Автоинструктор: Намаляване на скоростта с 10 километра не мисля, че ще промени по някакъв начин нещата

©
На първо четене парламентарна комисия вече приe на автомагистралите в старината да бъде намалена максимална скорост на 130 км/ч, както е била преди 2007 г., когато е увеличена на 140 км/ч.
Шофьорите и експертите обаче се разминават в ефективността на новите ограничения.
Заедно с пътуваме по магистрала "Хемус“. Заради опита си той е скептичен към ефекта на по-ниската скорост.
"Намаляване на скоростта с 10 километра не мисля, че ще промени по някакъв начин нещата. Първо трябва да се обърне внимание на пътната инфраструктура – пътищата, маркировките, пътните знаци“, на мнение е дългогодишният автоинструктор Тодор Мацовски.
Инструкторът ни показва предпоставка за катастрофа, а именно лошата настилка.
"Ето тира пред нас се движи вече в дясната лента, аварийната. Сега той е в нарушение, че се движи в аварийната, но е принуден. Сега, ако има спрял автомобил и в последния момент го види водачът, това е голяма предпоставка за пътнотранспортно произшествие“, обясни пред bTV автоинструкторът.
Средната скорост се предвижда да се измерва чрез камери първоначално само по магистралите
Шофьорите са разделени в мненията си за ефекта от мярката. Някои от тях смятат, че 140 км/ч е подходящата скорост за магистрала.
Според други манталитетът на българите да карат прекалено бързо трябва да се промени, за да има по-малко катастрофи.
В пакета от мерки на властта за контрол на шофьорите са включени и камери на тол системата. Ако бъдат приети промените в закона, те ще започнат да засичат средната скорост на автомобилите през юни.
В момента, без да бъдем глобени, можем да караме по магистрала със 149 км/ч заради вратичка в закона – за превишение на скоростта не се смята от 1 до 9 км/ч.
Експерти призовават на останалите пътища и в гладовете също да бъде намалена максималната скорост.