Бюджетът е разчетен при нива на събираемост, които са същите като тази година и малко по-малки от миналогодишните, които бяха събрани. Така че от тази гледна точка нямаме проблеми с приходната част. Данъците, като процент от БВП, са предвидени на 37,5 %, колкото са и тази година. Миналата година успяхме да съберем даже малко повече – 38% данъци от БВП, така че там нямаме проблеми. Това заяви финансовият министър Асен Василев пред журналисти преди заседанието на ПГ на Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ), предаде репортер на "Фокус".

За трета поредна година се показва, че България може да има 3% дефицит, може да има истинска социална политика (заложеното увеличение на доходите е над 11%), може да има рекордни инвестиции (12 милиарда са заложени) и всичко това да се върже с данъчната политика, без да се вдигат ставките на данъците, обясни Асен Василев.

"Миналата година се говореше за 7% дефицит, а завършихме на 2,9% на начислена основа, 0,8 % на касова основа. Тази година също ще завършим на дефицита, който е заложен в бюджета – 3% на начислена основа. За догодина сме планирали 2,9% на начислена основа. Не съм видял нито една критика, която да е базирана на сметка. Повечето критики са базирани на различна икономическа философия – тази на постната пица. Мисля, че българският народ имаше достатъчно постна пица в годините, време е да правим модерна икономика и вдигане на доходите за гражданите. Виждате, че задържаме данъчната политика, не се променят данъчните ставки. И другото, което правим е да има инвестиции в държавата, защото политиката, която провеждаме от 2021 година до сега е, че няма как да сме богата държава, ако доходите са ниски“, поясни Асен Василев.

"Трябва да се вдигне цената на труда, да станат по-високи заплатите, в същото време да инвестираме в нови машини, в пътища, в железници, така че държавата да дръпне напред и да се увеличи производителността на труда“, каза още финансовият министър.

Асен Василев обяви, че няма да се вдига данък "Сгради“. "Това, което е заложено в Закона за местните данъци и такси е възможност на общините сами да определят данъчната си ставка и данъчната основа, каквато са имали до 2027 година, след което им е отнета, каза още финансовият министър.