БСП намаляваше своя резултат от 2021 до 2024 година, с изключение на последните избори. От почти 1 млн. гласа на парламентарните избори през 2017 година БСП стигна до електорална кота от около 200 хил. гласа. Това заяви и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров в отчет пред делегатите на 51-ия Конгрес на партията.

“Първите парламентарни избори през този период имаха огромно влияние върху по-нататъшния електорален спад на БСП - те поставиха партията в нова ситуация, БСП изгуби статута си на основна опозиционна сила. Именно този статут даваше на БСП да привлича много сериозна електорална периферия. Хиляди български граждани даваха своя вот за нас, защото БСП беше основната опозиционна сила в страната", отчете Зафиров.  

“БСП престана да бъде притегателен субект за стотици хиляди български граждани, които търсят изход от електоралната безизходица, без непременно да са привърженици на левицата", каза още той. 

По думите му левицата е загубила над 700 хил. гласа от 2017 година до днес. През първата година те са били 955 хил., а на изборите за 51-ото Народно събрание - 184 хил. Временният председател на БСП отчете, че близо 60% от гласовете са изгубени на първите парламентарни избори през 2021 година. 

“Качеството на опозиционна дейност на БСП в периода 2017 - 2021 и още по-конкретно - политическото поведение на партията по време на протестите срещу управлението на ГЕРБ имат съществено значение за последващия електорален срив на партията нейното място в политическия живот на страната", отчете още Зафиров. 

По думите му левицата е допуснала да следва програмата на либерална градска десница, което е довело до това БСП да бъде третирана като “партия на статуквото, като в същото време загубихме предимството, което трябваше да ни даде опозиционната ни парламентарна дейност". 

Той каза, че БСП е загубила мястото си на водеща опозиционна сила, а от това според него са се възползвали “Продължаваме промяната" и “Възраждане".

Зафиров посочи като основни грешки на партията изменението на фокуса от социалните и леви политики към левия консерватизъм, загубила е позиции в местната власт, като същевренно е започнала и конфронтация с президентската институтция. 

"Лозунгът за връщане на държавата на гражданите не получи практически измерение, които биха довели до увеличаване на гражданската подкрепа, включително по време на избори, а този лозунг не беше превърнат в конкретни законодателни и политически решения", каза Зафиров.