Хубаво би било да отбягваме бурите и да не се намираме на открити пространства по време на развитието им. Това каза Ася Джамбазова от Планинската спасителна служба в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.

"По време на буря светкавиците удрят високи предмети, така че нещата, които трябва да избягваме, са изпъкнали остри форми на релефа, като далекопроводи, електропроводи, всякакви метални, дървени конструкции, които са единични и по-високи, стърчащи единични дървета, много големи открити пространства, пространства, които са близо или вътре във водни басейни, тъй като водата е по-добър проводник на електричеството, всякакви навеси, беседки и бараки, които са отворени. Човек трябва да е поне на 15-20 м от предмет, който би привлякъл мълния,“ обясни тя.  

По думите й това къде ще ударят светкавиците е въпрос на шанс и затова е добре да се потърси място, където човек може да се подслони. Т.е. трябва да се търсят по-ниски места, които нямат единични стърчащи предмети. Добре е да сме в затворени пространства, в сгради са затворени прозорци и врати, както и в затворени превозни средства, тъй като колата действа като т.нар. Фарадеева клетка и ако удари светкавица, я отвежда в земята.

Съветът й по време на буря в затворите пространства включва и изключване на електрическите уреди, като телефоните също влизат в това число. "Хубаво е да не сме близо до стените и прозорците, но в сграда рискът е много по-нисък,“ каза тя.

Важно е да се знае, че мълнии падат и извън развиващата се буря, защото те могат да изминат много големи разстояние, и по думите й половин час преди и след буря също има опасност.

Когато човек е ударен от мълния, без значение от състоянието му, е задължително да посети болнично заведение и да бъде прегледан, защото могат да настъпят увреждания, които да не са видими на пръв поглед. "Хубаво е веднага да се започне реанимация и няма жизнени показатели. Човек, ударен от мълния, не съхранява електрически заряд,“ обясни още Ася Джамбазова от Планинската спасителна служба.