Конституционните съдилища през изминалите десетилетия се утвърдиха като основен гарант за върховенството на правото, не само за върховенството на конституцията. Това заяви министър Атанас Славов в приветствието си на първата годишна среща на Балканския конституционен форум, учреден днес по инициатива на българския Конституционен съд, съобщипа от Министерството на правосъдието.

"Много са предизвикателствата пред нашите конституционни системи, за мен най-важното е да мислим за общоевропейските ценности в съзвучие с онези ценности, които ни правят свободни и демократични общества“, каза доц. д-р Славов.

С подписването на меморандум днес към Балканския конституционен форум официално се присъединиха конституционните юрисдикции на Албания, Косово, Северна Македония, Турция и Черна гора. Темата на първата среща в София бе "Опитът на държавите в осигуряването на достъп на гражданите до конституционно правосъдие“.

В изказването си министър Славов подчерта, че една от целите на внесения в Народното събрание проект за изменения и допълнения в Конституцията е да отвори българския КС за гражданите чрез въвеждането на пряка конституционна жалба. "Това е тема, по която има заявен консенсус, но въвеждането на такава жалба ще е предизвикателство и за КС, и за политическата, и за юридическата система. Надявам се българският парламент да направи тази важна стъпка по един разумен и балансиран начин, така че да постигнем конституционно правосъдие, обърнато към гражданите, а не обратен ефект“, пожела министърът на правосъдието.

Доц. д-р Славов напомни също за многобройните дефиниции за задачите на конституционното правосъдие – да прави морален прочит на основния закон, да премахва пречките пред демократичното политическо представителство, да е изразител на публичния разум на нацията.

"Трудното идва, когато конституционните юрисдикции трябва да работят в рамките не на затворената национална система, където е ясна йерархията на актовете. Очевидно е, че във федералната общност, която наричаме ЕС, конституционните съдилища имат изключително важна роля заедно със Съда на Европейския съюз да усилват гласа на ценностите спрямо различните интереси, често конюнктурни, било на държави-членки, било на общности или популации“, каза още министър Славов.

За събитието в София дойдоха председателят на Съда на ЕС Кун Ленартс, заместник-председателят на Европейския съд по правата на човека Марко Бошняк, заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова, българските съдии в СЕС и ЕСПЧ, вицепремиерът Мария Габриел.

По време на форума министър Славов проведе среща с Вера Йоурова.