Беновска-Комитова, БВ: Референдум за EURO-то? Комитова: Може! БВ се въздържахме в НС!
©
https://youtu.be/NEQRxJ58_CU
Как се чувства в 48 Народно събрание.
"Г-жо Комитова, как се чувствате в 48 Народно събрание?“, попита водещата Илиана Беновска. Виолета Комитова отговори: "Не се чувствам много добре, защото първите дни започнаха с нещо, което аз наричам "нищоправене“! Спорове, безсмислени разговори, докато изберем председател, депутати на инат! Това беше доста трудно и безсмислено упражнение, добре, че успяхме да си изберем председател на Народното събрание! В Народното събрание често слушаме безсмислени, популистки речи, заяждания, подсвирквания! За мен е недопустимо в такава институция да се говори по този начин!“.
Влизането на България в еврозоната.
"Но вашият лидер, на когото "тегне“ честта, не знам как по друг начин да го кажа, да му бъде връчен трети мандат и да състави правителство!“, продължи Беновска и пусна запис от интервюто ѝ със Стефан Янев от 20.10.2022 г., в кулоарите на Народното събрание:
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Илиана Беновска: Здравейте, какъв знак дадохте, като напуснахте залата и не гласувахте за избора на председател на Народното събрание? Какъв знак давате на политиците, Вие сте "new one“?
Стефан Янев: Дадохме знак, че сме последователни в това, което говорим и това, което правим. Още в края на вчерашния календарен ден мисля, че бях ясен, когато от трибуната на Народното събрание казах, че бихме подкрепили кандидатура, която да е една, която следва да се дебатира и да се гласува. Днес го повторих. В случая повтаряме за пореден път процедурата, повтаряме за пореден път номинации и след като видяхме, че има повече от една кандидатура, решихме, че трябва да напуснем залата. Това е предсказуемо.
Илиана Беновска: Йордан Цонев и Делян Пеевски бяха при вас в стаята, искаха да ви убедят за гласувате за Йордан Цонев ли?
Стефан Янев: Не съм ги забелязал!
Илиана Беновска: Е, как, аз ги забелязах!
Стефан Янев: В коя стая?
Илиана Беновска: Във вашата стая!
Стефан Янев: В моята стая?
Илиана Беновска: Да, дойде и Станислав Анастасов!
Стефан Янев: Коя е моята стая? И аз не съм ги забелязал!
Илиана Беновска: Не са били?
Стефан Янев: Не. Не знам за коя стая говорите. Стаята е зад гърба ми и тук не са влизали. Така че не коментирам!
Илиана Беновска: А утре ще представите ли това изискване на тези срещи, ако отидете, по предложение на ГЕРБ, (контактната група в състав Росен Плевнеливе и Соломон Паси, излъчена от ГЕРБ-СДС за разговори за съставяне на правителство) за съгласието за политики? Това, което споменахте и е много важно!
Стефан Янев: Първо нека да кажем, че засега сме дали съгласие, че ще отидем на такава среща, ако има наистина смисъл и се говори за политики, ако се говори за потенциални решения. И на тази среща няма да отида аз, а ще отидат представители от партията, ако се състои тази среща. Но в условия, както днес за втори ден нямаме решение за избор за председател на Парламента – тази среща в момента е безпредметна! Така че тя може да почака, да кажем другата седмица, когато ...
Илиана Беновска: Когато спре удължаването на работния ден, на първия работен ден!?
Стефан Янев: Да, когато има някаква идея, че ще се работи по смислени теми! В случая не говорим за тази среща, просто сме отложили тази възможност.
Илиана Беновска: А това, че Ви номинираха, може би, за министър-председател при трети мандат?
Стефан Янев: Не съм чул да ме номинират!
Илиана Беновска: Говори се!
Стефан Янев: Говори се, в медиите всичко се говори! Хората говорят! Аз не мога да коментирам едни хипотези, които не са още потенциално подкрепени по никакъв начин! Благодаря Ви!
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Беновска продължи: "Г-н Янев има готовността, "бойната готовност“, ако мога така да се изразя, да състави един кабинет, който да бъде кабинет на съгласието, преди всичко на съгласието по политики, а не на съглашателството! Но умереното говорене, за което той говореше преди избора на Вежди Рашидов за председател на НС, се изразяваше често и в поведението ви в зала! Например вие не гласувахте "за“ влизането ни в еврозоната и замяна на българския лев с евро. Какво означава това?“. Виолета Комитова отговори, че според БВ икономиката ни не е готова за такава сериозна интервенция. Тя продължи: "Ще направя една интерпретация. Знаете, че на едно малко дете, когато има хрема, не му се слага ваксина, защото ще се разболее още повече! В случая имаме една "болна“ икономика! Смятам, че състоянието ѝ е доста тежко и това не е моя оценка. Всички говорят едно и също. С тази инфлация, с тежкото оцеляване на бизнеса и хората, мисля, че такава сериозна интервенция е противопоказна! Ние обаче не казваме, че това трябва да се отхвърли изобщо като тема. Смятам, че трябва да се говори по тази тема, обаче в перспектива и с плюсовете и минусите, които ще последват!“.
"Тогава да Ви попитам директно, тук беше преди малко лидерът на "Възраждане“ Костадин Костадинов. Той иска и мисля, че много хора биха го подкрепили, първо да въведе духа на референдумите в България! Ние, българските граждани, заслужаваме да бъдем питани, а не да бъдем строявани! Ще го подкрепите ли да съберете 48 подписа в Народното събрание, за да бъдат питани българите дали предпочитат евро или лев! Обсъждали ли сте това в групата?“, попита Беновска. Комитова отговори, че тази тема не е обсъждана, но личното ѝ мнение е, че референдумите като практика трябва да се въведат в България. Тя даде пример със Швейцария, където се провеждат референдуми във всички кантони. Чрез референдумите се прави реверанс към всички български граждани. "Дълбоко съм убедена, че трябва да има повече референдуми в нашата държава по важни въпроси. Дори и тези партии, които силно и яростно подкрепят въвеждането на еврото съм убедена, че техните симпатизанти не са на същото мнение, или поне по-голямата част от тях!“, категорична бе Комитова.
"Много Ви благодаря за този отговор! Това е дълъг разговор, моля Ви, да поставите този въпрос вътрешнопартийно, на принципна основа! Тук не заемате страната на "Възраждане“ или на някоя друга партия! Вие заемате пробългарската позиция, да уважите българите, гражданите!“, обърна се Беновска към Комитова. Тя се съгласи!
Предизборната платформа на "Български възход“.
"Какво стана с предизборната ви платформа? Имахте много силни послания, едното беше "трите С“!“, попита Беновска. Виолета Комитова отговори, че става дума за справедливост, сигурност и солидарност, като тези три думи обхващат по-голямата част от проблемите в обществено-политическия ни живот. В темата за справедливост влиза и социалната справедливост, правосъдната реформа. В темата сигурност може да попадне социалната сигурност, но и отбранителната система на държавата и системите за вътрешна сигурност.
Трябва ли да предоставим военно-техническа помощ на Украйна.
Виолета Комитова заяви, че през последните 30 години армията ни се свива и изостава доста в модернизирането. Тя продължи: "Дори има и виц, за военния министър, който, след като съкрати всички военнослужещи и докладна на нашия премиер – съкратих цялата армия, останах само аз и шофьорът ми! Премиерът му казва – ами Вие не можете ли да карате кола? Имаме виц за това съкращаване! Но първо имаме загуба на боеспособност и съкращаване. Откакто започна войната в Украйна трима военни министри се произнасят, че армията ни е неокомплектована, оръжията не стигат и аз не мога, като Вас, да разбера какво ще пращаме на Украйна от това, което нямаме! Тоест ние нямаме достатъчно оръжие, но някой настоява да ги пращаме на Украйна! Този въпрос е много спорен какво точно трябва да изпратим на Украйна?! Това нещо, дето го нямаме! Украйна има нужда от хора, пари и оръжие. Ако отворим другите две теми, можем ли да изпратим финансов ресурс и хора, тогава дебатът ще стане доста широк и доста сложен! Така че по въпроса за оръжията за Украйна – смятам, че ние нямаме готовност, нямаме покритие, нямаме основание, нямаме база, нямаме възможност!“.
Справянето с демографската криза.
"Другият ваш приоритет, аз лично много го ценя, и като многодетен родител, и като човек, който съзнава, че ние се топим – демографската криза! Как може нашите деца да имат свои деца, не по едно "плахо“, когато те са несигурни финансово, отчуждени от различни влияния, ще ги нарека "соросоидни“, неолиберализъм, затворени? Вече чувствата не са на мода, любовта не е на мода, вече е на мода само да изкарваш пари, пари пари и да ги даваш за нискокачествена храна, нискокачествен алкохол и евентуално за някое мечтано пътуване до Гърция! Това е стандартът! Как можем тези млади хора, взимам за пример любимия си герой Орбан, за какви мерки бихте настоявали?“, попита Беновска. Виолета Комитова заяви, че демографската криза е приоритет за БВ. Тя е дългосрочна и резултатите могат да се видят след 10 – 15 години. Затова с нея трябва да се занимават държавници, а не политици "еднодневки“, които искат да получат резултат от днес за утре.
Една от бързите, краткосрочни мерки е обръщане към българите в чужбина с покана да дойдат в нашата държава. В чужбина има българска диаспора, част от нея отдавна иска да дойде в България. Но процедурата по признаване на български произход е много тежка. Тя продължава повече от 10 години. Това първо е обидно за нашите сънародници. "Това е едно от бързите решения на принципа на така наречените карти. Работят при нас, на петата година получават зелена карта, а не чакат 10 години за паспорт!“, обясни Комитова.
"Но аз говоря за тези млади хора, които са останали у нас, аз лично съм си задържала децата умишлено!“, продължи Беновска. Виолета Комитова заяви, че младите хора, които са избрали да останат у нас, създават тук семейства и бизнеси, трябва да бъдат поощрявани по всякакъв начин. Тя продължи, че с политиката през последните 30 години сме поощрявали хора, които не работят, правят деца, които след това не учат и не могат да се интегрират в икономиката. Всъщност трябва да поощряваме млади майки и татковци, които работят в България, раждат деца тук и децата им учат в България. Има много конкретни мерки, които могат да се предложат, за да се повиши раждаемостта и да се получи усещане за загриженост на държавата към младите семейства. "И понеже Вие казахте за Вашите деца, аз ще Ви кажа за моята дъщеря, която учи, работи и гледа две деца, които учат не получава никаква подкрепа от държавата! А една моя приятелка от една определена общност, която нито учи, нито работи и ражда деца без да учат, тя получава подкрепа!“, категорична бе Комитова.
"Вие какви мерки ще предложите? Сега усилено се говори дали ще се гласува нов бюджет, дали ще се работи по стария, дали ще има кабинет. Ще предложите ли в бюджета перо за подпомагане на младите по примера на Орбан? Той дава 8 000 евро за покупка на кола на млади хора, които обаче са завършили поне средно образование, работят на светло, осигуряват! За жилище им се дава 33 000. Като родят второ и трето дете им се дава още един кредит и им се опрощава всичко при трето дете!“, попита Беновска. Виолета Комитова отговори, че има много стимули, които могат да подтикнат образовани хора да раждат трети деца. Тя продължи: "Ние обсъждаме тези мерки, които да влязат в бюджета, но за съжаление видяхме, че бюджетът е в много тежко състояние. Очертава се голям дефицит, имаме да плащаме дългове с големи лихви и така нататък. Опасенията ни, че в парламента всеки ще започне да наддава и да иска пари за една или друга социална група с цел бъдещи избори са огромни! Затова засега темата с бюджета е замразена. Ще се продължава със стария бюджет, доколкото това беше коментирано в Народното събрание!“.
Отношенията на изпълнителната власт с пътищарите и строителите.
"Ще вземете ли отношение като архитект и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството, в доста изострените отношения между сегашния служебен министър арх. Шишков, Ваш колега, с пътищарите, с КСБ, с превозвачите?“, попита Беновска. Комитова отговори: "Арх. Шишков не е в толкова обтегнати отношения с пътищарите и строителите. На мен за 7 месеца 10 пъти ми искаха оставката, а сега не видях нито една стачка да има на пътностроителните фирми, на превозвачите и прочие!“. Беновска припомни, че сега вътрешният министър Демерджиев е казал, че има още 8 обвиняеми за АМ "Хемус“. Комитова отговори, че стои встрани от тези процеси. Според нея обаче проверките на пътното строителство трябва да продължат. "Тези последните проверки на участъци с изтекъл срок на годност преди 10 години не ги разбирам! Аз считам, че трябва да се проверява строителството, което в момента се изпълнява! Тъй като, след като се въведе в експлоатация, се въвеждат гаранционни срокове. Затова не смятам, че министър Шишков е в тежки отношения с пътностроителните фирми и превозвачите!“, категорична бе тя.
Ще участва в "Български възход“ в разговори за съставяне на правителство.
"След като проведе консултации с ГЕРБ, предстои в понеделник президентът да направи консултации и с ПП. Вие ще се отзовете ли на покана на ГЕРБ да разговаряте за бъдещ кабинет?“, попита Беновска. Виолета Комитова отговори, че всички партии са в парламента, за да разговарят, да си взаимодействат, да търсят решения за проблемите на гражданите и бизнеса. "В този стил на поведение попадат и разговори за бъдещо правителство. Така че ние ще разговаряме с всички и ще помагаме да се намери болшинство, което да състави правителство!“, категорична бе тя.
Подаръците.
"Благодаря Ви! Засега ще Ви "номинирам“ със зелена ябълка!“, продължи Беновска и подари на госта си зелена ябълка. Комитова подари на водещата книгата на Матю Брем "Перспективата – как да я видим и нарисуваме!“ и обясни: "Перспективата е графичен метод за изобразяване на тримерни обекти. Това е архитектурна книга, но има връзка с политиката. Тук ще видите, че има перспектива с една убежна точка. Ние до 1990 г. живеехме в перспектива с една убежна точка. Има и перспектива с две убежни точки, които са на хоризонта. Те се наричат лява и дясна. Живяхме и в такава перспектива. Истинските перспективи обаче са с 3 убежни точки. А най-верните перспективи са с много убежни точки, които са за изобразяване на сложни тримерни обекти, например средновековни градове. Но най-накрая ще видите, че има една перспектива, която ние наричаме изкривена перспектива. Затова аз съм Ви написала едно пожелание – "На предаването "Беновска пита“ да продължава да анализира обществено-политическите процеси в България от много гледни точки и да не забравя, че има и криволинейна перспектива!“!“.
Така завърши разговорът между Виолета Комитова и Илиана Беновска "Беновска пита – Радио К2“ на 29.10.2022 г.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
От 1 януари: В над 12 града водата ще мине 5 лева за кубик
21:30 / 27.11.2024
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
20:58 / 27.11.2024
МВР успокои: Няма открити взривни устройства при проверка на кури...
20:49 / 27.11.2024
Габриел Вълков, БСП: ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" са наритани в ъгъ...
20:33 / 27.11.2024
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...
20:32 / 27.11.2024
Приеха поредица препоръки срещу водната криза: Кои области са с н...
20:01 / 27.11.2024
Актуални теми