Иван Атанасов, инициатор на "Лява алтернатива за България“, в "Беновска пита“ във https://www.facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 5-ти февруари 2022 г., заяви позиции по следните теми:
Какво се случва с Ляв съюз за чиста и свята република?
"Какво става с "Лява алтернатива“?“, попита водещата Илиана Беновска. Иван Атанасов отговори, че Лява алтернатива за България се е трансформирала в "Съюз за чиста и свята република“. Работи се за създаването на нова, самостоятелна партия. Провели са се вече 2 регионални срещи в Хасково и Велико Търново. В края на февруари и началото на март те ще продължат.
"А какво става с бившия премиер на България и председател на БСП Жан Виденов?“, продължи Беновска. Събеседникът ѝ отговори: "Жан Виденов е един много висококвалифициран политически анализатор и прогностик и съветва Иван Атанасов. Освен това се занимава с проджект мениджмънт в момента!“. Водещата попита дали Виденов ще бъде част от "Съюз за чиста и свята република“. Атанасов отговори, че трябва да попита самия Жан Виденов.
"На какви симпатизанти разчитате в "Съюз за чиста и свята република“, защото това е един, не искам да кажа слоган, искам да го кажа по-старомодно, девиз на Васил Левски? Или?“, попита Беновска. Иван Атанасов отговори, че този девиз е изваден от повелята на времето, защото отново се борим за България. Той продължи, че заедно със съратниците си са предупреждавали, че "зелената сделка“ е опасна за страната ни, националната ни сигурност е застрашена. Тогава всички са ги гледали странно и иронично, но само 6 месеца по-късно казаното се потвърждава. Атанасов заяви: "Тоест има нужда от формация, която твърдо да отстоява тези каузи. Второ, ако има своята експертиза, да казва какво очакваме, че ще се случи!“.
Стилът на управление на новото правителство.
"Вън от плановете или по повод надграждането им да Ви попитам любимия въпрос на предаването – Кой и на какво основание иска, но и може ли да управлява България? Вие на какво основание искате да се върнете в политиката и вероятно, това е нормално, да влезете в управлението?“, попита Беновска. Атанасов отговори: "Питате ме защо си причиняваме това? Ние не участвахме на изборите на 14-ти ноември, защото видяхме, че се задава нова сила, нямахме достатъчно ресурс и някаква надежда, че тази нова формация на млади, образовани, почтени, заявяващи, че ще бъдат почтени хора, ще поведе България по нов път. Обаче първите стъпки на правителството, сигналите, които дава, се разминават с приоритетите на България и на гражданите. Република Македония, ковид мерките, зелени сертификати, а от друга страна ужасяваща здравна криза, говоря за криза на здравната система. Хора, които почиват на стълбите. Това е ужасяващо! Ужасяваща енергийна криза, която ще нулира малкия и средния бизнес. Ако имаше свободен пазар на електроенергия, хората щяха да плащат по 60 стотинки, всички щяха да са на улицата. Обикновения българин не разбира какво се случва в енергетиката. Разбира го бизнесът, разбират го болниците, общините. Изведнъж от 15-16 стотинки да плащаш 50-60 стотинки е нещо ужасяващо. Говорим за почтеност, прозрачност, но няма дори заявка за промяна на Закона за обществените поръчки. Например да се провеждат електронни търгове, така, както се прави от 15-20 години от големите компании. И най-вече формулирането на националния интерес, кое за България в тази криза е национален интерес!“.
Каква трябва да бъде позицията на България по конфликта в Украйна?
"За вашия "Съюз за чиста и свята република“ какво смятате, че си заслужава да бъде национален интерес?“, попита Беновска. Иван Атанасов отговори, че що се отнася до конфликта САЩ-Русия и нагнетяването на напрежението около Украйна, за България националният интерес е да се опазим от участие в конфликта. Той попита: "Иска ли някой българин война? Иска ли някой българин да се бие на страната на НАТО, ако тя влезе във война за Украйна? А те ми казват, че националният интерес е да сме добри членове на НАТО, послушни и лоялни!“. Водещата отбеляза, че България е член на НАТО. Атанасов заяви, че това не ни пречи да останем неутрални в един евентуален конфликт. Според него националният ни интерес диктува да имаме повече суверенитет и сами да си решаваме някои въпроси. Водещата зададе уточняващ въпрос: "Тоест оставаме член на НАТО, но не искаме допълнителни войски, не искаме батальон с българско участие?“. Атанасов отговори: "А защо трябва да го правим? За да покажем, че правим нещо и ще участваме в някакъв военен конфликт ли? Защо? Със смешната българска армия, която имаме. Това е друга тема, че трябва да имаме модерна армия!“. Иван Атанасов подчерта, че не трябва да влизаме в конфликт с Русия и да си нарушим столетия приятелство и културни връзки. Той попита: "А трябва ли да приемем "зелената сделка“ и федерализацията на Европа? Ето това е националният интерес – да си опазим България, българската история, език, гордост, достойнство! Това е националният интерес!“.
Северна Македония.
"Нека да Ви пусна какво казва в едно от изявленията си Кирил Петков за отношенията НАТО-Русия и Северна Македония!“, продължи Беновска и пусна запис от отговора на премиера на нейни въпроси на брифинг от 31 януари:
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Илиана Беновска: Г-н Петков, Беновска - един принципен въпрос за националния интерес, за който говорите непрекъснато, и два по бюджета. Под булото на националния интерес вие не угаждате ли прекомерно, вашето правителство, на исканията на НАТО и ЕС бързо да приемем Македония в Европа и да вземем категорична натовска страна по конфликта в Украйна?
Медия: Извинявайте, може ли да попитам какво общо има това с бюджета и цените на електроенергията?
Илиана Беновска: Питай като ти дойде времето!
Кирил Петков: Благодаря за въпросите! По темата НАТО-Русия и по темата Северна Македония всъщност подходът ни е един и същ. Подходът ни към Северна Македония е, че ние искаме да напреднем с голяма скорост за структуриране на нашето добросъседство в една нова рамка. Но скоростта, с която се движим, е функция само и единствено на резултатите. С други думи сега заложихме цели, колко бързо тези щели ще се постигнат, това ще бъде скоростта, с която ще се движим там и никой отникъде не може да ни сложи натиск за това нещо. Но едновременно с това приоритизираме добросъседството като основна цел в тези взаимоотношения!
Във връзка с Русия – НАТО ние заявихме абсолютно категорично, че рамковата страна, водещата страна е България и това е нов подход. До този момент никога не сме говорили за български батальон. Факт е, че българският батальон има и дефицити, които не могат да се постигнат само с български капацитет и бихме поканили за укрепването на този батальон не отменя факта, че този батальон ще бъде под командването на български военнослужещи и български командири!
Още повече интересното и за бюджета е, че сега мислим харченето оттук нататък за отбрана да не бъде просто купуването на някаква техника безцелно, а да фокусираме точно върху тези дефицити, така че инвестицията в отбрана да дава цялостен резултат и цялостен продукт, който да е боеспособен.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Беновска помоли събеседника си за коментар. Иван Атанасов отговори, че Македония е член на НАТО, тооест от гледна точка на сигурността това вече се е случило. Членството в ЕС означава икономическа интеграция, влизане в една общност. Ние нямаме никакъв интерес в ЕС да влиза държава, в която антибългарската истерия е достигнала много високи нива. Страна, която възпитава децата си в омраза към Бълагрия, неглижиране и окрадване на българската история. Освен това не бива да забравяме, че албанският етнос в Македония продължава да расте и в един момент ще бъде преобладаващ. Атанасов попита: "И ние какво правим? Готови сме да ги пуснем, защото ни притискат по други съображения, Европа ни притиска. А ние сме член на ЕС и трябва да попитаме – вие с кого сте? С България ли, която е член на ЕС, или с една държава, която кандидатства за членство? Това е унижение за България! Ние трябва да си запазим достойнството. Нека да развиваме икономическите, транспортните връзки, културата. Но ако не се реши основния въпрос – Македония да се отнася с уважение и позитивно към България и да премахне езика на омразата, конституционно да закрепи правата на тези, които са с българско самосъзнание – не трябва Македония да влиза!“.
Водещата отбеляза, че президентът на Република Северна Македония е казал, че няма да включат в конституцията си българите като държавотворен народ. Иван Атанасов отговори, че тогава трябва да спрем преговорите. Той продължи, че България е преживяла две национални катастрофи в битката си за Македония. Затова опасенията му са, че сега вървим към трета, отново за Македония. "Нека да не забравяме историята, защото народ, който не помни историята си го очаква нелеко бъдеще, да не кажа, че няма бъдеще!“.
"Зелената сделка“ и бъдещето на българската енергетика.
Беновска обясни: "В потвърждение на това, което казвате Вие, чета непрекъснато по "зелената сделка“, спирането на въглищните централи, от 21 големи енергийни компании в Европа, само 9 имат план за плавното изваждане на въглищните мощности до планирания срок 2030 г.! Ние в България, освен, че обжалваме, не знам имаме ли такъв план!“. Иван Атанасов обясни, че страната ни произвежда 45 милиона мегаватчаса, потребяваме 33 милиона, тоест има 12 милиона излишък. При нормална бизнес среда цените би трябвало да падат. Те обаче скачат, защото няма нормален пазар, борсата е изкривена. Освен това има натиск от Европа, цените на въглеродните емисии са много високи. Ако страната ни продължи да следва тази посока, тогава въглищните ни централи ще затворят много по-рано, защото те пазарно няма да издържат.
"Вие често пускате Вашите анализи и стратегии, вероятно те се нуждаят от по-голяма политическа трибуна, за да се получи форма на диалог. Адресирали ли сте нещо до правителството, бихте ли се обърнал пряко към министър-председателя, МС, парламента?“, попита Беновска. Иван Атанасов отговори, че предложение е адресирано през октомври миналата година, когато се е обсъждало дали да се дават компенсации, или да се търсят други решения. Предложението е било да се намери механизъм, който да фиксира цената за 6 месеца чрез държавните енергийни предприятия за целия стопански сектор за цена от 124 лева за мегават. Служебното правителство обаче е заявило, че това са непазарни методи. Атанасов обясни, че Франция е въвела ограничение от 46 евро за мегаватчас. "Тоест те направиха нещо, което ние сме предлагали на служебното правителство. Не се обръщали към новото правителство с подобно предложение, но и смятаме, че вече моментът е изпуснат. Това решение трябваше да се вземе преди нова година, за да се пренастроят борсите, да се мине към дългосрочни договори!“, обясни той.
"Но Вие говорихте за национални приоритети, не следва ли всяка личност, която иска да даде своя принос в българската политика, да не изпитва такъв свян или вътрешни скрупули дали е рано или късно, а просто да го направи? Защото знаете, и Вие сте бил в управлението, в политиката, управлявате бизнес, понякога човек има нужда от консултативен съвет, модерно казано, или просто от повече интелект и енергия!“, попита Беновска. Атанасов отговори: "Ще адресираме отново нашето предложение, ще го изпратим до премиера, до министъра на енергетиката. Не съм оптимист, че ще приемат тази теза!“.
Беновска заяви: "Лично аз поемам ангажимент да поставя на пресконференция на МС този въпрос, защото трябва да се чуят всички гласове!“. Събеседникът ѝ отговори: "Чудесно! Ще го подготвя отново, може би цената малко трябва да се повиши нагоре. Моделите са два, единият, който ние предложихме и другият е на компенсации. Аз от 20 години се занимавам с бизнес, малкият и средният бизнес е подложен на тотално унищожение. Компенсации за тока не са получени за декември, за януари, а тези, които са си сменили доставчиците, от октомври не са си получили компенсациите. Как се издържа, когато енергийните цени са станали 3 пъти по-високи. Въпросът е какво трябва да се прави? По отношение на електроенергията трябва да се въведат подобни регулиращи механизми. Сега 3-4 големи компании обират всичко, което се предлага на борсата, изнасят го! Ами ако утре се окаже, че няма ток за България!“.
Проектът АЕЦ "Белене“.
Иван Атанасов заяви, че въпросът за АЕЦ "Белене“ отново трябва да бъде поставен на дневен ред. Той каза, че през 2018 г. правителството и парламентът са възобновили проекта. Обявено е, че се търси стратегически инвеститор. Има 3 компании, които през 2019 г. са заявили стратегически интерес. Беновска попита: "Не спря ли политическата неразбория този процес, не само в България, но изобщо геополитическата?. Събеседникът ѝ отговори, че служебното правителство е могло да покани компаниите на преговори. А сегашното правителство отрича проекта. Страната ни до момента е инвестирала няколко милиарда в АЕЦ "Белене“, така че може да има поне 34% от акциите на новата компания, а останалото да дойде от стратегическите инвеститори. Атанасов заяви, че дори би предложил 10%-15% от акциите на компанията да се пуснат за гражданите. Самият той би си купил няколко акции, за да подкрепи АЕЦ "Белене“. Според него обаче политическите мотиви надделяват над икономическите, има американски натиск АЕЦ "Белене“ да не се реализира. Той беше категоричен: "Орешарски, вместо да спира проекта, трябваше да си хвърли оставката. Да каже – не мога да удържа, отивам си!“.
Смяната на ръководството на "Булгаргаз“.
Иван Атанасов заяви, че ръководството на "Булгаргаз“ е било сменено, но има и компания "Булгартрансгаз“, която управлява мрежата. В същото време изграждането на интерконектора с Гърция се е забавило изключително много. Той попита: "Защо тези двама директори не са били уволнени, а е уволнен търговеца? Чувам, че новото ръководство е изнесло 60 000 мегавата за Румъния още първия ден. Това ли е прозрачността на новото правителство, на младите харвардци? Те приемат ли България като страна с конституция, с правов ред, който трябва да се спазва, или смятат, че това е територия, където всичко е възможно? Аз мисля, че те приемат България като някаква територия, където премиерът може да бъде обвинител, в която да обявиш, че си прозрачен, но да не си прозрачен. Затова не съм оптимист и това ни връща насила в политиката! Най-малкото, за да покажем на хората и другата гледна точка, а който иска да ни чуе, който иска да ни подкрепи! Но не бива да мълчим!“.
Приемането на Еврото. Трупането на нов дълг.
Иван Атанасов заяви, че Пол Кругман, носител на Нобелова награда, още преди десетина години е казал, че Европа е много благороден проект, но катастрофално изпълнен. Кругман е предупредил, че еврото е въведено много рано. Били са необходими 25 години на икономическа интеграция между страните, за да има ефект. Сега тласкат България отново с политическо решение да въведе еврото, но ние не сме готови икономически. Затова прогнозата на Кругман е, че Европа ще бъде термоядрена икономическа криза до няколко години. В същото време новото българско правителство прави дългове. По прогноза 49 милиарда ще бъде дългът през 2024 г. При 57 милиарда приходи заедно с еврофондовете. Атанасов обясни: "Така дългът ни е 70% от приходите. Ако една компания отиде при банките и каже – аз правя 10 милиона приходи, но 7 милиона са ми дълговете, то тя е рискова. Те планират да увеличат дълга с 16 милиарда за тези 3 години. Това е една система на преразпределяне, в която малкият и средният бизнес се занулява. Клаус Шваб го каза – голямото зануляване, "стейкхолдър капитализъм“! Той казва – мултинационалните компании, когато имат монопол, това е нещо много добро, защото тогава те няма да се конкурират помежду си и можем да им кажем какви заплати, колко хора да наемат. Това е един вид социализъм, само че с частна собственост. Нататък ни тласкат и трябва да имаме идеята и виждането къде сме, когато светът се разделя, раздрусан от тези тектонични промени. България къде ще бъде – демилитаризираната зона между двата свята или ще трябва да прави отново избор? Цивилизационният избор сме го направили, както каза преждеговорившия, преди 1150 години!“.
Подаръкът.
Беновска се обърна към госта си: "Ще продължим този политически разговор и ще продължим да следим Съюз за чиста и свята република. Позволявам си обаче шеговито да Ви подтикна да напишете идеите си и да ги внесете до министър-председателя Кирил Петков и аз да поема ангажимент те да получат своята разгласа. Ще Ви подаря нашия шеговит подарък, това е тениска Харвард. Много Ви отива! С тази тениска предлагам да внесете написания доклад в МС!“. Така завърши разговорът между Иван Атанасов и Илиана Беновска в "Беновска пита“ във https://www.facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 5-ти февруари 2022 г.