Арестите не спряха Димитър от Босилеград да покаже какво искат българите там
© Facebook
По този начин Димитър Димитров иска да покаже, че не е сломен, въпреки престояването му с часове в ареста на 11 март. По същото време в ареста бе задържана и младата учителка Даниела, за която вече писахме.
Фасадата на къщата на Димитър е украсена още и с портрети на Васил Левски, Христо Ботев и други български революционери.
Всички българи в Босилеград и околностите познават Димитър Димитров - Треперски. Знаят, че той от години съхранява и брани българщината в Сърбия. Нашите сънародници живеят тежко там, в тотално изостаналата икономически българска община, за което "Фокус" информира.
Димитър Димитров е и сред инициаторите за поставяне на паметен знак на загиналите 38 мирни българи, предимно възрастни хора, избити от сърбите в погрома в Босилеградско на 15 и 16 май 1917 г. Паметната плоча е иззета от полицията и до днес властите не позволяват да бъде поставена.
Димитър Димитров открива и възстановява и гробовете на петима български офицери, убити от сърбите през 1913 и се заема с поставянето на паметни плочи, които представляват малък мемориал. Той се грижи и за пространството около паметника на Васил Левски в града.
"На 27 ноември, пред паметника на Левски в Босилеград, Димитър Димитров по свой си начин протестираше срещу подписването на Ньойския договор – на фона на паметника и националното знаме с черната забрадка, с упрек към наследниците на европейските "миротворци" които ни обрекоха на мъчителна агония дори и след като формираното от тях държавно формирование завинаги отиде в небитието.
Тогава къщата му отново осъмна с лозунги в знак на протест срещу Ньойския договор", посочи Иван Николов.
През 2022 година Димитър Димитров от Босилеград възстанови паметника на загиналия на 11 юли 1913 г. в сраженията със сръбската армия в местността Панчин гроб български герой – поручик Генчо Неделчев, командир на 16-а рота от 2-ри Искърски полк на 5-а Дунавска дивизия. Паметникът се намира в двора на черквата "Св. Петър и Павел“ в село Божица и е издигнат от съпругата му.
Това е един от малкото запазени до наши дни български войнишки паметници на територията на Босилеградско от 435 български войници и офицери, загинали в боевете срещу сръбската армия от село Караманица до връх Стрешер от 28 юни до 18 юли 1913 година.
Всяка година на 11 юли представители на българските организации в Босилеград, родолюбиви българи и организации и Министерството на отбраната на Република България полагат венци и цветя на паметника.
Очаквайте интервю на "Фокус" със смелия българин от Босилеград Димитър Димитров-Треперски.