Атанас Зафиров по време на пресконференция с председателите на партиите от обединението.
По думите му коалицията има два важни принципа, на които функционира – ангажимент за укрепване на държавността, а от там и на политическата стабилност в страната и амбицията за формиране на модерна, адекватна на съвременните обществено икономически условия лява политическа платформа.
Според него основни приоритети в тази платформа са стабилизиране на социалната система, премахване на социалните неравенства в българското общество, както и създаване на условия за ускорено икономическо развитие на страната и укрепване на националния ни суверенитет. "Участието на БСП в управлението минава именно през тези ангажименти, които са приети от националния формат, който е създал правителството. Част от тях ще бъдат реализирани чрез правителствената програма, чрез бюджета и още мерки в процеса на работа“, каза още той.
Атанас Зафиров заяви, че след много задълбочени разговори е надделяло мнението, че мястото на лявата формация е в управлението на страната, защото само чрез него могат да се реализират мерките заложени в програмата и. По думите му политиката на опозиционното се е изчерпала и е показала, че не може да променя националната политика. "Философията на нашата коалиция е промяна чрез участие. Комфортът на опозиционната щеше да е пагубен за лявото и опасен за държавата“, категоричен бе той.
Зафиров наблегна, че няма разминаване в политиките и даде като пример внесения вчера законопроект за таван на надценките на търговските вериги. Той изрази уважение към мнението на някои партии да напуснат коалицията, включително участвали в формулирането на тези идеи. По думите му обаче това не означава, че коалицията се отказва от тези свои приоритети.
Като важни за коалицията теми Зафиров посочи ядрената енергетика – оборудването за АЕЦ "Белене“; възнагражденията на военни, полицаи, учители и служители; преглед на данъчната система; запазване на всички социални плащания и ангажименти на държавата, включително и насърчаване на младите семейства с редица мерки; Инвестиционната програма на общините и местното самоуправление; борбата с употребата на наркотици и незаконния хазарт; нов тип държавна политика в борбата с бедствията и авариите.
"Всички участници в коалицията сме наясно, че освен финансова и социална стабилност след този дълъг и пагубен период на безвремие, с управленската програма и с бюджета трябва да бъдат заложени мерки за насърчаване на ръст в икономиката и движение напред. Той подчерта, че освен на национално ниво, коалицията си поставя и конкретни задачи и на местно ниво, където ще засили своята активност.
Председателят на АБВ Румен Петков постави въпросът с нелегалния хазарт, който не може да бъде ефективно ограничен както в България така и в Европа. Според него трябва да се работи по законодателна уредба, която да постави начало на една обща политика на справяне с проблема. "В България има 25 лицензирани организатори на хазартни игри и 46 лиценза за организиране на хазартни игри онлайн. В списъка на НАП на сайтовете претягащи онлайн хазартни игри те са над 5 хиляди“, подчерта Петков.
Според него освен ударът върху бюджета страдат и подрастващите, които стават жертва. Петков заяви, че въпросът ще бъде сериозно поставен пред министъра на вътрешните работи. Като друг важен проблем той посочи борбата с производството и продажбата на наркотиците.“ Няма регулация на вейповете. Виждаме вече смъртни случаи и то сред деца. Какво още трябва да се случи?“, попита Петков.
Проф. Александър Томов, председател на "Българска социалдемокрация – Евролевица“ очерта основните политики, които левицата държи да залегнат в Бюджет 2025 - контролиран дефицит около 3%, без намаляване на доходите и без отказване от социалните придобивки гласувани за МВР, учители. "Важно е да се работи за увеличаване на икономическия растеж. Това ще бъде бюджет на стабилността и преодоляване на кризата, на зачитане на мненията на всички партии“, подчерта той.
Председателят на "Екогласност“ Емил Георгиев посочи като важни приоритети да се обърне внимание на двойния стандарт на качеството на внасяните храни храни, Закон за колекторските фирми, който да намали техния произвол, въвеждането на дефиниция за "енергийно беден“, както и опазване на околната среда.
Валери Жаблянов, член на Политическия съвет на коалицията, обясни, че без наличието на управляващо мнозинство са престояли задълбочаване на кризата, заплаха за конституционния ред и дискредитация на парламента. Той подчерта, че лявото обединение се стреми към друг управленски стил - оставя се на първо място отчетността на министрите пред колективните органи и коалиционния съвет, с което се слага край на усещането за безотговорност. "БСП-ОЛ влезе в това мнозинство със своите идеи за преодоляване на социалните неравенства, активно социално управление в полза на българските граждани в тази тежка обстановка, както и със своята експертиза и отговорност, която винаги е доказвала“, категоричен бе социалистът.
На събитието присъстваха и председателят на Комунистическата партия на България Александър Паунов, председателят на Движението за социален хуманизъм Цветан Миньовски, председателят на "Съюз на отечеството" Васил Точков и председателят на ПДС Сашко Кунев.
"Дадохме силна заявка миналото лято със създаването на лявото обединение. Последвалите резултати на изборите и съставянето на редовен кабинет показаха, че тази коалиция не е сбор от партии, а носи потенциал да променя политическите процеси в страната и да бъде политически субект с национално значение“. Това заяви вицепремиерът и председател на "БСП-Обединена левица"