Илиана Беновска: Здравейте, Беновска, "Радио К2“ и Ютюб канал "Беновска пита! Ние с г-н Петков се хванахме на бас миналата седмица, заложихме по 10 000 евро, че няма да можем да изтеглим кредит, аз съм представител на малко предприятие, което е в светлата икономика, имаме проект да развием нашата ютюб телевизия, защото възникват доста въпроси, може би Вие ще отговорите банките при какви условия ще дават тези кредити и къде е "заровено кучето“, в големите лихви ли, в големите такси ли? Това ще бъде любопитно да го чуем, но преди всичко искам да попитам двамата министри, г-н Василев и Вас, г-н Петков, тук има елемент на държавна помощ, нали така, чрез ББР?
Асен Василев: Не, в случая Фонда на фондовете!
Илиана Беновска: Значи Фондът на фондовете ще гарантира пред тези банки кредитодатели, това, което ние от малкия бизнес не даваме?
Асен Василев: Точно така, Фондът дада обезпечението вместо компанията, това е един начин да се мисли за това нещо.
Илиана Беновска: В такъв случай не е ли нужно, Вие имате достатъчно опит, г-н Василев, ЕК да нотифицира тази програма?
Асен Василев: В случая не е нужно, директно Ви отговарям. Има пренотификация и преодобрена рамка за антиковид мерки, в които ние влизаме на максималните тавани, 80% на индивидуална експозиция на кредита на една фирма, 50% за кредитите на всички фирми в даденото портфолио. Това е одобрено от ЕК още през април миналата година, ние сега го въвеждаме с тази гаранционна схема. Това е въведено през април миналата година като обща европейска рамка. Ако ние сме в тази рамка, а ние сме в тази рамка, процент на обезпечение, което се подава, няма нужда да се правят допълнителни процедури, затова толкова бързо успяхме в рамките на един месец да придвижим програмата.
Илиана Беновска: Фондът колко обезпечава, 100% ли?
Асен Василев: 80% от експозицията на всяка една фирма, която взема кредит.
Илиана Беновска: А 20%-те? Те риск на банката ли са?
Асен Василев: Точно така! Няма безплатен обяд, всеки трябва да носи риск и затова казвам, че това е истинско партньорство. Защото държавата поема системния риск и големия риск, но банката трябва да си прецени спрямо клиентите, да си направи индивидуалните оценки и поема тази част от риска.
Илиана Беновска: А как са избрани тези банки, има ли решение на МС, по какви критерии?
Асен Василев: Няма решение. Всички банки, които искат да кандидатстват, могат да кандидатстват пред Фонда на фондовете и да получат ресурс. Ресурсът се разпределя на база коя банка раздава повече кредити. Която раздава повече, получава повече ресурс.
Илиана Беновска: Г-н Петков беше казал, че ще има 1 година гратисен период, остава ли това в сила?
Кирил Петков: Да, до 12 месеца гратисен период, което е много важно, точно в момента, когато има най-голяма нужда от ликвидност, тези компании да се подкрепят без да се притесняват. Само да Ви кажа, г-жо Беновска, Вие ми дължите една ябълка, от днес имаме нов управителен съвет и нов надзорен съвет на ББР.
Илиана Беновска: Какви са условията на банките?
Асен Василев: Условията на банките са много прости, стандартната банкова политика.
Диана Митева: Здравейте, аз съм Диана Митева от Банка ДСК. Понеже имаше няколко въпроса за лихвите и таксите. Така, както са обявени от банките и досега, пазарни условия. Тук става въпрос за микро, малки и средни предприятия. Те отговарят на условията на програмата и съответно пазарните лихви знаете, че се публикуват всеки месец от БНБ, включително и по различните видове кредити – инвестиционни или оборотни. От своя страна всяка банка си прави анализ, казва се рейтинг на клиентите, които кандидатстват. Условията може да се каже тук за програмата, те са обявени публично, но ще ги повторя – съответната фирма трябва да има поне 3 години финансова история, поне една от тях да е на печалба и се финансира до 70% от оборота на компанията за 2019 г. или 2020 г. в зависимост от това кой е по-висок.
Асен Василев: Основната разлика на този продукт спрямо всички останали гаранционни продукти, които са били на пазара, е че този продукт не изисква обезпечение от страна на фирмата. Това, което изисква, е собственикът или някой от собствениците на фирмата да влезе като съдлъжник за кредита.
Илиана Беновска: С какво, със запис на заповед на цялото си имущество, или със заплатата си? С какво?
Асен Василев: Като съдлъжник.
Илиана Беновска: Като съдлъжник, но с какви активи?
Асен Василев: Не с конкретни активи, а със задължение да изплаща, като физическо лице.
Илиана Беновска: За банките още малко, вие правили ли сте статистика, г-н Петков и г-н Василев, колко от малкия бизнес е на загуба годишно? Аз ще ви кажа – 93% са на загуба. Значи всъщност вие правите програма за възстановяване за около 8%. Другите, които са били на загуба през последните 3 години или назад, няма да получат кредит?
Асен Василев: Ако има загуба 3 години поред, без да има една година печалба, не съм сигурен, че това е устойчив бизнес.
Илиана Беновска: Аз съм 10 години на загуба!
Асен Василев: Моите съболезнования! Как сте в бизнеса тогава? Това е много лошо управляван бизнес! Само това мога да кажа!
Илиана Беновска: Не се хилете, управлявайте!
"Радио К2“ е на печалба. Беновска искаше да се каже ясно наистина ли "малките“, или отново само "големите“ ще бъдат кредитирани!
Кирил Петков: Само да кажа, защото е много важно, всички фирми, които са били все пак успешни и са могли да се справят със ситуацията през 2019 г., целият този ковид период, който искаме да възстановяваме, на тези фирми искаме да помогнем. Реално много бизнеси, например в момента в туристическия сектор, те са били успешни компании. В момента знаем в туризма колко е трудно. Ковидът наистина още им влияе на бизнесите, точно на този тип малки и средни предприятия, тази програма ще помогне за възстановяването. Когато банките, те си имат своите клиенти, те даже работят с тях, но когато видят, че един туристически бранш е много засегнат, е опасно без някой да ти даде гаранция да ги финансираш. Ето защо тази програма е точно тук.
Илиана Беновска: Все пак развитието на малкия и средния бизнес тук отсъства, г-н Петков! Значи само за възстановяване говорим?
Кирил Петков: За развитието в момента и това съм много щастлив да кажа, поне в Министерството на икономиката сме завършили двата фиша, които точно се фокусират за развитието на малкия и средния бизнес. Както и днес в ББР казах с новия надзор и новите управители, фокусът оттук нататък за всички нас е да се фокусираме върху високата добавена стойност, върху износа на малкия и среден бизнес, така че организации като ББР, както и фишовете за възстановяване да финансират бъдещия български скайп!
Илиана Беновска: Г-н министър, как ще се оправите със съдебните спорове по отношение на това, че тези, които Вие искате да отстраните обжалват и практически вписването и реализацията на вашите нови членове не може да бъде извършено, те не могат да бъдат назначени и другите места да бъдат освободени, най-малко процедурата съдебна ще е 2 години?
Кирил Петков: Това не е проблем, новият устав дава възможност до 7 човека да има управители и надзор. Така че реално дори съдебните искове не ни спират по никакъв начин. Така че още от днешния ден имаме нови управители и нов надзор във връзка с тези, които могат да обжалват. Само още едно нещо да кажа и това е последното нещо – много се радвам, че вече една от осемте компании обяви, че ще изплати 40 милиона от собствения си дълг. Тези 40 милиона се надявам да отидат в поне 40 компании, даже бих казал 400! Благодаря Ви!
Илиана Беновска: Защо ще ги изплащат?
Кирил Петков: Така решиха.
Илиана Беновска: Така се измъкна от разговора за ББР министър Петков! Иначе се опитаха изчерпателно да разкажат своята версия за финансирането на малкия и среден бизнес, която се оказа версия за финансиране само на тези, които печелят. Това е от нас!