С престижна специална награда беше отличен проектът за образователно игрално пространство на открито на арх. Десислава Стоянова арх. Мариана Сърбова от архитектурно студио Мото по време на годишните награди за архитектура Archinova Architecture Awards. Повече за проекта разказа екипът от архитекти пред "Фокус" минути след награждаването.

Образователното игрално пространство за деца (0-12г.) носи името "Рибарски истории" и е с фокус върху популяризиране на рибарския занаят и информираност по темите за екология, опазване на околната среда, водите, флората и фауната в Черно море.

"Рибарски истории" включва различни по характер зони: площадно пространство, където са съсредоточени местата за сядане и образователните материали, сензорна част (включваща игра с вода и сензорна пътека), детска площадка 0-3г., зони за игра 3-7г. и 3-12г. Съоръженията за игра са изработени от акациева дървесина, по авторски проект, вдъхновени от мястото и темите на площадката.

"Тази награда е изненада за нас, но сме много щастливи, че нашят проект е впечатлил журито, най-вече, че се обръща внимание на средата за деца, което е наша кауза - да я направим по-интересна, по-жива", това каза пред "Фокус" арх. Десислава Стоянова, сред церемонията на Archinova Architecture Awards 2024.

Арх. Мариана Сърбова споделя, че интересът, и на двете, към архитектурата, ориентирана към децата се е родил преди доста години по време на конкурс за детски площадки в градска среда.

"Всичко започна с една "Стена на приказки" - конкурс, в който участвахме. Тогава усетихме колко близко ни е това и колко ни вдъхновява", каза тя.

"Най-интересното е, че нямахме деца по това време и открихме, че може да влияе не само на децата, а на всички и ни показа колко по-весел може да бъде един град", добави арх. Десислава Стоянова.

"Рибарски истории" се намира в Културно-туристически комплекс "Ченгене скеле“, който се намира много близо до едноименното рибарско селище. Ние работихме по проекта за етнографски къщи съвместно с община Бургас и с рибарите, които живеят и управляват това селище - така че темата дойде естествено - покрай Черно море, покрай риболова, обясни арх. Мариана Сърбова.

"Това, което ми се струва, че ние обогатихме, е това, че добавехме образователен елемент и се фокусирахме върху това - как през играта може да общуват възрастни с деца или децата да откриват много нова информация за света около себе си", добавя тя.

Проектът има своите образователни цели за популяризиране на рибарския занаят и информираността за видовете флора и фауна в Черно море, възможност за повишаване на осведомеността и интереса по темите за отговорна консумация, опазване на околната среда и водите, адаптиране към климатичните промени и др. от най-ранна възраст. Също така социализация и подобряване на физическото и психично здраве сред децата и създаване на уникална, предизвикваща въображението и сетивата им среда.

Арх. Мариана Сърбова и арх. Десислава Стоянова изразиха своята благодарност към Община Бургас за доверието и възможността да бъде реализиран проекта. Своите благодарности отправиха и към Българска Фондация Биоразнообразие, които са работили на равно с тях по информационното съдържание.

И споделят, че ги очакват още нови проекти, свързани с съвместни преживявания между деца възрастни и младежи.