Последните седмици сме свидетели как цели региони в страната остават без базово здравно обслужване на населението, закриват се отделения по акушерство и гинекология, спират прием педиатрични отделения. За случващото се сега, БЛС предупреждава вече десетилетие, заявявайки многократно, че ако не се вземат мерки ще настъпи срив в системата и за съжаление, сега го наблюдаваме с очите си.

Това е поредното доказателството, че най-уязвимите болници, които са извън големите градове, са оставени да решават както могат и сами проблемите си, като от БЛС подчертават, че това не са проблеми на отделните ръководители и лечебни заведения, това е национален проблем, които засягат цялото общество.

Здравната система е недофинансирана от години, липсват регионални политики и такива за кадрово обезпечаване в системата на здравеопазване в България. Погрешни са твърденията за свръх много пари отделяни за здраве, на които Съсловната организация винаги се е противопоставяла и цифрите го доказват. Ние продължаваме да бъдем с най-ниския дял от БВП за финансиране на здравеопазване от ЕС и с най-ниската  здравноосигурителна  вноска.

"Отново обръщаме внимание, че абсолютният брой на лекари, медицински сестри и акушерки не е точния показател за кадрова обезпеченост. От години настояваме да се анализира и възрастовата характеристика на работещите в здравната система, която показва, че здравеопазването се крепи на работещи пенсионери" твърдят от съюза.

Ето защо още веднъж призовават обществото и политиците в България да се обърнат с лице към тези проблеми и да помислят за решаването им. Един от начините за това е повишаване на здравната вноска, повишаване на процента от БВП, който се отделя за здравеопазване. Сред останалите мерки са промени в начина по който се обучават и квалифицират медицински сестри и акушерки, така че професията да стане привлекателна от една страна а от друга да позволи активната им работа още по време на обучението. Необходимо е доразвиване на  системата от стимули за подкрепа на болници, които са единствени в общината, за да не бъдат зависими толкова много от това колко пациенти имат и др. мерки.

Предвид заплахата случаите, които наблюдаваме сега да се превърнат в епидемия и цели региони в страната да останат без базова здравна грижа, настояваме за спешни мерки за гарантиране на стабилността на системата.