На 7 април 2022-ра председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен тържествено връчи на премиера Кирил Петков Плана ни възстановяване и устойчивост.
Кирил Петков: Искам да започнем тази конференция с едно голямо благодаря на Урсула фон дер Лайен за нейното присъствие днес и за предаването на Плана за възстановяване и развитие, който вече е финализиран. С този план, който е с размер над 12 милиарда лева и е близо 10% от нашата икономика.
Какво е обещала "Промяната“ от името на България?
Кирил Петков: Той дава наистина възможност България да се трансформира, да си гарантираме енергийната сигурност, намалявайки с тази последна промяна зависимостта от природен газ. Да използваме най-новите технологии за нашата енергийна система. Да отключим потенциала на България за геотермали. Да използваме нашите минерални води за производство на електроенергия. Да реформираме върховенството на закона, чрез засилен контрол върху главния прокурор с назначаването на съдия, който може да стане разследващ прокурор и след това да се върне обратно, като съдия. Да реформираме антикорупционната комисия, която наистина да започне да работи. Да реформираме начина, по който провеждаме обществените си поръчки. Да фокусираме върху българските железници като основен начин за транспорт, като инвестираме в 62 нови влака и нови градски железници. Да инвестираме в образованието. Да инвестираме в нови центрове за наука, технологии, инженерство и математика. Да модернизираме образователната инфраструктура. Да реформираме предучилищното и училищното образование. Нови инвестиции в изследвания и иновации. Да инвестираме над 1,3 милиарда в икономическа трансформация. Да помогнем на нови, стартиращи иновативни компании да стартират в България. Да подкрепим съществуващите да се модернизират. Този план е работещ, иновативен и наистина ще финансира промяната в България! Благодаря, сега искам да дам думата на г-жа фон дер Лайен!
Какво изиска Урсула фон дер Лайен?
Урсула фон дер Лайен: Много благодаря, г-н министър-председател, скъпи Кирил! Благодаря за топлото посрещане. Това е началото на деня, с нетърпение очаквам нашето посещение в Софийския университет. Знам, че това е мястото, където са върховите постижения в България. Ние говорихме за това, че трябва да съчетаем върховите постижения в науката с бизнес сектора за разработването на продукти, които могат да създадат пазарна стойност.
Знам, че има изключителни проекти, иновативни и конкретни. Например, сателитната технология. Там имаме големи очаквания. Такива иновации са изключително важни, за да можем да запазим икономиката и обществото конкурентоспособни и устойчиви. Така че, чакам с голямо нетърпение да видя иновациите в Европа. Те ще бъдат създадени тук за сигурни технологии. Това е безценен актив във все по-бурен свят. Това, разбира се, изисква инвестиции и затова сме тук днес. "Следващо поколение ЕС“, това е големият план за възстановяване на стойност 800 милиарда евро, който създадохме, за да модернизираме, да преоформим нашия континент за бъдещите поколения, след пандемията. Сега със "Следващо поколение ЕС“ имаме 3 приоритета.
Защо трябва да затворим въглищните централи, като обжалваме н Европейския съд?
Урсула фон дер Лайен: Единият е зеленият пакт, той е доминиращ в момента, а именно темата за чиста енергия. Защото, тук не става дума само за чиста енергия, а и за сигурна, независима енергия, която е добра за климата, но също и за нашата независимост. Втората тема е дигитализацията. Третата тема е инвестиция в това да направим нашите общества по-силни, по-устойчиви.
Затова, днес ЕК, дава зелена светлина на плана на България за възстановяване и устойчивост. Това е изключителен план! Почти 60% от плана подкрепя "зеления преход“. Това е важно и разбира се, е добре дошло. Защото, ние имаме нужда България да бъде заедно с нас по пътя към климатична неутралност в ЕС. И, ако мога, да цитирам няколко примера за това какво по същество има в плана под шапката на зеления пакт. Например, декарбонизацията със законообвързващи ограничения за емисиите, съхраняване на енергия, реформа в пазара на електричество. Ние знаем колко е важно това. Инвестиции в интелигентни мрежи. Също така, инвестиции във взаимовръзките с Румъния и Гърция. Това е много важно за диверсификацията на енергийните доставки. Да не бъдем повече зависими от руските въглища, газ и петрол, но да се диверсифицираме към надеждни източници. Също, почти 1 милиард евро за енергийни иновации, чиста мобилност, електрически автомобили. Виждаме, че тези примери са изключителни.
Защо ни е 5G?
Урсула фон дер Лайен: Втората тема е цифровият преход. Тук планът гарантира, че обществените услуги са по-достъпни, по-ефективни чрез цифровизация. Планът гарантира, че има връзки в цялата страна, чрез високоскоростен интернет в селските райони. Също се създават условия за разработване на 5G. Това е много важно, за да може цялата страна да бъде свързана, да бъде дигитализирана. Знаем, че това е една от основните теми на бъдещето. И, почти 450 милиона евро, ще се концентрират върху това да се дадат на българските студенти и работници правилните дигитални умения за бъдещето. По този начин българският план отговаря на много сериозните изисквания и условия. Той съчетава инвестиции в "зеления преход“ с реформи и справяне със структурните предизвикателства.
Между другото, ЕК споменава бедните, пенсионерите и децата…
Урсула фон дер Лайен: Много важно нещо е засилването на схемата за минималния доход и подкрепата за най-уязвимите. Според мен, това също е много важна тема, защото е насочена и към недостатъците в здравеопазването. Заради пандемията разбрахме колко важна е работата на работниците на първа линия. Също така, са въведени широки антикорупционни мерки, Вие, споменахте, и много се радвам, че поставяте фокус върху децата, достъпът на децата до образование. Възможността на 4 годишните да имат предучилищно образование. Това е нещо, което е определящо за бъдещ достъп до образование.
Какво се крие зад Благодарностите на Урсула фон дер Лайен?
Урсула фон дер Лайен: Нашето одобрение днес е много важен крайъгълен камък за това, че ще се дадат 6,3 милиарда евро, 10% от БВП. Но, това не е краят на пътуването, това е началото! Очаква ни много добра работа и ЕК винаги е готова да ви подкрепя! Но, преди да Ви дам оценката на ЕК, позволете ми да благодаря на Вас, да благодаря на българския народ за изключителната щедрост към украинците, които бягат от войната в Украйна. Вие посрещнахте над 130 000 бежанци във вашата страна. Много от тях останаха тук. И, при положение, че не знаем кога ще свърши конфликта, е много важно да мобилизираме всички усилия, за да помогнем на бежанците и на тези, които са вътрешно разселени. Знаем, че сега европейските фондове са много по-гъвкави, за да могат да бъдат веднага достъпни за вас, за да може веднага да се покрият разходите за бежанците. Има още една стъпка, която ще предприемем с едно събитие онлайн, което ще бъде в подкрепа на Украйна. Заедно с премиера на Канада Трюдо. То ще се проведе тази събота. И искаме целият свят да даде обещание за украинските бежанци, които са в Украйна, които са извън Украйна. За това, че ще се прояви солидарност и аз искам да се знае, че вие правите много тук, в България!
И сега, без да губя повече време искам да дам оценката на ЕК за плана на България за "Следващо поколение ЕС“! Благодаря!
Къде е "заровено кучето“?
Урсула фон дер Лайен: Това, което можем да кажем накрая, е, че този план е изключителен. Що се отнася до етапите и до целите – за всички държави членки, трябва, може би, да обясня това, за всички държави членки: ние се съгласихме този план, голям план за 800 милиарда евро "Следващо поколение ЕС“, че ще има инвестиции, но инвестициите трябва да бъдат придружени от реформи. И, ние, разглеждаме необходимостта от реформи в, така наречения, Европейски семестър. Това е процес, при който ЕК разглежда много внимателно държавите членки, какви са основните изисквания за реформи. И, затова, всяка държава членка трябва да изпълни конкретни реформи, които са индивидуални за конкретната държава членка. И, разбира се, ще получи инвестиции. И, разбира се, тези реформи са такива, каквито ги описахме и спрямо другите държави членки. Вие, трябва да извършите реформи и ще получите плащане. Това е като един добър договор. И, както споменахте, различните теми - много е важно реформите да бъдат наистина изпълнени и да се обслужат договорите. Ние обсъдихме тези теми заедно. Искам да поздравя България, накрая, не само за това, което прави с бежанците, но искам да ви поздравя за цялата подкрепа, която е тук в региона, що се отнася до добросъседските отношения. Така че, мисля, също е важно да имаме е ясен подход към задачите, които ни предстоят.
Северна Македония ли е "заровеното куче“?
Урсула фон дер Лайен: Искам да припомня на всички нас, че през 2020 г. Европейският съвет взе едно много важно решение да излезе и да каже: сега е време и ние обещаваме да започнем преговори със Северна Македония и Албания. Европейският съвет взе окончателно решение и затова е важно да го изпълним заедно! И, за Вас, искам да кажа много ясно, че темата за защитата на малцинствата е основна ценност на ЕС! Това е основна ценност! Това е член 2 на нашия Учредителен договор, много важен! Това е важна тема и в целия този процес тя стои на вниманието. И, затова, е важно ние да изпълним обещанието си към нашите съседи в тези трудни времена. Това време е много специално, много трудно, много бурно. И, това време, ще определи бъдещето на Европа. Нищо вече няма да е същото така, както преди войната. След войната ще бъде различно. Трябва да спазваме обещанията към нашите партньори и приятели. Това е много важно. Затова разчитам на България да може умело да водите процеса. Знам, че можете да го направите. Много благодаря за посрещането днес! Много ми беше приятно! И сега с нетърпение очаквам да видя СУ!
На 6.4.22-ра, преди да дойде Урсула фон дер Лайен, Слави предупреди Кирил:
Искам да ви кажа нещо. Ще го направя както винаги – открито, без увъртане и честно.
Както знаете, преди да се създаде това правителство, четирите партии проведохме преговори и подписахме коалиционно споразумение. В него, в частта “Външна политика", всички се съгласихме, че България запазва досегашната си позиция по отношение на Северна Македония. Това означава, че започването на преговорите със Северна Македония за членството им в Европейския съюз ще се случи едва тогава, когато те започнат да изпълняват договора между двете държави, подписан през 2017 година. За съжаление, премиерът Кирил Петков, през цялото време, се опитва да заобиколи това споразумение и да отхвърли ветото на България без никакви условия. Той желае, до края на юни, да започнат преговори със северномакедонците, без да има никакви юридически гаранции за спазването на правата на българите в тази държава. Уточнявам, че това той правеше, без да съгласува, изявленията и действията си не само с дипломатите от Министерство на външните работи, но и без съгласуване с коалиционните партньори, камо ли с Народното събрание. А България е парламентарна република и българският парламент има ясна и категорично изразена позиция по тази тема. Позиция, препотвърдена от всички парламентарни групи на последния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.
Ние от “Има такъв народ", както и аз, като гражданин на България, смятам, че има неща, които не се търгуват. Националната чест и достойнство не са за продан. Правата на българите в Северна Македония – също. Историческата памет и истина – не са за продан. Така смятам аз. Надявам се, че така мислите и вие. Просто сме българи. Затова ние от “Има такъв народ", няма да се съгласим с безусловното и уговорено някъде на тъмно вдигане на ветото пред Северна Македония.
На 8.4.22-ра, ден след идването на Урсула фон дер Лайен, ДПС предвидливо предупреди Кирил Петков в НС:
Йордан Цонев: Г-н Петков. По темата "Македония“, доколкото нашата позиция е ясна, още преди да стане тема за България , за Македония и за ЕС, когато ние наложихме в българското председателство на ЕС темата за присъединяването на страните от Западните Балкани в ЕС. Ние сме много ангажирани тези страни , особено Македония, да станат членове на ЕС - ангажирали сме се и персонално, като докладчика на ЕР по Македония е нашият колега Илхан Кючюк. Въпросът ми е свързан с това , което се случва последната седмица. Единият, от коалиционните ви партньори, ви обвини в национално предателство. И в желание сам да решите проблема – зад гърба на българския парламент, българското общество и останалите политически сили. Също така, имаше и други информационни поводи - вчерашното посещение на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен ни напомни, че трябва да работим по темата. Моят въпрос е свързан с това: доколкото нашето убеждение е ,че България трябва да работи по темата заедно с Македония и европейските партньори, вие, смятате ли … Първо: доколко това отговаря на истината, че сте решили, че този проблем може да го решите сами? Второ: смятате ли, че този проблем, при сегашната ситуация в българското общество, може да го реши министър- председателят сам?
Кирил Петков: В нашата коалиция имаме ясно разписано коалиционно споразумение, което ние абсолютно стриктно спазваме . Спазваме всичките ни действия да бъдат в унисон с него. Едновременно с това аз, като министър- председател, по никакъв начин нямам правото, нито ще се опитвам да направя каквито и да е договорки. Имаме рамкова позиция, имаме декларация. Всички решения трябва да се случат с пълно обединение не само на управляващата коалицията, но и на опозицията. Ние трябва, като нация, заедно да го решим и всички ние, като представители на народа, трябва да сме обединени около това решение. Така че: няма да се вземе каквото и да е конкретно решение без санкцията на парламента и без пълна убеденост на всички вие, които трябва да гласувате.
На 7.4.22-ра, докато Урсула фон дер Лайен беше в България, Николай Събев, министър на транспорта от "Промяната“ похвали: Асен Василев и Кирил Петков постигат целите си с минимални усилия
Илиана Беновска: Стабилна ли е коалицията? Днес Урсула фон дер Лайен беше в България, връчи на премиера Петков много тържествено Плана за възстановяване и устойчивост. Устойчива ли е коалицията и дали имаше някаква цена? Синергия или условия имаше от страна на фон дер Лайен към Кирил Петков за такъв рязък завой за подкрепа към нашия план? Знаете ли нещо?
Николай Събев: Аз знам, че от първия ден, в който съставихме това правителство пророкуват, че то няма да бъде вечно, че няма да бъде трайно, че има проблем, че ще се разпадне, тъй като е странна коалиция между хора, които имат различни идеи.
Илиана Беновска: Това са "градски легенди“! Какво е Вашето лично мнение?
Николай Събев: Моето лично мнение е, че Кирил Петков и Асен Василев са наистина хора, които постигат целите си с минимални компромиси! Аз им свалям шапка!
Илиана Беновска: Да не съжалявате някой път за тези думи?
Николай Събев: Не, не, аз съм с тях плътно! Заедно сме! Аз съм също част от тази борба да създадем един работещ екип. И в този момент аз нямам конфликт с вицепремиера Гроздан Караджов. Ние работим перфектно заедно. Моите адмирации към Александър Николов, министър на енергетиката! Страхотен е! Доставя ми удоволствие да работим заедно. И всъщност благодарение на това как Кирил Петков успява да ни обедини в един отбор и как да се фокусираме върху нещата, които са важни за България, ние започваме да работим като един отбор. Разбира се има неща, които могат да внесат напрежение в коалицията.
Илиана Беновска: Теглите ме за езика тогава, последен въпрос, като казахте, че Кирил Петков и Асен Василев знаят как да постигат целите си ...
Николай Събев: Знаят, знаят! И ги постигат!
Илиана Беновска: Внимавайте! Меморандумът за 1 милиард долара, който те подписаха малко, както ние се изразихме в нашия коментар за тази седмица, "по весели чорапи“! С "Gemcorp“ и IP3.
Николай Събев: Това е резултат от недобра комуникация! Това е сериозен проблем!
Илиана Беновска: Защо се наложи първо да се подписва така скришом, а после американското посолство да опровергава, а Кирил Петков да го дава на ДАНС?
Николай Събев: Целият проблем е недобра комуникация!
Илиана Беновска: От чия страна?
Николай Събев: Като цяло! Когато всеки по малко допусне нещо, което не е добре като комуникация и не се изясни правилно още от началото и така в цялата група се предаде, в крайна сметка може да се стигне до такъв резултат. Когато аз казвам, че Кирил Петков и Асен Василев страхотно се справят със ситуацията, имам предвид и точно това – когато един допусне грешка, защото няма начин да не допуснем грешки, нали – как реагира след това! Какви бяха действията след това!
Илиана Беновска: Е, Асен Василев бъкел не обели, но Кирил Петков каза, че ще сезира ДАНС!
Николай Събев: Кирил Петков пое инициативата, Асен Василев се ограничи до това, което е казал и продължаваме напред! Няма скандал!
Илиана Беновска: Вие, като предприемач, ако решите да подписвате меморандум, нали няма да седнете на една вечеря с първия срещнат и да подпишете? Може би както Вие правите подбора на чуждите консултанти, ще има избор между 2-3 кандидатури? И това трябва да е публично, не е ли така?
Николай Събев: Така би следвало да е, но вижте! Ако поради недобра комуникация Кирил ми се обади и каже – виж ги тия момчета, мисля, че стават и след това ми се обади вторият човек, който работи с тях и ми каже – мисля, че стават, тогава аз ще кажа – добре, защо да не ги видя! Това се случва и в бизнес средите!
Илиана Беновска: Няма да правите кастинг!
Николай Събев: Когато имаш добра препоръка, защо да правиш кастинг? В крайна сметка каква е целта – ние да имаме тези мощности, от които имаме жизнена нужда. Дори да решим, че е нещо прибързано, отново никой не е казал, че няма да греши! Много е важно, когато някой сгреши, какво прави след това! Начинът, по който реагираха всичките, в това число и Александър Николов – нормално е, всичко е наред! Няма драма!
Илиана Беновска: Както се казва на един любим език – We shall see или We will see?
Николай Събев: Как беше – самтайм люн! (Събев има предвид интервю на Христо Стоичков от 2009 г., когато последният е треньор на футболен клуб Мамелъди съндаунс от Южна Африка, от което остава прословутата фраза на Стоичков "самтаймс уин, самтаймс люн“)
Илиана Беновска: Това беше добър финал, благодаря Ви!
Г-н Кирил Петков, от Урсула фон дер Лайен– синергия или условия получихте, за да одобри ЕК ПВУ?
Аз съм Беновска. И питам.