Антон Станков: Предложените законопроекти от ПП и ДБ са част от битката срещу главния прокурор и президента
©
И другият законопроект е интересен, но той влиза в противоречие с някои правомощия на президента да да има участие в назначението на тези органи - ДАНС, ДАР, НСО, обясни Станков. "Прави се опит политически да се консолидира едно мнозинство срещу президента. Това е по-интересната част от това, което се случва в момента. Ще е интересно и показателно какво мнозинство ще събере. Интересно е тази тема дали ще обедини партиите. Като гледам настоящата ситуация, по-скоро съм настроен да мисля, че такъв законопроект ще мине, нищо че той си има своята степен на противоконституционност“
През 2005 г., когато приключвахме с преговорите по присъединяване, представихме концепцията за нов НПК пред Брюксел и това доведе до затварянето на главата, разказа бившият министър на правосъдието. "България сега започва сама да си противоречи. Просто трябва малко повече последователност в политиката, независимо от това кой какви политически интереси изразява, в крайна сметка става дума за националния интерес“.
Няма как разследващите органи сами да разследват без участието на прокуратурата, категоричен е Станков. "Това е част от онази битка срещу главния прокурор, независимо как се казва той. Вместо политически да се консолидират, да се обединят около няколко идеи, те просто се опитват да заобиколят Конституцията в момента“.
Темата разследване в полицията е много важна и там трябва да се вземат чисто организационни мерки. "Разследващите полицаи са хора с висше юридическо образование, а те са малко в момента поставени в зависимо положение. Има какво да се промени в МВР, надявам се колегите да го виждат. Но за мен това, което е предложено е по-скоро част от битката срещу главния прокурор. Другият законопроект конкретно е срещу президента“.
Среднощните дебати в парламента са стара социалистическа практика и никога не са водили до нещо добро, така че такива решения по-добре да се вземат на бистър ум, трезва глава и т.н., смята Станков. "Хартия или машина, акцентът е един и същ – че се фалшифицират изборите дали на хартия, дали на машина. Никой не се фокусира върху това как да не се фалшифицират изборите. Никой не говори за проблема с избирателните списъци. Въпросът е ясен, но не се предлага решение“, в заключение каза Станков.