Калоян Паргов, екс-председател на БСП-София и на групата в СОС на БСП, в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита“ във https://www.facebook.com/iliana.benovska, в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 26-ти март 2022 г., заяви позиции по следните теми:

БСП - ще оцелее ли?

“100 дни, след като кабинетът Петков започна да ни управлява и 4 дни след като Калоян Паргов отстъпи официално поста си на шеф на столичното БСП и на председател на групата на социалистите в СОС - той е тук. Г-н Паргов, Вие ли сте бъдещият председател на БСП?" започна разговора Беновска. Паргов отговори, че това е въпрос, който зависи от социалистите, но не е на дневен ред. “Много по-важни въпроси са на дневен ред - ще оцелее ли БСП след това правителство, защото притеснението и моето, и на много социалисти, е да не платим сметката в това правителство, както сме плащали при предишни подобни. Притеснителното, което се случи тази седмица с този митинг в защита на Украйна, са едни лозунги и плакати, които имат нелицеприятно отношение към лидера на БСП, което според мен трябва да има доста остра забележка към коалиционните партньори, част, от които бяха там, тъй като това е неприемливо. Няма как да се уронва достойнството на една партия и нейния председател" коментира Паргов. Беновска каза, че той не може да постави този въпрос на националния съвет на БСП. Паргов отбеляза, че този въпрос се поставя от социалистите в различни неформални форми на комуникация и по-важното е честта на БСП да бъде защитавана.

“Как бихте били Вие рицарят на честта на БСП?" попита водещата. Екс-председателят на БСП-София отговори, че идва без страх и свян в 9 часа сутринта в студиото на “Беновска пита", за да изгледа 30-минутното филмче на предаването - компилация от песни, танци, библейски сюжети и новини, които са вплетени и интерпретирани в сюжета, от гледната точка на медията. Беновска подчерта, че всеки човек, включително и Паргов, интерпретира събитията от своята гледна точка и отбеляза, че филмчето е коментарът на седмицата на предаването.

Диверсификация на енергията; ЕС - НАТО - България



Водещата привлече вниманието към предложението на Кирил Петков ЕК да преговаря с Газпром за цяла Европа. Калоян Паргов отбеляза, че близо 150 млрд куб. метра потребява Европа, 3 млрд от тях - България и темата за диверсификацията на енергията е стара и не е от времето на Тройната коалиция, а е от времето на Чърчил, когато за пръв път се появява терминът “енергийна диверсификация", касаеща доставките на гориво за британския флот и търсене на алтернатива на въглищата. Беновска отбеляза, че България от ползвател на руски източници, май, по желание на Асен Василев ще стане ползвател на американски енергоносители, което е доста трудно осъществимо за целия регион на Европа. Екс-председателят на БСП-София отбеляза, че политическите замажки са в унисон с тона на говорене на всички съюзници, а от друга страна в немалко държави в Европа и в България се прокрадва мисъл, свързана с обратната страна на санкциите, като рефлекс върху икономиките и гражданите. “Може да се окаже, че в бъдеще Европа ще е тази, която ще плати тежката цена. Не ми се ще да бъда лош пророк, но това може да се окаже доста стресиращо за ЕС. Когато БСП отказа да подкрепи, каквито и да е санкции, имайки предвид първите преди 6-7 години, когато се появи този конфликт на повърхността, мисли за икономиката и гражданите. Когато говорим за национални интереси, единственият национален интерес, по който трябва да се водим, е свързан с благосъстоянието и стандарта на живот на гражданите на Р. България. Членството и участието в различни съюзи ЕС и НАТО, връщам се 20 години назад, когато това беше основна външнополитическа цел, е по-скоро способ и инструмент за гарантиране на тези национални интереси, защото на фона на видимата заплаха - войната в Украйна, не го наричам военна операция - по-голямата тревога у хората е за цените и оцеляването" коментира Паргов. Той отбеляза, че това е много по-голяма заплаха за политическите устои на управлението, отколкото войната.

БСП за работещите хора; Преструктуриране на “Топлофикация"



“Говорейки за философията на управлението, за държавността и честта на БСП - каква ще бъде Вашата философия - какво трябва да се направи, за да може БСП да възвърне авторитета си, позициите си, любовта си от народа и своята роля на защитник на работещите хора?" попита Беновска. Калоян Паргов отговори, че БСП трябва да бъде себе си и да пази своите принципи и ценности, защото избирателите усещат, когато не си убедителен или се опитваш да се пригодиш към една или друга ситуация, за да се харесаш на едни или други. По отношение на газа екс-председателят на БСП-София коментира, че преди 2 години март месец в “Беновска пита" е обявил, че БСП ще се противопостави остро и ще търси сметка на ръководството на “Топлофикация", които заради ковид кризата са искали да отнемат социалните придобивки на работещите. “2 години по-късно това се случва, заради инфлацията, цените на енергоносителите за пореден път и отново при Илиана Беновска го казвам. В четвъртък имахме остра декларация на заседанието на общинския съвет и казахме, че няма да допуснем и е недопустимо да се отнемат социални придобивки на трудещи се. Тогава спряхме това отнемане, надяваме се и този път да успеем" заяви Паргов.

Беновска попита как ще го постигнат, с какви средства. Екс-председателят на БСП-София коментира, че всички управляващи се стремят да избягват скандали, протести и сблъсъци. Протест от работещите е имало в сряда пред СОС. Паргов сподели, че представители на БСП са били там, за да подкрепят трудещите се, което е изконна кауза за левицата - защита правата на трудещите се. “Дали е “Топлофикация" - едно дружество на територията на София, дали касае работещи в цялата страна - това трябва да е тема номер 1, защото борбата с бедността и неравенството е верую - нещо, което го вплетохме във Визия за България и не една или две платформи. Бюджет 2022 на държавата - огромен социален пакет, но въпросът е този социален пакет да убеди хората, че наистина се мисли за тях и парите да стигнат до хората. БСП трябва да бъде стожер на това, следейки изпълнението му, защото най-малко социалният министър е от БСП - Георги Гьоков" коментира Паргов. Той отбеляза, че в момента върви проект за преструктуриране на “Топлофикация" с американски консултанти и при експертните срещи, които са провеждани, е поставял въпроса, че ако те могат да намерят и докарат до “Топлофикация" алтернативен газ на този от “Газпром" и на по-добра цена - са добре дошли и това е диверсификация. До момента няма утвърдителен отговор, но въпросът е поставен и това не е геополитика - газът на Америка или газът на Катар, а въпрос на търговско споразумение и изгода, защото “Топлофикация" има нужда от сигурни доставки - потребява близо 1/3 от тези 3 млрд куб. метра газ годишно.

Предаване на поста председател на БСП-София



Беновска пожела да изгледат видеото от официалното разделяне на Паргов с поста му на председател на БСП-София. Паргов отбеляза, че е било символично предаване на властта и се надява това да стане практика и на национално равнище.

Екс-председателят на Градския съвет на БСП-София Калоян Паргов отговаря на въпроси на Илиана Беновска на пресконференция от 23-ти март 2022 г., в която участва и новоизбраният председател на ГС на БСП-София Иван Таков, излъчена директно в youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и по Радио К2 на 93.9MHz.



Илиана Беновска: Г-н Паргов. Казахте, че столът на председателя на БСП-София е "горещ“! "Изгори“ ли Ви Корнелия Нинова на този стол, като Ви наказа да не можете да заемате ръководни длъжности и да се кандидатирате? Обаче, Вие, все пак, надделяхте в СОС и успяхте да изберете своя заместник, който искахте Иван Таков. И какво предстои оттук нататък в личен план за Вас и за БСП?

Калоян Паргов: Личното с обществото и общественото с личното трудно можем да го съчетаем!

Илиана Беновска: Говоря партийно, не емоционално!

Калоян Паргов: Първо столът е "горещ“, защото е насаден с много отговорности! Това е София, не е някой друг град, без да подценявам, което и да е населено място. В София са събрани всички институции. В София се случват всички събития. В София падат и се качват правителства и управления. И е нормално председателят на Градския съвет да бъде на пулса на тези събития, като претенция БСП да бъде партия с тежест в обществото. Така че, от тази гледна точка, "горещината“ на стола няма нищо общо, с който и да е председател на Националния съвет! Аз винаги съм казвал, че тези отношения - между Градски съвет и Национален съвет, между "Позитано“ и "Леге“, между ЦК и ГК - от времето на Живков - винаги ги е имало.

Оттук нататък в личен план много неща могат да предстоят! Имате предвид професионален личен план?

Илиана Беновска: Партиен!

Калоян Паргов: В професионален-партиен личен план, както казах, аз няма как да престана да работя за БСП, защото за БСП можеш да работиш на всяка позиция и да носиш отговорност, съответно. Не само, дали, си ръководител, заместник или някакъв публичен пост! Казал съм, че ще ви покажа, ще обявя това като му дойде времето! Не по "царски“ Ви отговарям- просто, ако го кажа сега, ще има много новини. Да Ви оставим да напишете поне една част от тях.

Но, имам една друга новина. Мислех накрая да я съобщя, г-жо Беновска. Новината е, че: председателят на Градския съвет на председателства институция и предвид отговорностите трябва да има инструменти за правене на политика, за да си стои на мястото. Това означава, че трябва да има още един елемент. Като скиптъра и жезъла. Сравнение правя. И той е свързан с местната политика, местната власт в Столична община. Поради това, че вече имаме избран председател, за което много се радвам, както вече всички разбрахте, към това да има възможност да прави политика и да бъде свободен в своите действия ще прибавим и нещо друго, което ще обявя като решение. Аз съм председател на групата съветници. Подавам оставка като председател на групата съветници в СОС. Довечера в 18 часа е свикано заседание на живо тук в тази зала, за да се произведе избор на нов председател на групата съветници в СОС. Сами може да прецените каква е моята воля и моето предложение довечера пред групата.

Илиана Беновска: Иван Таков ли е?

Калоян Паргов: Мисля, че бях недвусмислен в това, което казах!

Илиана Беновска: Искам да Ви задам и един уточняващ въпрос. Излезе в публичното пространство, че Вие може да станете мост, евентуално, към новата партия на ген. Стефан Янев и БСП! Това вярно ли е? Това ли е онзи пост, който след две седмици ще видим?

Калоян Паргов: Може ли да започна с едно историческо сравнение? Някои наши политици мислеха, че могат да бъдат мост между САЩ и Русия в недалечното минало, през последните 30 години. Очевидно, както е казал някои – няма как да играеш ролята на мост, след като нямаш капацитет да го направиш. Не говоря като възможности, говоря чисто като позициониране в момента. А и не бива! Стефан Янев сам ще покаже какво иска да прави, с кого иска да го прави и дали може да го направи. Това тревожи БСП! И оттук нататък ще се занимавам да алармирам за тревоги, както и да давам решения! А, който иска да ги приеме и да ги чуе е добре дошъл! Но, те ще бъдат ориентирани единствено и само към БСП и най-вече държавата! Към държавността и БСП в нея в частност, защото БСП не е държавата много отдавна!

Политически тестостерон

“Сега като сте обезправен политически, в какво ще се изразява Вашата дейност - ние винаги сме си говорили с Вас за политическия тестостерон, силата на един политик?" попита Беновска. Калоян Паргов отбеляза, че Беновска задава този въпрос още от времето, когато предаването “Беновска пита" се излъчваше по Канал 3. Водещата разказа, че го задава доста по-отдавна. “Помните ли, че правихте референдум 2013 година дали да има АЕЦ “Белене" или не - влизам аз в зала №3 на НДК и виждам ще ме прощават 20 мъже със свлечени рамене, прегърбени и една жена Анна Янева - председател на БСП-София. Казах си - тези мъже не излъчват сила и затова зададох този въпрос и то стана метафора" разказа Беновска. “За да може да имаш тестостерон, трябва да имаш и дадености, но трябва да имаш воля, желание, идея, визия, също така да притежаваш нужната гъвкавост, когато се налага да сменяш посоката и темпа. Това не са дадености, но те се придобиват и учат и човек, ако иска може да ги развие" отговори Калоян Паргов. Беновска подчерта, че задава този въпрос, защото човек си представя едно, но друго е действителната реализация. “Не се чувствам като трибуквена дума в кръстословиците, безправен човек - раб. Чувствам се свободен в своите мисли и действия. Председателстването на най-голямата организация, все пак, ти слага някакви рамки и се съобразяваш. Винаги след всяко изявление, позиция, едно или друго действие е имало недоволни. Едните критикуват, че си бил прекалено объл, обтекаем, други се радват, че си бил такъв. Едни смятат, че е трябвало да си по-остър, други, че си прекалил. Въпрос на усещане е да уцелиш ваксата и баланса, тъй като представлявайки 8 000 човека, следващият председател ще трябва да се съобразява с тях" коментира Калоян Паргов. Той отбеляза, че динамиката е огромна и нещата се случва много по-бързо и не винаги има възможност за свикване на пленум и дискусия. Екс-председателят на БСП-София заяви, че всяко управление над 5 години се счита за дълго, докато преди 30-40 години събитията са течели много бавно и са били необходими повече години, за да се завърши нещо, а в момента за няколко години се случват преобръщания - война, свръхинфлация, растящи цени на енергоносители и какво ли още не.

БСП да възвърне присъствието си

“Натрупахте огромен политически авторитет и няма начин да не го съзнавате" отбеляза Беновска. Калоян Паргов подчерта, че винаги се е стремял в действията си да бъде максимално принципен и обективен, както е завещал покойният му баща. Водещата цитира една мисъл на Христофор Колумб - “Никога няма да пресечете океана, ако не съберете смелост да загубите брега от очите си". “Вие в момента откривател ли сте - партиен, социалистически?" попита Беновска. “Да не кажа откривател. Всички в момента сме принудени да се престрашим да плаваме в открито море към търсене на обетованите земи или към търсене на онези решения, които ще гарантират националните интереси, националната сигурност. БСП е част от държавата, но за съжаление виждаме в социологически проучвания, дано тази тенденция да не се окаже вярна, в която се вижда колко се е смалило лявото" коментира Паргов. Той сподели надеждите си БСП да съумее да преодолее този си период и да го приеме като период от историята на БСП.

Пожелания

“Кажете с едно изречение - какво искате днес, един ден след Благовещение, да запомнят хората от Вас, преди да видят първата Ви политическа проява без да се председател на БСП-София и без да сте водач на групата на БСП в СОС" призова Беновска. “Благата вест е свързана с един библейски сюжет. Нека се роди нещо хубаво. Нека здравето и вярата никога да не ни напускат, за това, че можем да бъдем не само ние по-добри, но и света около нас да го направим по-добър с нашите действия" каза Калоян Паргов. Беновска подари здрава българска червена ябълка с пожелание за успех.

Така завърши разговорът между Калоян Паргов и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита" по “Радио К2" и на живо във https://www.facebook.com/iliana.benovska, и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 на 26-ти март 2022 г.