Целта на Академията за младежко участие е да изградим посланици, които да правят инициативи и да пробуждат своите местни общности. Фокусът е местното младежко участие в по-малките населени места, защото там има млади хора, които нямат достъп до всичко, до което младежите в по-големите градове имат. Това каза заместник-председателят на Национален младежки форум Атанас Радев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Национален младежки форум съвместно с Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите създават инициативата с цел да запознаят активните млади хора на България с теми като гражданската активност, демокрация и начинът, по който функционира демократичният процес, младежко участие на местно ниво и как можем да работим с общините, обясни Атанас Радев. 65 младежи от цялата страна на възраст между 15 и 25 години ще имат възможност да се включат в Академията за младежко развитие, като всичко е напълно безплатно.  

"Ролята на самите младежки организации е под една или друга форма да стимулират младите хора да участват, да видят какви са ползите от това да усвояват различни умения и знания, които отсъстват във формалната образователна система. Академията за младежко участие има скромната претенция да създаде такива умения, които младите хора да усвоят и да приложат в своите собствени населени места. Единият от фокусите е за мястото ни в демократичния процес“, обясни Атанас Радев.  

Той посочи, че политическото разделение в момента е на много силно, но трябва да си дадем сметка кое е това, което ни обединява като народ, като нация. "Аз не чувам приказката за България, което е много притеснително. И гражданите, и политиците трябва да работим заедно в тази посока, защото това не е плод на решение на една партия или на една личност в държавата, а на всички заедно. Гражданското общество не е абстракция, всички сме граждани“, подчерта председателят на Национален младежки форум. 

Гражданските организации могат да бъдат сериозен коректив. "Национален младежки форум бяхме много сериозен коректив и двигател на темата за Стратегията за младежта. Ние активно, последователно в медии и като становища, и като активност и диалог с институциите сме разговаряли точно по тази тема и се виждат резултатите. Няколко служебни кабинета вкарваха Стратегията в НС, влизаше тази точка в дневния ред на няколко НС“, даде пример той.  

От 2 до 7 май ще се проведе първото обучение в рамките на академията – "Моето място в демокрацията“.  

От 1 до 13 септември ще се проведе симулация на Народното събрание, като идеята на младежкия парламент е да легитимира дискутираните в рамките на събитието теми чрез конкретен политически документ.