Беновска – проф. Маринов: Радев – евроатлантизъм? Маринов: Борисов се загръща в тази "мантия", Радев е визионер
©
https://youtu.be/hp0UHHGeFC0
Конституирането на 48-то Народно събрание и преговорите за съставяне на правителство.
"Вие сте отдавна в политиката, помня и времената, когато бяхте на много високи позиции в така наречената "партия – майка“ БСП, имахте и своя партия, Какъв е погледът Ви върху това, което ще се случи от 19-ти октомври, когато се конституира Народното събрание?“, попита Илиана Беновска. Александър Маринов отговори, че има две страни на процесите. Едната е формалната, която е добре известна, още повече, че през последните години сме се упражнявали доста в тази процедура. Тя трябва да бъде спазвана. Що се отнася до третия мандат, този въпрос ще стане ясен, когато вече знаем съдбата на първите два мандата. Той продължи: "И вторият въпрос е, че Конституцията дава рамката, обаче от най-голямо значение е способността на политическите партии и техните ръководители да водят преговори. Днес се появява една много натрапчива и много погрешна теза, че избирателите са поискали от управляващите да управляват в коалиция. Няма такова нещо. Просто няма такова нещо! Тези, които са гласували, за съжаление все по-малко, те са поискали да спечели тяхната партия. Нито една от партиите, предварително не заяви с кого иска да управлява и не поиска мнението или одобрението на избирателите за такъв вариант!“.
"Извинете, но Вие сте философ човек с опит в политиката, лично за мен и за много анализатори не е редно, ако ти си наясно, да не кажеш с кого ще управляваш! Не е ли така?“, продължи Беновска. Маринов се съгласи и добави, че най-малкото трябва да формулираш тези цели, които ще постигнеш. И тогава вече по метода на заключенията бихме могли да разберем кой с кого би могъл да управлява. "Но Вие си спомняте, че акцените бяха не с кого ще управляваме, а кого ще "пречукаме“, грубо казано! Особено някои от партии показваха, снимаха се ред затвора, гордееха се с това, че някого са арестували и се канеха пак да го арестуват!“, заяви съветникът на служебния премиер.
"Само че така нареченото "изчегъртване“, което започна преди ПП да се снимат пред затвора, ИТН вече не е в политиката! Значи това не работи в България – причукване, изчегъртване, изличаване!“, продължи Беновска. Александър Маринов отговори, че наистина не работи в този революционен вариант да премахнем изцяло някакви хора, които са работели преди. Той продължи: "“Изчегъртване“ е един неудачен термин, но аз смятам, че това, което не успяха да направят партиите на промяната е да започнат поне да променят предишния модел на управление! А там нещата са базисни и не се свеждат до една личност, каквато и отговорност да носи тя! Смяната на модела и преминаването към друг начин на управление си остава актуална задача!“.
"А ще се смени ли модела сега, защото прогнозите са, че първият мандатоносител ГЕРБ едва ли ще успее, вторият мандатоносител ПП даде заявка, че няма да работи с определени партии и тежестта и очакванията, доколкото са аналитични, падат върху о.з. генерал Янев, който е едва седми, но има вероятност да получи трети мандат!“, продължи Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че не бива да се възлагат големи надежди на третия мандат, когато се реализира от малка партия. Едно е да се реализира трети мандат в парламент от 4 партии, съвсем друго е при 7 партии.
"Но Янев е доста уравновесено-отворен!“, отбеляза Беновска. Маринов отговори, че уравновесеното говорене е важно, но в крайна сметка трябва да се получи политическо споразумение. А едно управление, дори да е експертно, трябва да има ясна парламентарна подкрепа. Тоест всяка партия, която подкрепя, трябва да обяви, че гласува за няколко основни цели на съответното правителство и за хората, които ще ги реализират. Иначе ще се получи един панаир, който бързо ще приключи!
Споровете дали да бъде поканен руския посланик на откриването на 48-то Народно събрание.
"Какво ще кажете за този панаир, който се получи тази седмица, по отношение дебата дали трябва да бъде поканена посланичката на Русия на откриването на парламента и ѝ се приши и беларуския посланик да не стъпва там?“, попита Беновска. Александър Маринов заяви, че това е достойно за съжаление и показва в какво състояние са повечето български партии. "Поне да го бяха решавали тихомълком, а не да го превръщат в политически въпрос номер едно! Аз очаквах, че ако има някакъв разум, те ще седнат предварително да обсъдят евентуални промени в правилника на Народното събрание. Чака да бъдат приети и 15 закони, подготвени от служебното правителство по плана за ПВУ. И се надявам, че освен такива рекламно-пропагандни прояви, този парламент ще успее да свърши и някаква работа. А дали ще успее да състави правителство – тепърва ще видим! Дано да успее, въпреки че аз съм скептик!“, заяви Маринов.
"За да завършим тази тема ще Ви помоля да видим едно кратко видео с онова, което сякаш "подпали“ въпроса, но "подпали“, да се изразя образно, фитила на Бойко Борисов да направи тази дискусия абсолютно публична и остра. Това е изказването на доайена на 48-то Народно събрание, проф. академик, скулптор Вежди Рашидов, който ще открие 48-то Народно събрание!“, продължи Беновска и пусна запис от интервю на Вежди Рашидов за БНР от 12.10.2022 г.:
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
"Избраниците“ ни: ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната“, ДПС, "Възраждане“, "БСП за България“, "Демократична България“, "Български възход“ се надхитрят за власт?
Или, отново, ще надхитрят Нас?!
Дали, посланикът на Русия Митрофанова да дойде в НС?! Страхотен спор! Това ли ще реши цената на хляба, тока, газа? Това ли ще реши: Кой и на Какво основание Иска? Но! И Може ли??? Да Управлява България?!
Обаче. Вежди. С неговата откровеност. Митрофанова?! Защо да не идва в НС???
Доайенът на 48 НС, творецът Вежди Рашидов, подпали Бойко:
Вежди Рашидов: Това е обявяване на война! Ами, кой ще носи отговорност, ако утре хвърлят една бомба тук? Аз питам: чий е този "зор“? Вижте, това е работа, наистина, на висока дипломация, това е работа на държавническо мислене и не е работа на депутати от тази или онази партия. Няма значение, дали, тя се казва ГЕРБ или ПП! Тези хора не са за Българския парламент! Тези хора се държат безотговорно и, пак, повтарям- една дума, която всички, които влязоха в парламента, бързо забравиха: Отговорността си към българския народ.
Това е всичко, което искам на тези години - да им кажа, ако мога да им кажа! Ако не мога – да са живи и здрави, няма проблем. Но, това не е поведение. Аз такова поведение не бих поощрил. Да, вътре сядаме и работим и то - в името, пак казвам - на този народ. За какво се дърляме, кое си "мерим“, какво точно си "мерим“? Да, имаме дрязги! Да, нямаме съвпадение на идеологиите! Да, имаме различни възгледи! Имаме различни принципи. Но, когато седнем да решаваме съдби на нашия народ, който ни е изпратил там – това ли е поведението?! Такова ли трябва да бъде?! Ами, да си ходим по къщята и там да си мерим някои "характери“! Смятам, че това е грешка!
Бойко Борисов не прости на Вежди – що се бърка в "евроатлантическата“ Му –Бойкова ориентация…
Бойко Борисов: Няма да влезем в Събранието, ако г-жа Митрофанова дойде! Точка! И аз се надявам тя да направи този жест - да не проваля първото заседание на Парламента. Така че ние сме категорични! Надявам се различните мнения по всички различни теми, без тази! Така! И, понеже, това- явно не е било достатъчно за някои наши членове - сега да го чуят и от мен!
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Беновска продължи: "Тази позиция граничи малко и с желанието на някои натовски държави в ЕС да приемем Украйна в НАТО, мога ли да направя такова сравнение?“. Събеседникът ѝ отговори: "Онова беше много по-сериозен и рискован ход, докато това е нашето домашно ниво! Сега Рашидов се изказва по своя си начин, емоционално, ярко! Аз мисля, и още в началото на служебното правителство министър Милков каза – нека да оставим дипломацията да говори! Когато става дума за сериозни неща, тези крайни, непремерени, необмислени, агресивни изказвания и постъпки не помагат! Какво ще спечели България от това, че една част от партиите в парламента са показали крайна непримиримост, дори когато това е нежелателно? Защото, когато отношенията между страните са крайно влошени, дипломацията остава последния работещ канал! Това е поредното недоразумение! А каква е линията на Бойко Борисов е ясно – той иска да облече "евроталантическата мантия“, която да му служи като "политическа броня“!“.
"Всички тези страсти около поканването или непоканването на посланиците, изявлението на Зеленски, внасянето на проекторешение за износ на оръжие в първия ден на парламента – аз си задавам въпроса какво ли пък мислят българите?“, попита Маринов.
Румен Радев.
"А хвърли ли президентът Радев "евроатлантическата мантия“ във втория си мандат. Аз и много анализатори наблюдаваме една много по-уравновесена, националноотговорна, ще подчертая вече, позиция?“, попита Беновска. Александър Маринов отговори, че според него Радев никога не се отнасял към нашите съюзи като към "мантия“! "Защо тогава обвинявате Борисов, че се загръща в тази "мантия“?“, попита Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че позицията на лидера на ГЕРБ е доведена до абсурд. Той продължи: "Да "биеш“ ДБ и ПП, че си по-голям евроатлантик от тях, това звучи като ирония, като подигравка!“.
Маринов заяви, че Радев разбира евроатлантизма по друг начин. "Не като биене в гърдите, плонжове, словесни тиради колко сме верни и отдадени, а най-вече като изграждане на способности и защитаване на нашите интереси! Ще дам сравнение, знам, че мнозина ще изпищят от ярост, но вероятно сте забелязали, че унгарското правителство обяви национални консултации по отношение на санкциите. Унгарските политици искат да чуят какво е мнението на хората по отношение на санкциите!“.
"Хубаво е, че правите това сравнение с Виктор Орбан, много отговорен политик за нацията си, една нация, по брой и територия е колкото нас, по подходът е съвършено друг!“, отбеляза Беновска. Маринов отговори, че точно затова унгарците го избират за четвърти път. Той продължи: "Връщам се към тези евроатлантически фонтани, изблици, гейзери, които наблюдаваме и които са продиктувани от съвсем прагматични, частни интереси – няма какво да се кичим, нека да си вършим работата, пък после ще се види какви членове сме, дали сме пълноценни и пълноправни!“.
Събирането на оферти от служебното правителство за самолети втора употреба.
"Колко сме НАТО, като си купихме самолети на хартия, които няма да дойдат скоро и сега се връщаме към страстта на президента Радев към "Грипен“-те, даже го обвиняваха, че имал личен, финансов интерес да ходатайства за тези самолети?“, попита Беновска. Маринов отговори, че който твърди такова нещо, трябва да го докаже. Той продължи, че що се отнася до самолетите "Грипен“, служебното правителство събира различни оферти, а кои ще бъдат избрани решава парламента.
Еврозоната.
"Какво ще кажете за искането на Костадинов за референдум за влизането ни в еврозоната?“, попита Беновска. Маринов отговори, че според него лидерът на "Възраждане“ подхожда повърхностно и пропагандно към този въпрос, защото той е много сложен и изисква голяма дискусия. Тези аргументи първо трябва да бъдат обсъдени от хора с необходимата компетентност. След това отговорност на политиците е да обявят своето решение и да го дискутират с хората по разбираем начин.
"Колко бяха компетентни Меглена Кунева, Соломон Паси и други членове на преговорния екип за присъединяването ни към ЕС и НАТО? Затворихме два реактора на АЕЦ "Козлодуй“, ликвидирахме армията си, ликвидирахме българското земеделие, станахме пазар на нискокачествена стока, ядем неща, които не знаем какво съдържат, образованието ни също не е под наша егида! Как се квалифицира компетентността? И какъв е залогът на отговорността на тези компетентни, които ще решават тези въпроси?“, попита Беновска. Маринов отговори, че има експерти, които са подготвили отделни решения, но някои решения са чисто политически. Например мнозина специалисти твърдят, че е имало възможности за по-гъвкава позиция по отношение на ядрените ни реактори. Беновска отвърна: "То се доказа, г-жа Кунева беше възнаградена и в личен план с поста на еврокомисар, със служби!“. Събеседникът ѝ продължи, че голямата отговорност е на полиците, защото те вземат решенията и трябва ясно да го обосновават, защото затварянето на реакторите е било политическо решение.
Водещата отбеляза, че страни като Унгария и Полша не бързат да се присъединяват към еврозоната. Александър Маринов отговори, че еврозоната и Европа като цяло са в по-различно положение от това, което е било преди 5 години. Така че това подлежи на внимателен анализ. Още повече, че обективни тенденции в българската икономика едва ли ще позволят нещата да се случат по план. Що се отнася до идеята за референдум по въпроса, Маринов заяви, че включването на обществото в управлението има различни варианти те не са непременно референдум. Не по всички въпроси могат да се правят референдуми. Водещата даде пример със Швейцария, където референдуми се провеждат по всякакви въпроси. Събеседникът ѝ отговори, че швейцарският опит е уникален, а самият той има приятели швейцарци, които се отнасят малко скептично към тази практика. Според него има много други начини да се стигне до мнението на хората. Например унгарците не правят референдум, но провеждат добросъвестна, широка консултация, която дава ясна картина на отношението на хората. Вече е един аргумент и дори ограничение в решенията на политиците.
Необходимостта от ефективни действия на 48-то Народно събрание.
"Ако не се осъществи трети мандат, ако няма кабинет и парламент, служебният кабинет, ако продължи да управлява, доколко ще бъде ефективен без законодателен орган? Ако пък се състои такъв редовен кабинет, кое бихте отчели като най-важно свършено от служебното правителство?“, попита Беновска. Александър Маринов заяви, че отчетът на кабинета ще бъде представен скоро. Той продължи, че служебното правителство по дефиниция е ограничено, но не формално, тъй като според КС то има всички правомощия на редовното правителство. Но то няма зад себе си парламент, който да гласува необходимите закони и затова не може да бъде така ефективно, както едно редовно правителство. Всичко зависи от това какво ще пожелае да свърши парламента, независимо как вървят преговорите за правителство. Народното събрание трябва да си постави за цел да свърши работата около бюджета и приемането на законите. "Нека да си преговарят междувременно, но и да свършат някаква работа, а не само да се занимават с познатите неща! Допускам, че веднага след първото заседание ще започнат да викат министрите, да ги разпитват, да им задават въпроси! Те имат формалното право на това, но нека да свършат и някаква работа и тогава евентуално служебно правителство ще може да бъде много по-ефективно! Освен ако мнозинството в парламента не реши, че трябва да препуска в галоп към нови избори!“, заяви Маринов.
Така завърши разговорът между Александър Маринов и Илиана Беновска "Беновска пита – Радио К2“ на 15.10.2022 г.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
От 1 януари: В над 12 града водата ще мине 5 лева за кубик
21:30 / 27.11.2024
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
20:58 / 27.11.2024
МВР успокои: Няма открити взривни устройства при проверка на кури...
20:49 / 27.11.2024
Габриел Вълков, БСП: ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" са наритани в ъгъ...
20:33 / 27.11.2024
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...
20:32 / 27.11.2024
Приеха поредица препоръки срещу водната криза: Кои области са с н...
20:01 / 27.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15690) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14085) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8569) | 22% | |