В училищата не се продава и не се използва дрога, най-малкото защото има камери. Това се случва извън тях. В училищна среда става по-скоро "зарибяването" на децата от ученици с "авторитет". Това каза директорът на 51 ОУ в столицата и председател на Сдружението на директорите в средното образование Асен Александров в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус"

Той разказа за подобен случай отпреди няколко години в училището, което ръководи. "За наша изненада, няколко месеца преди да завърши 12. клас, разбрахме, че момчето, което мислехме да наградим със златен медал като най-добър ученик на училището, най-активният общественик, чаровен е бил дилър и разпространител", обясни Асен Александров.  

По думите му училищата организират различни мероприятия с цел превенция на зависимостите, но дейностите не са резултат от политики на МОН. "В 51-во сме правили много такива мероприятия. Идвали са експерти, които са показвали различни видове наркотици и ефекта от тях. На по-малките ученици показваме филмчета, тъй като въздействието им върху тях е по-силно. Стефан Бакалов е идвал в нашето училище и е показвал как кучетата могат да откриват наркотици. Нашият опит показа, че е по-добре да говорят външни лица. Това, което казват учителите и родителите, някак си не се приема като първоистина от тийнейджърите", каза директорът.  

Асен Александров коментира обсъжданите от държавата мерки за превенция на разпространението и употребата на наркотични вещества сред подрастващите и създаването на електронен регистър на наркодилърите, до който да имат достъп директорите на училища. Ако наркодилърите са ученици, те трябва да бъдат изолирани от училищната среда чрез прехвърляне в индивидуална форма на обучение например, смята той. "Но това е инструмент, който би работил, ако той е ученик. Иначе за дилърите, които не са в училище, ние какво ще направим? Това е малко прехвърляне на отговорността – така го приемам. Всичко отива към училището – сексуално възпитание, военно обучение, обучение по пътна безопасност", коментира той. 

Превенция трябва да се осъществява с общите усилия на МВР, медиите, училището и родителите. "Родителите трябва да са основният таргет на тази кампания на МВР. Родителите се лъжем, затваряме си очите, не можем да видим колко бързо порастват нашите деца. Ако родителите правят домашни тестове за наркотици един път месечно, това е профилактика. Не знам защо не искаме да прихванем тези традиции на държави, които по-рано от нас са изпаднали в този проблем", коментира Асен Александров.