Живко Тодоров, кмет на Стара Загора, член на ИК на ГЕРБ, в "Беновска пита“ във https://www.facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 5-ти февруари 2022 г., заяви позиции по следните теми:

Ще кандидатства ли Стара Загора за държавна помощ заради високите сметки за ток за улично осветление?

"От трибуната на Народното събрание Настимир Ананиев, който е председател на политическия клон на ПП ВОЛТ и даде мандата си на несъществуващата партия "Продължаваме промяната“, за да може да се кандидатира за Народното събрание, Ви обвини, че община Стара Загора, ако се възползвате от помощта за високите цени на тока и газа, няма да посмеете, защото Ви е страх от проверките на АДФИ. Така ли е, г-н Тодоров?“, попита водещата Илиана Беновска. Живко Тодоров отговори: "За да опровергая това още следващата седмица ще подадем документи за помощ от правителството!“. Той обясни, че през миналата година за месеците ноември и декември община Стара Загора е плащала за улично осветление около 170-180 лева, а в момента сумата е 500. Така че дори и с държавната помощ няма да може да се покрият увеличените разходи и бюджетът ще бъде на дефицит. Кметът на Стара Загора подчерта, че не се притесняват от проверки, защото всичко е правено по закон. Проведена е обществена поръчка за доставка на електроенергия за уличното осветление на свободния пазар. През есента на миналата година доставчикът се е отказал да изпълнява договора, защото е влязъл в невъзможност.

"Нека да Ви пусна изявлението на Александър Николов, енергийният министър, който обяви процедурата, по която общините и други обществени организации могат да бъдат компенсирани!“, продължи Беновска и пусна запис от изявлението на министър Николов в МС от 02.02.2022:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Александър Николов: За общините трябва да бъдат разгледани заедно с МФ няколко важни детайла. Първо какъв е размерът на общите разходи за електроенергия. Вторият дали компенсациите, които за месец януари ще възлизат на приблизително 38%, ще бъдат обхванати някои общини или обществени заведения. Третият относно спекулацията, свързана с осветлението, тъй като има общини, които дори назад във времето са получавали средства по така наречената "Норвежка програма“, дали са изпълнили съответните мерки по отношение енергийната ефективност на осветлението. Когато се установят всички данни и при съществуващи рационални нужди от страна на съответните общини за получаване на допълнителни средства и/или дългосрочни мерки, свързани с договори, които да дават яснота каква ще бъде цената на електроенергията поне в едногодишен период напред, те ще бъдат предприети. Работната група и обсъждането с МФ продължава и в момента, но първо, за да се вземе решение, както при всички други механизми, които сме предприели относно компенсации за цени на електроенергия или природен газ, следва да съберем необходимите данни, за да може решението да е максимално оптимално. Благодаря Ви!

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Беновска продължи: "Неслучайно исках да чуете това, защото то дава яснота на гражданите, на които Вие сте кмет. Какво точно ще направите в понеделник?“. Живко Тодоров отговори: "Ние ще подадем документи за помощ от държавата, такава, каквато беше обявена през тази седмица, тъй като парите, които се дават като компенсации, няма да стигнат, за да компенсират тази разлика, която се получава в цените. Ние не се притесняваме от проверки, ако погледнем назад ние сме изпълнявали проект по фонд "Козлодуй“, като този проект беше изпълняван от Министерство на икономиката и енергетиката тогава. Те бяха обединени в едно министерство в периода 2013-14, така че, ако проверяват нещо би трябвало да проверят, тъй като обществените поръчки, всичко се правеше от министерството тогава, изборът на фирма, приемането на документите, разплащанията, така че, ако искат да проверят този проект, ще трябва да проверят тогава работата на министерството. Така че аз нямам абсолютно никакви притеснения от това, което е правено!“.

"Извинявайте, но когато обявихме, че ще участвате, получихме въпроси от старозагорчани, основното съмнение, което пишат, че това обещание за подпомагане на общините, всъщност завоалирано с много условия и изисквания, така че няма да бъде изпълнено. Подозирате ли?“, попита Беновска. Живко Тодоров отговори, че се надява да не е така, затова община Стара Загора ще мине по целия път, за да види каква е процедурата и ако има нещо подобно, ще алармира веднага.


Беновска се обърна към събеседника си: "Ще Ви помоля да държите медиите в течение, Вие станахте неволно публичен герой, Настимир Ананиев нещо лично ли има към Вас?“. Живко Тодоров отговори: "Не, вижте, първо беше изказана теза, че едва ли не се прави някаква политическа пиар акция. Трябва да Ви кажа, че никой не е разговарял с мен по тази тема. Наистина бях шокиран от високите цени, високите сметки, които трябва да платим за декември и просто си представих, че ако това продължава през януари, февруари, март и така нататък до края на годината, общината ще остане в невъзможност да плаща тези сметки и да изпълнява каквито и да е други дейности!“.

"Сдружението на общините, отделни кметове, в това число и Йорданка Фандъкова, алармираха за това. Защо Вашият пост във фейсбук взриви Настимир Ананиев?“, попита Беновска. Събеседникът ѝ отговори: "Не знам, вероятно защото казах, че няма да изгася осветлението! И считам, че това е правилно, не може в 21-ви век хората да останат без улично осветление. Представете си по селата колко самотни възрастни хора има, които разчитат светлината да ги пази и ако осветлението изгасне, буквално си представете как те всяка нощ ще живеят в страх и ужас от това, което може да се случи, особено там, където има смесено население и престъпността е по-висока. Освен това в Стара Загора много хора в тъмната част на денонощието се налага да ходят на работа, това са хора, които работят на смени в индустриалната зона. В рудниците и ТЕЦ "Марица Изток“ хората тръгват сутрин буквално в 4-4.30 на работа. Ако въведем режим на уличното осветление, това означава те да ходят в тъмнината, това ще създаде предпоставки за ПТП-та и престъления. Така че това беше причината да напиша поста, че няма да спрем осветлението, но явно г-н Ананиев го разтълкува, че някой го страх от проверки. Не, не ни е страх от проверки! Аз вече казах, страх ме е от друго, страх ме е от това да се случват лоши неща за гражданите на Стара Загора!“.

"Анализатори анализират реакцията на Настимир Ананиев и друга гледна точка, аз ще си позволя да я пресъздам, защото мисля, че има нещо в нея активно вярно. Вие сте трети мандат кмет на Стара Загорна, Вие сте от генерацията, може би сте малко по-малък от Кирил Петков, но сте от това поколение, да не би Настимир Ананиев да има лична кандидатура за следващите кметски избори, макар че те са догодина есента?“, попита Беновска. Тодоров отговори: "Ще изчакаме и ще видим, моята задача е да пазя интереса на гражданите на Стара Загора, е техният интерес е именно това – бюджетът да не изтича за огромни сметки за ток. Затова и повдигнахме въпроса без никаква политика!“. Той продължи, че при служебното правителство не е съществувал този проблем, когато е започнало рязкото повишаване на цените на тока са се взели бързи мерки, за да се компенсират месеците октомври и ноември. Докато в момента от дълго време не се знае изобщо ще има ли компенсации и какви ще бъдат те. Това забавяне е по вина на правителството и това е причината много общини да се надигнат срещу високите сметки за ток. Но и сегашните обявени компенсации няма да са достатъчни.

Подготвени ли са новите управляващи?

"Споменах, че сте трети мандат кмет и едно от младите, надеждни лица на ГЕРБ, член сте и на ИК, какво мислите за това, което споменах преди малко – хора от Вашето поколение вече са на власт, Кирил Петков, Асен Василев, Лорер? Каква е оценката Ви?“, попита Беновска. Живко Тодоров отговори, че като цяло е хубаво млади хора да влизат в политиката. Хората обаче не се делят на млади и стари, а можеши и неможещи. Беновска добави: "Това беше скритото във въпроса ми – могат ли тези хора, Кирил Петков, Асен Василев? Могат ли да управляват?“. Събеседникът ѝ отговори, че сам никой не може да управлява. Водещата отвърна, че управляващите са заедно. Кметът на Стара Загора обясни, че се създава едно впечатление, че няколко човека ще управляват държавата, а това не е добра практика. Една държава се управлява с огромен екип, в това число и кметовете, независимо от коя партия са. Той беше категоричен: "Трябва да се използва целия потенциал на нацията, който е в различни партии. Без този потенциал едно управление е обречено на провал. Така че прекалената поляризация и това, което се случва в момента, хората да бъдат делени на партийни цветове, няма да доведе до нищо добро!“.

"Някак си ми избягвате от конкретния отговор!“, заяви Беновска. Живко Тодоров отговори, че в момента не може да даде категоричен отговор, защото на всяко управление трябва да се даде известен толеранс. Последните два месеца обаче не са оптимистични, защото държавата взема нови кредити, задлъжняваме все повече, дават се пари, които ще бъдат изядени на момента и няма да донесат нищо в перспектива. Тодоров обясни, че БСП в Стара Загора от доста време предлагат детските градини да бъдат безплатни. То обаче не е било приемано. Сега се е намерила почва това решение да бъде гласувано на национално ниво. Според него това решение не е необходимо. Социалната политика трябва да се прави само към хора, които имат нужда и тя да е само временна, а не да се раздават пари на калпак.

"Зелената сделка“.

"Вчера в 7.30, за съжаление малко потъна между други новини, изявлението на заместник-председателя на ГЕРБ Томислав Дончев, че говорител на ЕК е заявил, че Планът за възстановяване и устойчивост, на който много разчитаме за пари, е подаден на 20-ти октомври 2021 г., тоест това е станало от служебния кабинет. Вие в течение ли сте на тази новина?“, попита Беновска. Живко Тодоров отговори, че по време на служебното правителство са имали няколко срещи, свързани със "зелената сделка“. Самият Тодоров, като част от Сдружението на общините, е член на консултативния съвет по "зелената сделка“. Откакто сегашното правителство е на власт обаче, никой не ги е викал за консултации, за да се види какво реално има в плана. Той заяви: "Затова имах предвид, че самостоятелно и централизирано не може да се управлява и това ще бъде обречено на неуспех! Никой не е консултирал с кметовете на Раднево, на Гълъбово, на Стара Загора. Със синдикатите се провеждаха някакви срещи, но считам, че обществеността в Стара Загора не е запозната какво ще се прави в комплекса "Марица Изток“. Затова казах, че трябва да се управлява с целия потенциал, включително и с кметовете, които не са от "Продължаваме промяната“, всъщност те нямат кметове, но не е лошо да работят с кметовете, които могат да им дадат определени насоки или да се извършат определени консултации. Виждам една себедостатъчност в това управление с това, че никой не желае да се консултира по съответните теми. Не виждам как това ще доведе до нещо добро!“.

"Казахте, че сте в консултативния съвет по "зелената сделка“, знаете, че много държави обжалват затварянето на въглищните централи. Този план няма да се развие в сроковете и по начините, по който беше планиран!“, заяви Беновска. Живко Тодоров отговори, че всъщност изобщо не се знае какво включва този план. Самият той не знае, въпреки, че е член на консултативния съвет. Водещата обясни: "От 21 големи енергийни компании в Европа, само 9 имат конкретен план за плавно изваждане на въглищните мощности до 2030 г!“. Кметът на Стара Загора отвърна, че въпросът е какъв е планът на България. консултативният съвет за последно е заседавал по време на служебния кабинет. Водещата отбеляза: "Това може да бъде и част от обръщението Ви към Кирил Петков!“. Събеседникът ѝ още веднъж подчерта, че трябва да има диалог и да участват и кметовете, защото те играят много важна роля. Опозицията също играе важна роля.

Напрежението НАТО-Русия и българската позиция.

"И един глобален въпрос, защото темата, която зададох, е каква е корелацията ГЕРБ-България – какво се случва в момента с ГЕРБ? Явяват се въпроси за Северна Македония, за разширяването на влиянието на НАТО в целия регион. Има ли шанс ГЕРБ да даде своя принос за това, което казахте в началото, че не бива да се съди по младост и старост, а по това кой може и кой не може. Виждате напрежението и по отношение на икономиката, и по отношение на геополитиката в целия свят расте, къде е ГЕРБ в тази ситуация?“, попита Беновска. Живко Тодоров отговори, че в парламента ГЕРБ има много ясно присъствие и категорични позиции, както по отношение присъствието на НАТО в България. Според него ние сме направили своя цивилизационен избор отдавна. Като част от НАТО и ЕС ние вървим заедно в политиките по отбрана. В същото време обаче не бива да забравяме, че ние сме емоционално обвързани с Русия и не бива да влизаме в подобни конфликти. Затова трябва да работим да се потуши напрежението и нещата да се решат по дипломатичен път. "България няма никакъв интерес от една международна криза, която би се предизвикала в момента, един евентуален конфликт е прекалено близо до нашата територия. Така че ние трябва да работим за решаване на въпроса по дипломатически път и спадане на напрежението!“, категоричен бе Живко Тодоров.

Северна Македония.

Живко Тодоров заяви, че председателят на ГЕРБ е бил ясен – изпълнението на договора за добросъседство, сключен през 2017 г., е ключов за разрешаването на тези въпроси. Той добави: "Това е позицията на ГЕРБ, смятам, че това трябва да бъде и позицията на държавата, за да не се правят свободни съчинения и тълкувания по темата!“.

Необходимостта да се управлява чрез консенсус.

Живко Тодоров заяви: "Управляващите сами не могат да се справят с всички кризи. Те трябва да използват потенциала на всички в страната, за да може да се решат тези проблеми. Спомняте ли си, с Вас преди няколко години говорихме, че трябва да има национални приоритети, по които да се постигне съгласие и които да се гонят от всяко правителство, независимо какво е то. За съжаление това все още не е направено! И виждам, че с конфронтацията, която върви в момента и с тезата, че когато се поставя даден проблем – "ама ние ще ви проверим, щом ни поставяте проблема“ – така няма да се стигне до никъде! Съвсем друг подход трябва!“.

Беновска попита: "Да разбирам ли, че всъщност правите обръщение от рода на "Г-н Петков, трябва да се управлява в диалог и да се обсъждат националните приоритети, за да може всеки да е полезен за родината си“?“. Живко Тодоров отговори: "Точно така, трябва да се използва целия потенциал на държавата, а не да се делим непрекъснато. Нека на избори всеки каже какво ще направи, но когато вече трябва да се управлява, трябва с повече разум и мъдрост! И това е за край на това, което ме попитахте, трябва ли хората да се делят на млади и възрастни в управлението. Считам, че не! Независимо от възрастта си те трябва да проявяват необходимата мъдрост и да се управлява държавата с повече консенсус!“. Така завърши разговорът между Живко Тодоров и Илиана Беновска в "Беновска пита“ във https://www.facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 5-ти февруари 2022 г.