Беновска: Борисов, Карадайъ, Янев, Слави: С Путин, Радев ни праща на война
©
2 седмици ни остават до Деня на лъжата, 1 април 2023-та, когато ще мислим ще гласуваме ли за 49 НС…
Как сте? Щастливи? Или самотни?
COVID – "епидемията“, май, изпълни геополитическата си мисия: богатите да станат по-богати, а ние, хората – да се свием и кротуваме?!
Само че никой не ни е виновен!
Правата, хора, не се дават, а се взимат!
Защо младите на раждат?
Защото деца не се създават с писане на sms-и, с постове във ФБ, с общуване на компютър!
Защото не са сигурни какво ги чака утре – ще имат ли заплата, ще изплатят ли ипотеката, ще оживеят ли от ПТП-та с нарко и алкохолни джигити?
И още: защо България, като родина-майка не заплаща 5000-те лева - колкото струва тест, дали, детето, което очакваме няма генетични увреждания?!
И същата тази "родина-майка България“ не хае, като се родят увредени деца и няма как да преживееш и болката, и безсилието си?
Е? Ще дочакаме ли, покорни и примирени, Деня на лъжата, 1 април 2023-та, когато ще мислим ще гласуваме ли за 49 НС…
С Путин, Радев ни праща на война?!
На 15 март 23-та европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар
Тиери Бретон договаря в Сопот повече оръжия от България за ЕС и НАТО.
Тиери Бретон: Има много нужди в последните дни, особено в Европа. Трябва да увеличим капацитета. Решихме да посетим държавите, чиято отбранителна индустрия има желание да увеличи капацитета си. Ето защо започнахме от България, която има традиции и богата история в тази сфера и вие сте много важен партньор за Европа“.
Тиери Бретон изтъкна, че няма конкретни изисквания към държавите за производство на точно определени оръжия и боеприпаси. Това ще е съобразено с техния капацитет. Ако всички страни членки на НАТО и на ЕС увеличат бюджетите си за отбраната до 2% от БВП, така ще се увеличи значително ефекта от новите сделки, коментира още Бретон.
Служебният министър на отбраната Стоянов коментира необходимостта бюджетът на Министерството на отбраната за 2023 г. да остане в рамките на 1.85% от БВП, както е посочено в "Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от брутния вътрешен продукт на Република България до 2024 г.“ "Надявам се, че по никакъв начин няма да бъде компрометиран плана, който е предоставен и в НАТО“, заяви той.
Димитър Стоянов: Както знаете запасите от определени муниции на държавите членки на ЕС, включително и на НАТО, са на изчерпване и затова е необходимо да бъдат произведени по-голямо количество боеприпаси.
"Посещавам страните с отбранителна индустрия, готова да увеличи капацитета си. Започвам от България, защото страната ви има дълга история в отбранителната промишленост и е много важен партньор в Европа", каза Бретон.
"Мисля, че ако нашата индустрия иска да използва тази възможност, защото търсенето е налице, трябва да покажем, че сме способни да осигурим на Европа това, от което имат нужда страните - членки. Като комисар по вътрешния пазар, включително отбранителната промишленост, бих предпочел ползите да са за нашите, за европейските компании", каза Бретон.
Служебният кабинет на Румен Радев "си върза гащите“ - без да отговори: Радев праща ли ни на война с президента Путин?
"Относно посещението на еврокомисаря Бретон уточняваме, че България има интерес от повишаване на капацитета на своята отбранителна индустрия и приветства подкрепата на Европейския съюз в тази насока. Но страната ни не се ангажира по никакъв начин с предоставяне на въоръжение на Украйна.
За ратификация е предложено изменението на споразумението с Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси.
Министерският съвет прие решение, с което предлага на 49-то Народното събрание да ратифицира подписаното на 3 януари 2023 г. в София и в Киев Допълнително споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна за изменение на Споразумението между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, подписано на 5 декември 2022 г.
С този документ се регламентира предоставянето на последваща помощ на украинската страна да се извършва с последващи споразумения към Споразумението от 5 декември 2022 г., които ще подлежат на ратификация от Народното събрание на Република България.
На основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 7 и ал. 3 от Конституцията на Република България Министерският съвет внася в Народното събрание проект на Закон за ратифициране.“
България изнася оръжия за 50 държави. Толкова са издадените разрешения за износ и трансфер за продукти, свързани с отбраната през 2022 г., Украйна не е сред тя.
Производството на оръжия се е увеличило. А заплатите на наетите в държавното дружество ВМЗ са се увеличили 3 пъти.
ЕС финализира споразумение за съвместно предоставяне на боеприпаси за Украйна и за попълване на резервите на страните членки. Това съобщава европейското издание "Политико“: "Два са основните компонента. Първият: ЕС отпуска 1 милиард евро за частично финансиране на държавите, които могат незабавно да предоставят на Киев боеприпаси. Вторият: също предвижда отпускане на 1 милиард евро са съвместни покупки на страните - членки на новопроизведени боеприпаси. Така ще могат да се договорят по-големи количества на по-ниска цена“.
Беднеем, тъпеем, боледуваме?
"Фамозната“ служебна финансова министърка Росица Велкова с доклад до Гълъб Донев. В него изброява шокиращи данни за финансово положение на страната и загатва опасност страната ни да се изправи на ръба на фалита- дефицитът в края на страната ще бъде 6,9% от БВП, което ще сложи край на амбициите България да влезе в еврозоната.
Ето какво пише Росица Велкова до премиера:
"Разработените от Министерството на финансите разчети показват, че при запазване действието на приетите през 2022 г. политики и отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо на "Държавно управление" в размер на 6,9 на сто от БВП и се очертават следните рискове:
1. Сериозно се влошава в средносрочен план поддържаната фискална устойчивост;
2. Променя се структурата на разходите в полза на постоянните разходи за социални плащания и възнаграждения и липса на гъвкавост за отпадане на действащи и реализиране на нови политики и програми.
3. Увеличава се рискът от включване на страната ни в процедура по прекомерен бюджетен дефицит още на база на прогнози за нарушаване на фискалните правила, което поражда задължения за предприемане на незабавни, коригиращи мерки, неизпълнението на които може да доведе до санкции от ЕК, в това число и спиране на част или всички ангажименти по Европейските структурни и инвестиционни фондове.
4. Отлагане за неопределено време присъединяването на страната към еврозоната или поставяне на условия за промяната на фиксирания към настоящия момент курс на лева към еврото;
5. Вероятност от влошаване на кредитния рейтинг на страната;
6. Повишаване цената на дълговото финансиране и затруднения при емитиране на външни и вътрешни заеми, което ще създаде ликвидни проблеми за финансиране на бюджетните разходи, както и ще доведе до значително повишаване на лихвените разходи за обслужване на дълга. При този сценарий може да се наложи страната ни да ползва заем от МВФ, който също ще наложи рестриктивни фискални изисквания като условия за предоставянето на заема;
7. При запазване на очертаните негативни тенденции за дефицита се увеличава възможността с ускорени темпове да се приближим до горните граници на дълговия критерий от 60% от БВП.
След този доклад, "шармантната“ Росица Велкова, на брифинг, "ръгна чушка в боба“, както би казал Слави:
Росица Велкова: Не е разглеждана средносрочна бюджетна прогноза, не е разглеждан и проект на Закон за бюджет за 2023 г., а просто концепция. Както знаете, съгласно параграф 2 по, така наречения, удължителен закон, в края на април трябва да внесем в НС проект на закон за държавния бюджет. В тази концепция основното решение, което се взе в протоколното решение, е че проектът на закон ще бъде разработен с дефицит от 3% от БВП на начислена основа. Следва да се има предвид при дебата, който се водеше, че при действащи приходни и разходни политики, приети от 46, 47 и 48 НС дефицитът за 2023 г. възлиза на 6,9% от БВП на начислена основа.
На 17 март в петък ще публикуваме пакет данъчни закони, тъй като постигането на дефицит от 3% ще мине и през данъчна политика и промени на данъчни закони. Естествено ще има и разходни мерки. На 3 април ще бъде представен проекта на закона за държавния бюджет за обществено обсъждане и преминаване на съгласуване и обсъждане с НСТС. Така че на 26 април да се разгледа от МС и в сроковете да бъде внесен в НС.
В пакета данъчни закони, това, което се предвижда, в частта Приходни мерки, е въвеждането на Еднократна солидарна вноска за второ полугодие на 2023 г. или така наречения "данък свръхпечалба“, който ще бъде разработен за всички юридически лица на база на принципите, които са залегнали в регламента. Това е еднократен данък.
Другото, което се предвижда, е 100% дивидент от всички публични предприятия след приспадане на счетоводна загуба. Предвижда се увеличение на ТОЛ такси, което няма да го видите в пакета данъчни закони, защото става с акт : МС променя тарифата. Същото важи и за увеличение на концесионни възнаграждения с увеличение на инфлацията. Възстановяване на някои от ДДС ставките, които бяха намалени, и акцизни ставки. Другото, което се предвижда, е увеличение на акциза на електронните цигари.
С всички тези мерки ще може да се осигури и да се гарантира изпълнението на швейцарското правило от 1-ви юли, при индексирането на пенсиите, да се гарантира изплащането на увеличените заплати. Като се има предвид, че се получи голяма асиметрия в заплащането в бюджетния сектор, тъй като през 2022 г. някои бюджетни структури бяха увеличени в размера от 30% до 10% заплатите през различни периоди на годината. Предвиждаме увеличение с 10% на заплатите в бюджетния сектор само на тези, които не са получили никакво увеличение през 2022 г.
Използвам повода на този брифинг да съобщя, че на 17 март ще бъде качен за обществено обсъждане Кодекса за застраховане. Той не беше приет от НС. Имахме среща със Съюза за стопанска инициатива, на която отново обсъждахме текстовете. Беше предложен от тях алтернативен текст, който беше изпратен в Европейския орган за надзор върху застрахователите. Получихме оттам отказ.
БНБ първа "върна топката на Велкова: Твърденията ѝ са безотговорни! Няма причина за промяна на курса лев-евро.
Международните валутни резерви на Българската народна банка (които обезпечават левовете в обращение - бел. ред.) са на най-високото си ниво за последните 30 години. Подобни твърдения за промяна на курса лев/евро са некомпетентни и безотговорни".
Няма причина за промяна на съществуващия курс на лева към еврото, а подобни твърдения са "некомпетентни и безотговорни". Международните валутни резерви на Българската народна банка (които обезпечават левовете в обращение - бел. ред.) са на най-високото си ниво за последните 30 години. Не са водени разговори между БНБ и Министерството на финансите относно евентуална промяна на курса.
От БНБ допълват, че "такава промяна е невъзможна“.
Слави Трифонов нападна: Кабинетът "Петков" падна заради опасна финансова политика - докараха ни на прага на свръхдефицит. Да теглим заем от МВФ не е стояло пред страната ни от Жан-Виденово време
Днес в медиите излезе следната новина: България е пред свръхдефицит и сценарий за заем от Международния валутен фонд. Тази информация излиза от доклада на служебния финансов министър Росица Велкова, който тя е представила пред Министерски съвет. Основната причина за тези изводи се крие в работата на последното редовно правителство и решенията, взети конкретно от тогавашния министър-председател Кирил Петков и тогавашния министър на финансите Асен Василев.
Ето какво още коментира той след изявлението на Велкова:
Ще ви припомня един конкретен случай, заради който България в момента е с лошо финансово състояние. При изготвянето на бюджета от правителството “Петков", “Има такъв народ" публично и на няколко пъти се противопостави на идеята да се раздадат енергийни помощи на всички, включително на компании, които регистрират свръхпечалби. Разбира се, никой не ни чу и в крайна сметка милиони левове бяха раздадени на такива компании, които нямаха нужда от помощ.
Две бяха причините, поради които падна правителството на Кирил Петков.
Едната беше двойствената политика спрямо Северна Македония, а другата беше неразумната и опасна финансова политика на Асен Василев и Кирил Петков.
Борисов също "наби канчето“ на Велкова и бъдеща коалиция с ПП-ДБ:
Няма шанс да подкрепим правителство на тези, които видяхме какво причиниха на държавата. Кошмарът тепърва започва.
И лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от Силистра с първи коментар за доклада на финансовото министерство:
Бойко Борисов: Промяната нанесе щети, които нямат поправяне. Вересиите на Асен ще ги плати честният бизнес.
Василев каза, че има 16 млрд. във фискалния резерв, а пише 12,4 млрд. Разликата е милиарди.
"Промяната нанесе щети, които няма поправяне. Вересиите на Асен ще ги плати честният бизнес., отсече Борисов.
"Изведнъж една "буря“ се разрази и отнесе финансите на държавата. Това, което се е случило, е, че служебното правителство предлага законодателни мерки. Ако на 6 - 7 април има парламент, ние ще получим проектобюджета. Защо задължително трябва да има правителство? Нито една партия, съмнявайки се, че пак ще отидем на избори, няма да гласува тези промени. След войната в Украйна няма руски туристи. Цяло лято вадиха бомби и какво ли не. Нашите телевизии казваха на чужденците: "Ако искате да срещнете бомба, елате в България". Сега има предупреждение за фалит, ако няма правителство, ще има реален фалит".
"Разбираме, че има чадъри от правителството на Радев за стотици милиарди.
"Пускат слух, че някъде отвън щели да ме наведат и ние щели сме да подкрепим правителство, за да могат да довършват кражбата.
"Победата ни трябва да е с разлика. Ние вече сме ги победили. Познавам ги тези хора, интересува ги само и само да се докопат до властта. След това ще се изпокарат зверски. Нали, гледате в Америка как падат банките. Към октомври трябва да излезем на пазара поне за десетина милиарда. Ако няма редовно правителство, ще ни одерат с лихвите. В момента България е над милиард и половина на година лихви. 10 г. сме държали бюджета на излишък. Когато аз ръководех, бяхме с Естония първи по бюджетен излишък. При мене газът е бил 33 лв., при тях 300 лв., сега е 100 лв.", каза Борисов. "И това ще мине. 1300 г. сме оцелели, ще оцелеем и след тях".
И лидерът на "Български възход“ заяви за "фалита“ на България, пророкуван от Росица Велчева:
Стефан Янев: Изненадани сме от пресконференцията на министъра на финансите – всички помним, че в края на миналата година този кабинет отказа да внесе проект на бюджет за 2023 година с мотива, че служебно правителство не може да разработва политики. Месеци по-късно, когато държавата е оставена без адекватен финансов план, министерството на финансите предлага драстични и рестриктивни мерки, които ще доведат до още по-усложнена икономическа ситуация в страната. Налагането на 100% данък дивидент на държавните предприятия, ще доведе до невъзможност да правят капиталови разходи и да развиват производствата си, което на практика ги обрича на унищожение. Възстановяването на 20%-та ставка по ДДС за ресторантьори и спортни съоръжения, е подчинено на желанието да се увеличат числата в приходната част, без да има ясна обосновка за това. Облагането на свръхпечалбите на фирмите би имало ефект не като еднократен акт, а като целенасочена политика при предварително разработена скала за това.
Навременното планиране на дълговия календар ще позволи да не се стига до обявената в днешното изявление заплаха от прибягване до заем от МВФ и всички последствия от това.
Още при предлагането на "удължен бюджет" за 2023 година, ние от Български възход предупредихме, че това ще има ефект на бомба със закъснител. Липсата на редовен бюджет, който да бъде обсъден и приет в Народното събрание, води единствено към това да се покриват разходи на парче и да се увеличава дефицита на страната.
Предложените мерки въпреки тяхната рестриктивност, ще доведат до лоши резултати и в крайна сметка - по разчетите на МФ - до увеличение на дефицита до 6.9% от БВП
Борисов, Карадайъ, Янев, Слави: С Путин, Радев ни праща на война?! Беднеем, тъпеем, боледуваме?
Здравейте, хора!
2 седмици ни остават до Деня на лъжата, 1 април 2023-та, когато ще мислим ще гласуваме ли за 49 НС…
Как сте? Щастливи? Или самотни?
COVID–"епидемията“, май, изпълни геополитическата си мисия: богатите да станат по-богати, а ние, хората – да се свием и кротуваме?!
Само че никой не ни е виновен!
Правата, хора, не се дават, а се взимат!
Защо младите на раждат?
Защото деца не се създават с писане на sms-и, с постове във ФБ, с общуване на компютър!
Защото не са сигурни какво ги чака утре – ще имат ли заплата, ще изплатят ли ипотеката, ще оживеят ли от ПТП-та с нарко и алкохолни джигити?
И още: Защо България, като родина-майка не заплаща 5000-те лева - колкото струва тест, дали, детето, което очакваме няма генетични увреждания?!
И същата тази "родина-майка България“ не хае, като се родят увредени деца и няма как да преживееш и болката, и безсилието си?
Аз съм Беновска. И питам.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
22:00 / 26.11.2024
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...
20:13 / 26.11.2024
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
19:18 / 26.11.2024
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
19:11 / 26.11.2024
Министърът на външните работи проведе среща с посланика на Япония...
18:48 / 26.11.2024
Наш дипломат предупреди: Европа ще бъде изправена пред изключител...
18:48 / 26.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15666) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14044) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8557) | 22% | |