Прокуратурата и в предложения модел остава в съдебната власт. Главният прокурор дори е предвидено да председателства прокурорския съвет, както е в момента. Тезите, че по някакъв начин се притиска прокуратурата, просто не са верни. Това каза министърът на правосъдието Атанас Славов в bTV предстоящите промени в основния закон.

"Има сериозна заявка за промени в Конституцията, не мисля, че политическите партии ще ги провалят", коментира Славов. 

"Аз поех поста с основна цел конституционните промени и казах, че ако това се провали, нямам място на този пост. Спомням си, когато Христо Иванов подаде оставка като правосъден министър. Мислех си, че много надежди ще останат излъгани и в същото време се възхитих на достойнството му", каза той.

"Мисля, че ГЕРБ и ДПС ясно са осъзнали своя интерес за това този път конституционните промени да се случат по правилния начин, коментира Славов. Той обясни, че не се изненадва от прочуването, че 65% от хората у нас не са чели Конституцията, но подчерта, че въпреки това гражданите много добре разбират какво означава разделението на властите. Конституцията ясно предвижда, че главният прокурор ще има роля във Върховната прокуратура за разлика от сегашния модел, когато е главата на пирамидата", смята Славов.

"В проекта, който ДБ и ПП готвихме през летните месеци, правомощието на президента да назначава тримата висши ръководители, бе останало, но в парламента са постигна съгласие за друг модел, където няма отношение. За да няма спор дали се отнемат правомощия на държавния глава, е възможен дебат, но и промени между двете четения. Държавният глава е пряко заинтересован от този процес. Той още преди 3 г. даде заявка да внесе свои промени, чухме, че има готов проект, но той така и не беше внесен. Той може да внесе поправки", допълни министърът на правосъдието.