Симеон Славчев в "БЕНОВСКА ПИТА" на 19.02.2022 г. - YouTube

Симеон Славчев, лидер на ПП МИР, в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита“ youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и във https://www.facebook.com/iliana.benovska и facebook.com/benovska по Радио К2 на 93.9MHz на 19-ти февруари 2022 г., заяви позиции по следните теми:

ПП МИР в политиката

“Вие оглавявате млада партия, която има доста сериозни амбиции да застане стабилно в политиката. Питам се кое Ви дава самочувствие?" попита Беновска. Славчев подчерта, че МИР обединява огромен експертен потенциал и на пресконференция в БТА на въпрос на Беновска дали ПП МИР е готова да управлява страната той е отговорил - категорично да, защото политиките и предложенията на МИР са реални и водят до решаването на голяма част от проблемите на българското общество, а това не се случва при сегашното правителство.

“Смея да твърдя, че ние сме една от най-активните извънпарламентарно представени партии и рано или късно ПП МИР ще бъде в НС и ще участва в управлението на страната" подчерта лидерът на МИР. Той сподели, че около партията има голяма мрежа от граждански и НП организации, браншови организации. Славчев разказа, че правят форуми по различни тематики, за да обединяват обществото, което 30 години и разделяно.

Промяната на кормилото?

“Ще ни “нахрани" ли Промяната, заради това, че си я поставихме на кормилото? Каква е Вашата оценка за тези 60 дни?" попита Беновска. Славчев коментира, че сегашното правителство официално е 60 дни на кормилото, но Кирил Петков и Асен Василев управляват близо 9 месеца. “Президентът Радев отбеляза, че е крайно време да спрем с анализите и да започнат реални действия, защото проблемите на българското общество за много. Т.нар. Промяна дойде със силни ПР ходове, със силна популистка теза - да свалим едните, качете ни нас, защото сме по-добри, защото сме завършили на запад. Оказа се, че няма значение къде си завършил, а има значение какъв капацитет и потенциал имаш" каза Славчев. Той подчерта, че могат да се дадат дни на хора, които имат капацитет и потенциал, но ясно се вижда от ден 6, че сегашното правителство няма потенциал. “Какво им липсва на Кирил Петков, Асен Василев, на тази коалиция? Защо успяха и защо позволихме, ако това е било само ПР?" попита Беновска. Лидерът на МИР подчерта, че българското общество е хранело огромни надежди, но този лед се пропуква и гласувалите за т.нар. Промяна си признават, че са сбъркали и че са предадени.

Славчев коментира, че правителството е създадено на абсолютно безпринципна основа - без истинско коалиционно споразумение, има споразумение между партиите БСП и ПП. Лидерът на МИР заяви, че МИР са български граждани, активна политическа партия с огромен потенциал и смятат, че е крайно време да се обединят усилия в България. Славчев подчерта, че МИР имат право да изискват, както и всеки един български гражданин, защото вчера и днес се отдава почит на Васил Левски и е дълг на всеки български гражданин да спази завета на Апостола - Дела трябват, а не думи. Беновска каза, че много се злоупотребява с темата за Левски - четат речи от трибуната, която е написана от друг, носят цветя. Славчев потвърди и заяви, че злоупотребяващите нямат ценности, морал, познание и историческа памет. Лидерът на МИР призова за спазване на завета на Апостола всеки ден, а не само на тези дати.

Самолети Ф-16 на хартия

“Купили сме си самолети на хартия Ф-16. Оказва се, че далечният срок за тяхната доставка се отлага. Какво си купихме? Обвиняваме Бойко Борисов, но каква е ролята на сегашните управляващи в това заварено положение?" попита Беновска. Лидерът на МИР коментира, че МИР е единствената партия, която е реагирала на този договор, още преди да е сключен. Беновска каза, че не само те. Славчев призова водещата да попита бившия военен министър, който по-късно ще гостува, Каракачанов - каква е неговата позиция по въпроса. Славчев обясни, че МИР са искали всички условия да се разгледат публично, защото няма такава търговска сделка в света, която да се предплаща авансово 100 % и да се чака 5-6-7 години. Беновска отбеляза, че явно нещо друго се преплаща. Лидерът на МИР припомни, че сумата за 8 броя Ф-16 е около 1,8 млрд лева с разсрочено плащане, но се е оказало, че с решение на НС цената става 2,2 млрд лева и 100 % авансово плащане. Беновска отбеляза, че опонентите на сегашното управление твърдят, че то управлява под диктовката на САЩ, а сега ще видим реалното поведение по отношение на кризата в Украйна, противоречието Русия - САЩ - ЕС. “Българското правителство, ако иска да застане на страната на българските граждани и това е едно от настояванията на ПП МИР, да поиска неустойки за забавянето на производството и доставката на Ф-16.

Тъй като тогавашните управляващи не свършиха тази работа, сега е крайно време. Ковид кризата е ясна, тя е за целия свят. Не може да бъде оправдание за недоставката и разсрочването във времето. Нашата основна теза е, че тези Ф-16 не бяха необходими на страната при тези цени. Ако сегашното правителство иска да защити националния интерес - да поиска неустойки и да иска преразглеждане на договора, защото ако се сравнят договорите на САЩ с други страни членки на НАТО, ще се види, че за същите Ф-16 цената е в пъти по-малка от тази, която плаща България" коментира Симеон Славчев. Той добави, че при ратификацията на договора е изпратил петиция в опит да се намали цената, която е била публикувана в сайта на Белия дом, но нищо не се е случило. Лидерът на МИР обясни, че петицията е гласяла, че България е партньор на САЩ и е редно да бъде преразгледана цената и съобразена с това, че България е най-бедната страна в ЕС. Беновска добави, че така се е случило и с други страни членки на НАТО. “Ние се позоваваме на чл. 5 от договора на България с НАТО, който казва, че при някаква ситуация се включва чл. 5 и България получава колективна сигурност - тези Ф-16 са абсолютно ненужни на България и ще бъдат произведени 2027 година" каза Славчев. Беновска отбеляза, че страната ни се е наела да брани Македония.

Беновска пожела да изгледат изявление на Кирил Петков от НС по темата за Русия, НАТО и българския дух.

Министър-председателят Кирил Петков отговаря на въпроси на Илиана Беновска на брифинг в Народното събрание, излъчена във facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 26-ти януари 2022 г.

Илиана Беновска: Г-н Петков, работодателите днес дадоха много голяма пресконференция, на която стана дума за Вас и за Вашия кабинет, в контекст на предстояща евентуална икономическа и добавена към нея политическа криза. Те изразиха надежда, че Вие ще опазите българските национални интереси. И отправиха една шеговита препоръка, цитирайки един друг политик – "не е нужно да си много умен, за да знаеш, че да си в лоши отношения с Русия не е добре“. Може ли да кажете доколко, Вие, имате куража, самостоятелността - геополитически план, Вие, като министър-председател? И България, наистина, да съхраните българските национални интереси, без грам предателство – нито икономическо, нито политическо? Благодаря Ви!

Кирил Петков: Благодаря за въпроса! В Народното събрание се чуха гласове от рода: "България няма сила да отстоява своите интереси“, "Ние винаги сме малката страна, зависима от големите държави“. Не, искам да кажа две неща! Оттук нататък единственото водещо нещо, което води българското правителство, е българският интерес. Ние знаем съюзите, в които сме, това са НАТО и ЕС, но приоритизираме възможността българската армия да е водеща, да я окомплектоваме, да разчитаме на собствените си сили и да бъдем конструктивен член на съюза.



Илиана Беновска: Как технически, как конструктивно?

Кирил Петков: Технически означава, че рамковата държава на нашата военна група ще остане България и едновременно с това ще координираме и българското военно лидерство ще се координира с другите страни от НАТО! От друга страна Вие сте права, че в момента ние имаме множество кризи, с които трябва да се справим. Радвам се да кажа, че омикрон до този момент е под контрол. Новият модел на управление на здравната криза досега работи добре, защото, ако бяхме работили със стария модел, до момента всичко трябваше да е затворено. Интензивните легла и фокусът върху тях ни даде възможност да управляваме кризата с минимални щети върху икономиката. За енергийната криза също искам да кажа, радвам се да кажа, че в началото на февруари сметките за ток и за газ ще бъдат по-добри, защото компенсациите за декември и януари ще влязат в тези сметки. Така че бизнесът ще получи глътка въздух, както и битовите потребители на газ.

За Република Северна Македония, само, да споделя. Вчера показахме конструктивни резултати, вече имаме подписани меморандуми. Динамиката вече се случва в съвсем различен тон, много по-положителен. Така че независимо, че положението е много трудно, аз се радвам да кажа, че на базата на много усилия и на отборната работа в МС успяваме да овладеем до голяма степен големите шокови кризисни ситуации. В момента за напрежението НАТО-Украйна мисля, че взехме точно българската позиция, която ни дава възможност да защитим главно българските интереси и да бъдем добър съюзник и страна, която е предвидима.

Илиана Беновска: А за Русия?

Кирил Петков: Искам за отговоря за Русия. Това е важно. За Русия продължаваме и министърът на външните работи декларира, че ще направим всички възможни дипломатически постъпки, така че да деескалираме, защото никой в момента няма полза от един истински военен конфликт!

Кризите в България; Закон за управление при кризи; МИР с предложение за декларация - без допълнителни бази на НАТО; Отношенията на България с Русия

“Вие му задавате конкретни въпроси, той Ви отговаря нещо съвсем различно. Върза и кризите. Сегашното правителство не управлява нито една криза правилно, не е овладяло нито една криза, защото в България има изключително много кризи - енергийна, здравна, социална, икономическа и морална" коментира Славчев. Беновска подчерта, че деградацията на духа е огромна, всички го усещат, но се капсулират, потискат си емоциите, отчуждават се, без да си дават сметка, че това не са техните истински отношение, а те се насаждат отвън. Беновска заяви, че младите хора, тези, които са в екипа ѝ и всички останали, имат нужда политиците да направят нещо за замърсената морална среда, ковид, липсата на пари, преумората, лошата храна. Лидерът на МИР подчерта, че това е мисията на партията. “Когато искаме да се управляват кризите... ПП МИР предложи специален закон за управление при кризи и го предложихме и на сегашното НС.

Естествено никой не възприе тезата. Дори предложихме такова министерство за управление при кризи, защото има ясно разписани протоколи, при които се предотвратяват кризи" каза Славчев. Той коментира, че Петков заявява, че България отстоява националния си интерес и заради това ПП МИР предлага НС да приеме специална декларация, в която да стане ясно, че на територията на Р. България няма да се разполагат допълнителни НАТО-вски и каквито и да било бази. Беновска попита събеседника си дали знае реално колко бази има в страната - говори се за 4. Славчев каза, че постоянно се говори, че НАТО ще разполага допълнителни войски и бази. “Призовахме външно министерство по време на последния КСНС, да излезе с информация към президента Радев дали са водени такива разговори" сподели Славчев. Беновска коментира, че Стефан Янев се кълне, че ще бъде български контингентът, който ще бъде подпомогнат, но не се знае, ако това е игра на лего, колко голям е модулът, който ще влезе отвън в българския контингент. Лидерът на МИР смята, че България има традиционно добри отношения с Руската федерация и това, което предлагат от партията, е да се възобнови диалога между Русия и НАТО чрез съвета Русия-НАТО, който е замразен 2014 година, тъй като всички тези проблеми могат да бъдат решени само и единствено чрез диалог.

“Партия МИР го предлага повече от 6 месеца. Вчера в новините министър Стефан Янев предложи точно това от трибуната на НС. Каза, че България ще инициира възобновяването на диалога между Русия и НАТО" каза още Славчев. “Кой обърна внимание на тази декларация за базите, г-н Славчев?" попита Беновска. Лидерът на МИР отговори, че абсолютно никой не е обърнал внимание, но се надява сегашните управляващи, както и опозицията да застанат на страната на България и да приемат такава декларация, защото тя единствено гарантира, че България няма да бъде въвлечена във военен конфликт, който застрашава националната сигурност, икономиката, туризма и абсолютно всички сфери.

Така завърши разговорът между Симеон Славчев и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита" по “Радио К2" и на живо във Фейсбук и Ютюб на 19-ти февруари 2022 година.