Ако трябва да говоря в качеството си на млад човек, бих казал, че тази дискусия по-скоро не ми е толкова понятна и толкова тема, която да е във фокуса на вниманието на един млад човек. Такова мнение изрази в аудиокаста "Това е България" на "Фокус" политологът Атанас Радев във връзка с темата за преместването на Паметника на Съветската армия. В качеството си на политолог обаче, той изтъкна, че това е тема, която в рамките на местната предизборна кампания, се опитва чрез този "вододел" да обърне внимание на едно ценностно измерение. 

"Защото има всъщност три измерения, едното е историческият контекст, за който съответно и единият от кандидатите изразява своето мнение, другият е ценностният и следващият, третият компонент, е всъщност градоустройственият компонент за визията за това конкретно пространство и за големината съответно на този паметник. През тези няколко месеца виждаме, че това е тема, която се превръща по-скоро като един тумор в общественото мнение, който периодично някой започва да го възпалява, да го побутва с една пръчка, с един скалпел, да го възпалява, да може да инициира някаква енергия около него, за да може да се възбужда някаква част от електората. И в случая това по-скоро е по отношение на битката, така да я наречем, за София, тъй като сме в този наратив и си говорим за това кой ще победи, кой ще бие другия кандидат", каза още той.

Според Атанас Радев това е по-скоро тема, която замаскира проблемите, които има местната политика и проблемите, които всъщност има София, отколкото да представя реално погледнато някакво разрешение на този въпрос по същество.

"Предвид геополитическата ситуация и войната в Украйна, и това да се говори изключително много за руското влияние, за различните… съответно си спомняте с изгонването съответно на N на брой руски дипломати и т.н., това са поредица от актове, с които българските управляващи се опитват съответно да покажат своето доверие и своята ориентация по отношение на нашите западни партньори, съответно да повишим нашия авторитет и както се казва - нашите европейски партньори да ни имат необходимото доверие, ако можем през тези актове всъщност да го постигнем. Но според мен тук се задава един много по-голям въпрос, който е точно затова ценностно ниво, за което си говорим – че всъщност имаме една криза на идентичността, която се опитваме чрез премахването на тези паметници и т.н. да повдигнем, но всъщност си мисля, че нещата не се случват по този начин, защото в тази ситуация ние не търсим общото, не търсим консенсусните неща, които са базови и постигнати във времето. Ние периодично повдигаме теми, които да разделят обществото допълнително, и това се вижда и в рамките на предизборната кампания, която е на местно ниво ситуирана в София, през Паметника на Съветската армия, и която ще се опита да се пренесе и в останалите градове, макар че според мен това няма да се получи, защото в по-малките населени места това не е такъв сериозен и голям проблем, колкото е за София", каза Радев.

"За мен като млад човек, реално погледнато, аз този паметник всъщност не го свързвам с абсолютно нищо, защото съм човек, който не е живял през предишния период. От гледна точка на историческото ми образование - имам съответно понятие, но мисълта ми е, че нямам абсолютно никаква свързаност с този паметник", категоричен бе политологът.

Цоня СЪБЧЕВА