Българската академия на науките отбелязва 155-годишнина от своето създаване. Тя ще бъде отбелязана с тържествено събрание и концерт в Софийската опера и балет. оканени да присъстват на празника са представители на Министерския съвет, Народното събрание, дипломатическия корпус, местната власт, академичната общност, чуждестранни академии, международни партньорски организации и др.

За първи път ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН". Конкурсът за наградата се организира от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН. "Голямата награда за наука" се присъжда на учен от българска научна организация или висше училище за изключителни постижения в областта на науката, получили високо международно признание.

Представители на международни академии и партньорски организации също участват в честването на 155 години от създаването на Българската академия на науките. За празника на Академията в София са учени от 15 световни научни организации и от Консултативния научен съвет на европейските академии (EASAC). Те участваха в среща с ръководството на Академията, която се проведе в БАН и отправиха приветствия по повод годишнината.

Международното сътрудничество е сред приоритетите за Българската академия на науките, каза председателят акад. Юлиан Ревалски. Той поздрави гостите и представи историята и дейността на Академията в различни научни направления. В момента Българската академия на науките осъществява 40 на сто от научната продукция в страната, посочи председателят и отбеляза важността на съвместните международни изследователски проекти.

Българската академия на науките осъществява значителен дял от международното научно сътрудничество на страната. Академията има многогодишни традиционни връзки с чуждестранни научни и образователни организации и реализира активна политика насочена към международно научно партньорство.