Красимир Вълчев в "БЕНОВСКА ПИТА" на 12.03.2022 г. - YouTube.

Красимир Вълчев, ексминистър на образованието, народен представител в 47 НС, ГЕРБ, в "Беновска пита“ във facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 12-ти март 2022 г., заяви позиции по следните теми:

Конференцията на ГЕРБ на 13-ти март 2022 г.



"Бойко Борисов може ли да е българският Чърчил? Очаквате ли утре той на вашата национална конференция да каже – "няма да предложа нищо друго, освен кръв, тежък труд, сълзи и пот“?“, попита Беновска. Вълчев отговори: "Борисов е вече 20 години в българската политика на върхови позиции. Той се доказа като най-отговорния, най-градивния политически лидер, министър-председател. Неслучайно толкова избори бяха спечелени от ГЕРБ. Историята ще даде своята оценка. Факт е, че последните години нашите политически опоненти чуваме необективно говорене, но и от това, което се случва в момента, се вижда, че ГЕРБ беше оставил една относително подредена държава. ГЕРБ показа, че може да се справя с кризите. Последните десетина години бяха години на растеж, на реално увеличение на доходите, в голяма степен се увеличи делът на технологичните отрасли в БВП!“

Водещата попита да очакваме ли някакви радикални промени в ръководството на партията на конференцията. Вълчев отговори отрицателно. Беновска попита какви послания ще бъдат отправени. Събеседникът ѝ отговори, че ГЕРБ заявява своите послания всеки ден. Партията се е доказала като най-отговорна и в управление, и в опозиция. ГЕРБ винаги е залагала на градивното начало, на отговорността в политиката и това ще се чува и занапред.

Как се справя сегашното управление с кризите?

Красимир Вълчев заяви, че всъщност в началото на века сме били много по-бедните, а причините се коренят още в миналия век, когато страната ни е фалирала. За съжаление вече сме започнали да забравяме уроците, научени тогава – да не експериментирме с държавата, с финансовата стабилност. Той отбеляза, че преди седмици в парламента финансовият министър Асен Василев е заявил, че политиката, която се е водила през последните 25 години е грешна. Това е стряскащо, защото показва, че сегашните управляващи са готови да жертват финансовата стабилност.

"Успяха ли ПП да ви обезкървят?“, попита Беновска. Вълчев отговори, че ПП не са обезкървили ГЕРБ, а бюджетните организации и бизнеса. Според него, ако правителството беше компенсирало в по-голяма степен увеличението на цените на електроенергията, това нямаше да се отрази толкова много в крайните цени. Вълчев беше категоричен, че половината от инфлацията е вносна, но другата половина се дължи на неадекватното управление. Той беше категоричен: "Най-важното беше да компенсират максимално бизнеса! Сега бизнесът няма този резерв и да увеличава възнагражденията, нещо, което се случваше предишните години!“.

Намерението на правителството да затвори ТЕЦ-овете "Бобов дол“ и "Брикел“. Енергийните проекти в Плана за възстановяване и устойчивост.

"Асен Василев заяви, че ще се затварят ТЕЦ "Бобов дол“ и ТЕЦ "Брикел“, защото в Плана за възстановяване и устойчивост има други планове!“, продължи Беновска. Красимир Вълчев заяви, че аргументите на финансовия министър били, че тези два ТЕЦ-а произвеждат по-малко от 1% от електроенергията. Това обаче няма никакво значение, защото ние ще имаме все по-голяма нужда от електроенергия. Той беше категоричен, че критерий трябва да бъде дали замърсяват и ако двете централи са направили инвестиции или ще направят такива в очистващи инсталации – те не трябва да бъдат закрити! Ако пък замърсяват – те и сега трябва да бъдат затворени. "Очевидно това правителство не действа справедливо, обективно, въпреки че развяват знамето на справедливостта! Очевидно се подхожда преднамерено!“.

Беновска обясни: "Само да Ви напомня няколко детайла. И двете централи, и "Брикел“, и "Бобов дол“, и ТЕЦ "Варна“ ще добавя инвестирал свои средства в газификация на производство на електроенергия. Тук частният инвеститор влага свои пари за да газифицира производството на ток, а няма предвидени средства в Плана за възстановяване и устойчивост за газификацията на тези централи!“. Вълчев добави: "Другото, представя се като "жертвоприношение“ пред ЕК! ЕК не иска такива "жертвоприношения“, тя иска план за плавно намаляване на емисиите въглероден диоксид. И това, което трябва да направи българското правителство с всички топлоелектрически централи е да търси технологичните решения за намаляване на емисиите въглероден диоксид при запазване на производството на електроенергия от въглища! А това, което прави българското правителство с всички централи, е да намалява производството, така че да останат да работят само през зимата. Това го каза вицепремиерът Сандов, вчера до голяма степен го потвърди вицепремиерът Василев. Доколкото разбирам остават и плановете да се гори боклук, нещо, което местната общност няма да приеме. Но най-скандалното, най-лобисткото в Плана за Възстановяване и устойчивост е проектът за батериите!“.

Беновска попита: "Решението да се затворят въглищните централи как трябва да се вземе – решение на МС или трябва да стане обект на обсъждане в Народното събрание? Това не застрашава ли националната сигурност?“. Красимир Вълчев отговори, че МС има достатъчно инструменти да закрие въглищните централи. Той добави, че енергийната сигурност няма да бъде застрашена, но 4 града ще имат проблем с отоплението. Той попита: "При положение, че ще покрият екологичните изисквания, тогава защо трябва да се подхожда преднамерено към тези централи, само защото са на един или друг собственик?“.

"ДБ например, Ивайло Мирчев, любителят на "сараите“ на Ахмед Доган, направи писмено запитване до министъра на енергетиката за задълженията на ТЕЦ "Варна“!“, продължи Беновска. Вълчев отговори: "Те са блюстители на справедливостта, а справедливостта изисква да нямаме преднамерено отношение!“. Водещата попита госта си дали говори иронично. Той отговори, че в момента живеем в две реалности, едната е обективната реалност, а другата е субективният разказ, който се опитват да ни представят управляващите. Сегашните управляващи за съжаление са си повярвали, според него, че ако лъжат, могат да постигнат трайни успехи в политиката. Самите Петков и Василев са влезли в политиката с лъжа.

Водещата обясни, че според отговора на министъра на енергетиката Николов ТЕЦ "Варна“ дължал за 2 месеца около 35,5 милиона за доставено количество газ. Рамадан Аталай в участието си в "Беновска пита“ обаче е припомнил колко милиарда се дължат в енергетиката и не се събират. Красимир Вълчев отговори, че ако има просрочени задължения, те трябва да се търсят по законов ред. Той още веднъж подчерта, че трябва да се подхожда справедливо към всички.

Красимир Вълчев заяви, че Планът за възстановяване и устойчивост в момента е 85% същият, като този, оставен през април миналата година от правителството на ГЕРБ. Той е бил забавен заради нови проекти, главно в енергетиката, като има големи съмнения, че те са лобистки. Забавянето вече е прекалено дълго и релано рискуваме да загубим между 3 и 4 милиарда лева.

"Каква е фиксацията в тези батерии, оказа се, че България не е от най-приспособимите държави за производство на този вид за съхранение на енергия?“, попита Беновска. Красимир Вълчев отговори, че има големи съмнения за лобизъм по отношение на фирмите, които ще изпълняват този проект, има съмнения, че те са свързани с Асен Василев. Той обясни, че батериите вероятно ще се ползват 4-5 години, защото толкова са им циклите на зареждане и разреждане. Вълчев обясни: "Правителството ще даде 1,5 милиарда от националния бюджет, няма да бъдат европейски средства, защото ние ще платим глоба. Да купиш батериите от един производител предварително посочен е 100% корекция, 100% глоба за националния бюджет. Асен Василев направи едно скандално изказване онзи ден, той каза, че ще си позволи да плати корекцията! Тоест ще си позволи да плати средствата от бюджета. Трябва да си доста мотивиран лично и служебно доста безотговорен, за да направиш такова изказване!“. Той добави, че проектът за батериите е доста по-неизгоден, отколкото ПАВЕЦ "Чаира“ например.

"Има една мисъл, че умните хора решават проблемите, а гениалните ги предвиждат! Вие не следва ли, ако има такива съмнения, да сезирате прокуратурата преди това да се е случило?“, попита Беновска. Красимир Вълчев отговори: "Няма как предварително, ние даваме знак, че наблюдаваме процеса, но така или иначе залагането на батериите е съмнително. Няма водород в Плана за възстановяване и устойчивост, нещо, на което ЕС залага!“.

Реформата в образованието.

"В началото на предаването гост ми беше министърът на образованието и науката Николай Денков, с него говорихме за реформата във висшето и в средното образование, за дуалното и професионално образование, една кампанията, която започнахме навремето с вашия кабинет и когато Вие бяхте министър на образованието. Преди да продължим разговора искам да чуете призива на нашия екип!“, продъли Беновска и пусна коментара си от 5-ти февруари 2022 г.:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ДО



Министър-председателя на Република България



Г-н Кирил Петков,



Заместник министър- председателите



Асен Василев, Калина Константинова, Корнелия Нинова, Гроздан Караджов, Борислав Сандов



и министрите



Николай Денков, Бойко Рашков, Стефан Янев, Асена Сербезова, Николай Събев, Даниел Лорер, Атанас Атанасов, Георги Гьоков, Иван Иванов, Христо Проданов, Теодора Генчовска, Александър Николов, Радостин Василев, Надежда Йорданова, Божидар Божанов





НАЦИОНАЛНО-ОТГОВОРНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ



За Национана кампания за дуално и професионално образование



ЗНАМ, МОГА, БОГАТ СЪМ И ЩАСТЛИВ





"ПРЕДАЙ НАТАТЪК"



-------------------------------------------------------------------------------------------------





-------------------------------------------------------------------------------------------------



На 9 май 2019 г., ТВ youtube.com/Беновска пита-Радио 2 и "Радио К2", стартирахме Национална кампания за дуално и професионално образование "Знам, мога, богат съм и щастлив".



Прекъснахме Кампанията заради карантините и мерките по COVID 19...



Обществената и икономическата нужда от технически подготвени средни кадри Ви е болезнено ясна. Трябва да помогнем и на младите хора да се ориентират професионално. Трябва да помогнем и на икономиката.



Всеки от Вас, г-жи и г-да министри, ще подкрепи с 2 ръце нуждата от подготвени средни кадри:



и в транспорта, и в строителството, и в здравеопазването, и в енергетиката, и в образованието, и във финансите, и в икономиката и индустрията , и в отбраната, и в земеделието, и в околната среда, и в социалния сектор, и в иновациите , и в туризма, и в правосъдието, и в спорта, и в електронното управление, и в МВР, и в дипломацията.



-------------------------------------------------------------------------------------------------





-------------------------------------------------------------------------------------------------



Кампанията е мащабна и по национална отговорност, замисъл, и по обхват на партньорите.



Кампанията стартира съвместно с МС на Република България, работодателските организации в АИКБ, синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа", кметовете на 28-те областни града, Българската православна църква, ректорите на ВУЗ-овете в България, директорите на гимназии и средните технически, и професионални училища, училищните настоятелства, родители, ученическите съвети, директори на прогимназии в България, директори на театри, актьори, музиканти, културни дейци, общественици, медии, журналисти.



-------------------------------------------------------------------------------------------------





-------------------------------------------------------------------------------------------------



Идеята на кампанията, на горе изредените институции е:



в публично-частно партньорство "Власт- Бизнес - Медии" да се възстановят, така наречените по-рано, техникуми, СПТУ и ПТУ. Всеки от вас, министрите, е на ясно, че така ще запълните вакума от подготвени средни кадри във всеки от ресорите ви на управление.



-------------------------------------------------------------------------------------------------





-------------------------------------------------------------------------------------------------





Създадохме песен "На прага" и видеоклип, предназначен за учениците и за родителите, и техните баби и дядовци, с които децата обсъждат бъдещето си.

"Знам, мога, богат съм и щастлив".- Национална кампания за дуално и професионално образование - YouTube

Автор на текста е поетът Александър Петров, музика - Константин Марков, изпълнение - "Тангра", продуцент и режисьор Илиана Беновска - с участието на студенти от СУ "Климент Охридски", УНСС, МГУ, НАТФИЗ, ученици.

Песента и видеото получиха широко разпространение и популярност, и бяха класирани на първите места в престижните класациите за български произведения.



В делови план трябва:

1.МОН да влезе в същността на замисъла и да го допълним, ако има нужда.

2.Трябва МТСП да организира професионалното преориентиране, да привлече за преквалификация безработни и социално слаби / вкл. ромското население/ - изследвано и систематизирано от нашия екип.

Преди карантините и мерките по COVID 19 систематизирахме какви възможности съществуват и като държавни бази, и като готовност от страна на бизнеса за тази цел .

3. Да се номинира орган за партньорство между настоящия МС и установените до тук партньори:

работодателските организации в АИКБ, синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа", кметовете на 28-те областни града, Българската православна църква, ректорите на ВУЗ-овете в България, директорите на гимназии и средните технически, и професионални училища, училищните настоятелства, родители, ученическите съвети, директори на прогимназии в България, директори на театри, актьори, музиканти, културни дейци, общественици, медии, журналисти.

Нашият екип ще помогне и тук, тъй като и това беше конкретно планирано, и по конкретни стъпки, преди карантините и мерките по COVID 19.

4.МС да реши възстановяването на техникумите и професионалните училища в средното образование - изследвано и систематизирано от нашия екип.



С уважение, Илиана Беновска, журналист

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Беновска попита: "Е, ексминистър Вълчев, накъде ни води "Промяната“ в реформата в образованието?“. Красимир Вълчев отговори: "Най-напред поздравления за ангажираността с темата, кампанията, клипа, който е чудесен!“. Беновска на свой ред благодари на Красимир Вълчев за съпричастността му към темата по времето, когато е бил министър. Той заяви, че правителството на ГЕРБ е стартирало промени и реформи, които са безспорни. Преструктуриран и увеличен е бил приемът в професионални паралелки от 48% на 60%. Увеличен е бил по времето на ГЕРБ и приемът в технически специални паралелки. Там има най-голям недостиг. Увеличен е бил и приемът в инженерните специалности. Предоставени са допълнителни стипендии на учениците и студентите, които се включват в тях, както и допълнителни средства на гимназиите и висшите училища за откриване на допълнителни бройки в тези специалности. Създадени са били приоритетни професионални направления. Разширена е била дуалната форма на обучение, регламентирани са били стипендиите там. Вълчев заяви: "До някаква степен МОН продължава тази политика, но като че ли не усещам достатъчна ангажираност, защото получавам сигнали, че се закриват паралелки дуално форма на обучение, паралелки специалност с очакван бъдещ недостиг!“.

"Не е ли нужно да се намесите Вие, като ексминистър на образованието и сега в качеството Ви на народен представител? Мисля, че министър Денков не би имал нищо против от един коректив, да се влезе в диалогов режим?“, попита Беновска. Красимир Вълчев отговори, че е използвал парламентарния контрол, за да зададе въпрос на министър Денков и като цяло е останал удовлетворен от неговия отговор. Той продължи: "Но в София, ако не се ангажираш лично, знам го от опит, аз също съм допускал тази грешка, ако не се ангажираш лично, нещата не се случват! Тоест той трябва да вложи много повече енергия да преструктурира приема в София. Образователната система не може да произведе повече хора. За съжаление ние ще имаме проблеми в социално-икономическото развитие през следващите 10 години. Хората, които ще излизат в пенсионна възраст са 1,5 пъти повече от хората, които идват отдолу на пазара на труда. Образователната система може да преструктурира приема, да накара младите хора да учат това, което би им било най-полезно. И да не допусне, това е крайно амбициозна цел, нито едно дете да отпадне от образователната система!“.

Красимир Вълчев заяви, че разговорът за това какво трябва да учат децата е много широк, защото живеем във все по-забързващо се време. Прогнозите са, че сегашните ученици 2,5 пъти през живота си ще сменят професии. Голяма част от днешните професии няма да съществуват. Но се оформя консенсус, че сегашните ученици трябва да развиват повече комплексни умения, за да бъдат по-адаптивни. Бъдещите професии ще изискват по-широк микс от умения. До момента автоматизацията е заменяла главно рутинни дейности. Следващата вълна по-скоро ще замести професии, които изискват тясноспециализирани умения. Нашите деца най-вероятно ще живеят в епохата на ефективно взаимодействие между хора и алгоритми. Затова трябва да научим децата в по-голяма степен на логаритмуване. Затова и в трети клас е било въведено компютърно моделиране.

Идеята за обединението на университетите в консорциуми.

"Какво да правим с тази реформа във висшето образование, нужно ли е това окрупняване на университетите?“, попита Беновска. Красимир Вълчев отговори, че през 2020 г. е била изготвена стратегия за развитието на висшето образование заедно с ректорите, с академичните общности. В нея е заложен модел на интеграция на висшите училища. Този модел включва най-меката форма – мрежи. ЕС също залага на този модел, тоест висшите училища да правят съвместни програми. Второто нещо са алианси, консорциуми, конфедерации от висши училища с цел най-вече споделянето на ресурси. Вълчев заяви: "Да, има нужда от интеграция, защото днес пазарът на висшето образование все повече се глобализира и концентрира търсенето в големите. Малките са невидими на радара на висшето образование. По-важното е, че малките университети не могат сами да произвеждат школи. Качеството на висшето образование е функция от много неща, но аз бих го свел до две основни. Едното е колко са добри преподавателите и второто е доколко са взискателни. За да имаме добри преподаватели, ние трябва да имаме школи!“.

"Тоест Вие подкрепяте тенденцията, която задава МОН?“, попита Беновска. Вълчев отговори: "Дяволът е в детайлите, въпросът е как ще го направиш! Ако преди 70 години Моне и Шуман бяха казали – дайте да обединим Европа, като всички се влеете във Франция, тогава днес нямаше да имаме обединена Европа. Но те са подходили по най-интелигентния начин на принципа на осъзната интеграция. Министър Денков трябва да може да се изправи пред всяка една академична общност, пред всеки академичен съвет и да им обясни идеята. Чуха се обвинения, че го прави подмолно и манипулативно, което според мен е проблем в комуникацията!“. Водещата отбеляза, че министър Денков е обяснил, че вече е сформирана работна група, така че тези проблеми са изчистени. Вълчев обясни, че ако ВУЗ-овете направят един консорциум, то ректорите и академичните съвети трябва да си запазят правомощията. За начало този консорциум трябва да има само едно правомощие, а по-късно, като осъзнаят интеграцията, може да му прехвърлят и други правомощия. Това единствено правомощие трябва да бъде разработването на правила, програма за споделянето на ресурси. Това включва както общи катедри, така и материална база. "Така че висшите училища не са против консолидацията, ректорите не трябва да бъдат обвинявани, че са пречка на реформата, да се викат студентски съвети и да им се казва, че ректорите едва ли не пречат! Ректорите, аз съм бил свидетел, бяха съюзници в една такава концепция. Те самите осъзнават, че могат да имат ползи от интеграцията!“, категоричен бе Красимир Вълчев.

Подаръците.

Красимир Вълчев подари на водещата книгата "Здравей, свят“ на Хана Фрай. Той обясни, че и по време на българското председателство е имало разговори в Съвета на министрите на какво трябва да подготвим днешните деца, за да бъдат пълноценни. Отговорът е, че трябва да ги подготвим с широк кръг от знания.

Водещата подари на госта си Конституцията и знаме с думите: "Това не е закачка, това е един символичен подарък, защото знаете, че възникна напрежение дали премиерът Петков е спазил Конституцията. Вие сега сте народен представител, така че върховенството на закона нека да го уважаваме! И не на последно място – новият ни шеговит подарък тениска Harvard! Това е модният тренд в политиката!“. Красимир Вълчев отговори: "За съжаление марката в България изгуби част от положителната си репутация!“. Така завърши разговорът между Красимир Вълчев и Илиана Беновска в "Беновска пита“ във facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 12-ти март 2022 г.