за нея. Когато говорим за т.нар. потребителска кошница, гледаме тази, която е най-ползвана и то от хората, които имат относително ниски доходи. Помагаме на тях. В постановлението в предишния му вид има изключени от тази потребителска кошница огромен брой хора, включително пенсионери, хората в социално неблагоприятно положение, хората с тежки хронични заболявания", уточни доц. Спасков пред Bulgaria ON AIR.

В момента се поставя въпрос за ограничаване на плащанията от страна на бюджета, за да може се сглоби, изтъкна още бившият директор на спешната болница "Пирогов".

"Левчето е за всички"

Попитан дали болниците ще изпаднат в затруднено положение, той заяви, че не е катастрофално, но е "неприлично".

"При всяко положение ще се отрази. Окръжните болници са в неудобно положение от гледна точка на финансирането. Сега им се отнемат от порядъка на 300 000 лв. годишно. Държавните и частните болници се различават само по собствеността. Общите правила, по които работят, са еднакви. Левчето е за всички", поясни доц. Спасков.

Като изключителен проблем той определи липсата на кадри. 

"Трябва да помислим за новите технологии. Изключителен проблем е този със сестрите. Сестрите са най-болната част в нашето здравеопазване. Там е най-тясното място. Трябва да се помисли по какъв начин част от дейностите, които те извършват, да бъдат прехвърлени на друг персонал", посъветва доц. Спасков.