Във връзка със старта на новата учебна година Асоциациата "Родители" изпрати отворено писмо до министъра на образованието Галин Цоков, министъра на здравеопазването Галя Кондева, до председателя на държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова и до главния секретар на омбудсмана на България г-н Айсун Авджиев с пет ключови въпроса, на които асоциацията търси отговор от години. 

В Асоциация Родители вярваме безусловно, че благоденствието на децата е ключово за обществото и че ние, възрастните, носим отговорност да създадем среда, в която всяко дете да има възможност да расте здраво, щастливо, уверено в себе си и да развива своя потенциал. Вярваме също така, че семейството и училището имат ключова роля за това. Ето защо вече повече от 20 години дейността ни е фокусирана върху образованието и доброто взаимодействие между училището, детската градина, яслата и родителите. Това написаха още от Асоциация Родители в писмото. 

Подобряване и осъвременяване на образователната система, стимулиране на диалога между семейството и училището и активно въвличане на родителите в училищната общност, развиване на социално-емоционалните умения и дигитално медийната грамотност на децата, насърчаване на родителите да бъдат най-добрите родители, които могат да бъдат, и подкрепяне на децата да се превърнат в най-добрите възрастни, които могат да станат… Това са нашите теми, върху които сме съсредоточили експертизата и усилията си през всичките тези години. Темите, по които работим и за които ще продължим да се застъпваме, както и да следим развитието им, допълниха още те. 

Асоциацията посочи и въпросите, на които трябва да се обърне внимание и да се намери адекватно решение:

1. Кога ще бъде въведен едносменен режим на обучение във всички български училища? 

2. Защо се правят националните външни оценявания в 4., 7. и 10. клас, след като те не водят до промяна в учебните програми и съдържание, а само засилват напрежението сред децата, родителите и учителите, както и порочната практика на частните уроци?

3. Кога ще има сериозен контрол върху продажбата на вредни и опасни за здравето на децата храни, напитки и тютюневи изделия?

4. Кога ще има цялостна политика и финансиране, така че всички български училища да имат необходимите условия за поддържане на хигиена (топла вода и сапун в тоалетните), както и условия за спорт и игра – физкултурни салони, спортни площадки и съблекални?

5. Кога ще бъде въведено системно здравно образование в училище, така че децата да могат да получават както знания за физическото и психическото им развитие, така и за вредната храна, зависимостите и други опасности, свързани със здравето им?

От Асоциацията призоваха отговорните институции и обществото да потърсят общо решение на тези проблеми, за да може децата ни да растат в една наистина качествена, подкрепяща и съвременна среда.