Без телефони в училище е по-близо от очакваното
©
Целта е да се осигури "дигитална" пауза и децата да внимават повече в час. Ако експериментът е успешен, от началото на следващата година забраната ще бъде въведена в цялата страна.
Каква е ситуацията у нас? Забрана за мобилни телефони в училище няма. В закона е казано, че учениците не трябва да ги използват в учебните часове и че всяко училище само решава чрез правилника си как да се справи с проблема.
И докато учителите са склонни към тотална забрана на мобилните телефони, то родителите смятат, че това само ще влоши нещата.
В правилника на столичното 22-ро училище има точка, според която учениците нямат право да използват мобилните си телефони си по време на учебния процес. При по-малките ученици се ползват кутии, в които децата, влизайки в стаята, оставят телефоните си. Колкото до по-големите ученици - учителите настояват при влизане в час те да изключват телефоните си и да ги оставят на чиновете. Тези правила се нарушават.
"Когато ги вадят, когато играят, когато във Вайбър чатят и това естествено пречи на учебния процес, най-малкото пречи на самото дете за усвояване на материала, някой път пречи и на учителката", заяви Елена Кърпачева, директор на 22-ро СУ.
За да не се случва това, някои държави като Швеция, Англия, Франция, Италия, Германия вече опитват забрана на телефоните в училище. Възможно ли е и в България?
"Тази идея на мен много ми харесва - да има тотална забрана. Но на практика смятам, че няма да се получи. Родителите са тревожни, искат във всеки момент да имат телефонна връзка с децата и много трудно ще се въведе тази забрана", допълни Елена Кърпачева пред БНТ.
Според Асоциация "Родители" това, че децата се обръщат към телефоните си в час означава, че преподаването не е достатъчно интересно.
"Смятам, че една забрана би влошила само ситуацията, децата биха търсили начини да я саботират и няма да се стигне до ефекта, който всъщност се търси - децата да са фокусирани в час, това, което би направило децата фокусирани в час, е да им е интересно. А как да им е интересно е задача на училището и учителите", коментира Антоанета Василева, родител, "Национален център за безопасен интернет", "Асоциация "Родители".
И все пак да си припомним резултатите от ПИЗА на нашите 15-годишни ученици през 2022 година. Те бяха последни по математика в Европейския съюз. Бяхме в дъното на таблицата и по четене и природни науки. След публикуването на резултатите директорът на ПИЗА каза:
"Смятам, че твърде много млади хора в България са станали почти зависими от телефоните си и се чувстват неспокойни, ако те не са близо до тях. Това влошава резултатите им на теста ПИЗА, но можем и да видим как това е свързано с по-малко удовлетворение от живота, от социалните им контакти и повече безпокойство", каза още Андреас Шлайхер, директор на Дирекция "Образование и умения" на ОИСР.
Цифрите също показват - в България 46% от учениците се разсейват с дигитални устройства в час, средно за ПИЗА те са 30 на сто.
Засега просветното министерство не предвижда забрана за телефоните в училище. В закона за училищното образование пише, че "учениците не трябва да използват телефоните си по време на учебните часове".
Нещо, което не се спазва. Могат да се използват само с учебна цел. Може би е назрял моментът за нов дебат и нови решения.