В последните две седмици в Брюксел и в Страсбург динамиката на стратегическите документи по отношение и на сектор земеделие е много голяма, съобщи народният представител Атидже Алиева-Вели, член на Комисията по земеделие, храни и гори по време на земеделски форум "Фермата“, организиран в рамките на АГРА 2025 в Пловдив, предава Plovdiv24.bg.

Миналата седмица ЕК представи пред ЕП многогодишната финансова рамка, в която се набляга на гъвкавост и на сливане на фондовете на различните финансови инструменти, отбеляза Алиева-Вели. Според нея това означава, че ще има пренасочване на средства от едни сектори към други сектори. Многогодишната финансова рамка на този етап е едно намерение. В следващите 12 седмици текат публични консултации с граждани и всички заинтересовани страни през платформа на Европейската комисия.

"Много ми се иска българските земеделци, като пряко засегнати от всички тези стратегически документи, да бъдете активни и да участвате. Призовавам ви за това, за да може европейските политики да отговарят на нашите очаквания.

Стои въпросът ще има ли директни плащания или няма да има, какъв ще бъде бюджетът за следващата ОСП, ще има ли средства за инвестиции и в земеделските стопанства и в селските райони. Много е важно да си кажете мнението, колкото се може повече хора. Когато ЕК представя даден документ, дадена стратегия, има част мнения от проучвания, консултации и там те са включени. Нека направим така, че да се чува нашият глас в Брюксел. Ние сме част от Европейския съюз и трябва със самочувствие да участваме в тези разговори и дебати“ – апелира тя.

Обезпокоителна е визията за развитие на сектор "Земеделие“ до 2040 г., публикувана като документ преди броени дни от ЕК, обяви личното си мнение Атидже Алиева-Вели.

"Най-голямата тема – директните плащания, които са основата на Стълб 1, се споменават като основен приход на земеделските стопанства и в настоящия момент, което достига до 23% от приходите на земеделските стопанства. И до там. Прави ми впечатление, че налагането на таваните, преразпределителните плащания не се съсредоточават върху директните плащания, а се говори общо, само за помощта по линия на ОСП. Тук отново е важно да сме активни и като земеделци, и като държава, и като евродепутати на всички нива в Брюксел“ – обясни тя.

Според депутатката, важно е да има диалог, да има формирана консенсусна национална позиция. Припомни, че от миналата година апелира за това, тъй като още първите проучвания са дали три варианта следващата ОСП: запазване на настоящото положение с два стълба и директни плащания, премахване на двата стълба и сливането им в едно, и третият - без директни плащания, плащания за устойчивост и пренасочване на средствата от ОСП към другите фондове. В рамките на една година работата по едно от направленията е продължило активно.

Във визията до 2040 г. е заложено приоритизиране на плащания към определени култури, важни за ЕС, което се появява за пръв път в стратегически документ.

"За 26 страници документ ЕК предлага въведения на може би 30 нови стратегии и платформи, което за мен е риск да размием и да изгубим общата селскостопанска политика. Защото говорим за толкова много различни стратегии, които биха размили съсредоточаването в конкретни приоритети. Да, малките стопанства, младите фермери остават приоритет“ – коментира Алиева-Вели.

Бившият евродепутат вижда и положителни страни във визията до 2040 г. "След мащабните фермерски протести през изминалата година ЕК вече не е толкова амбициозна по отношение на зелените изисквания и плащанията. Много мимоходум се споменават целите до 2050 г. без конкретика и поощряването на добрите практики. За мен по-скоро това е една основа, върху която да върви дебат. Аз по природа съм оптимист и считам, че ако има достатъчно мнения, които да дадат най-добрия начин да има достатъчно мнения, които да дадат най-добрия начин за дизайна на следващата ОСП, тази стратегическа визия може да се промени“ – заяви тя.

По актуалната тема за позицията на земеделците по веригата за доставки и ниските печалби на земеделците ЕК предвижда да създаде механизъм за прозрачност по отношение на печалбите по цялата верига чрез нова обсерватория на европейско ниво. На този етап не е ясно как това ще се случи по отношение на търговските тайни и на договорите, които се подписват. Предвижда се разширяване на списъка на нелоялните търговски практики, което да помогне за засилване на позицията на земеделците.

"Доста новости, които бихме оценили като недобри шансове за България на този етап като визия и като възможност да променим тези европейски политики, които се предлагат. Крайно време е да имаме национална визия за развитие в сектор земеделие“ – обобщи Атидже Алиева-Вели.

Депутатката обяви новата инициатива на нейната парламентарна група ДПС-НН, която ще се казва "Стратегически диалог“. Предвиждат се срещи по важни за обществото теми и проблеми за хората. Инициативата започва следващата седмица в Народното събрание с темата за цените на храните и засилване на позицията на земеделците по веригата на доставки. Втората важна тема, която касае земеделците и по която искат да чуят мнението на хората и бизнеса, е напояването.

"Фокус" е официален медиен партньор.