Министърът на енергетиката Александър Николов отговаря на въпроси на Илиана Беновска на пресконференция в Министерски съвет от 31-ви януари 2022 г., излъчена дирекно във Facebook, в YouTube и по Радио К2 на 93.9MHz.







Илиана Беновска: Г-н Николов, Беновска – къде е перото за компенсация за потребителите на газ – частни и индустриалци? Нали панацеята на Европа е "зелената“ енергия! Защо да се газифицираме, когато се компенсира само тока? Благодаря!



Александър Николов: Както знаете компенсациите за природен газ за включени в програмата до януари. Има причина за това нещо. Първо размерът на компенсациите, последното решение, е изключително висок! 42 лева за мегаватчас за месец януари е страшно много. Но това бяхме принудени да го направим вследствие на последното решение на КЕВР, причините, които обсъдихме вече назад. За да стане ясно какъв е размерът на компенсациите от 42 лева – само преди една година цената на един мегаватчас е 27 лева. Тоест в момента компенсацията е структурирана така, че да покрие приблизително 30% от разходите за месец януари към битови потребители. Има причина да се компенсират само битови потребители. Ако искате ще кажа защо.



Илиана Беновска: Прощавайте, но декември беше също много студен!



Александър Николов: Месец декември също е включен в компенсациите и там компенсациите са приблизително 27 лева. Причината да не се включват индустриални потребители на природен газ е изключително тривиална и тя е, че България в региона и в Европа е с една от най-ниските цени на природен газ. Съответно бизнесът вече има конкурентно предимство веднъж от това, втори път от решението на КЕВР да няма разделение на свободен и регулиран пазар. Реално ползата, която трябваше да получат директно гражданите и обществото е споделена с бизнеса изцяло.



Относно възможностите за газификация, естествено това трябва да се случва с много бързи темпове! Естествено, че има декарбонизационен ефект и е позитивно за климата! За да стане това прозрачно и ясно трябва да се преразгледат някои от бизнесмоделите, които са входирали както "Булгартрансгаз“, така и корпоративни единици, които са свързани с разширяването на мрежата към крайни потребители. И с оглед на това да се ускори процеса.

Вече сме провели няколко срещи с всички газови асоциации в България точно и по тази тема – как този процес да бъде ускорен, така щото в големите градове да не се горят неща, които тровят въздуха, така че да има възможност да по-бърза газификация. Отделно от това планираме мерки с партньори от бизнеса, така че да има възможност да финансови инструменти за много дълго време отложено плащане, така че да не се натоварват домакинствата, когато изграждат нови инсталации в дома си. И накрая – естествено, че ще се опитаме това да става бързо, но то трябва да става и ясно и прозрачно като процес, така че да няма изкривяване на финансовите модели за който и да е по веригата, защото има замесени държавни дружества и корпоративни интереси!