Антон Пулийски: Фалшивите новини са проверка дали можем да мислим критично

©
CyberCLUB навършва три години, като събитието ще бъде отбелязано на 8 април в "Интерпред“. То е безплатно и достъпно за всички, желаещи да се развиват в сферата на киберсигурността и изкуствения интелект. Необходима е единствено онлайн регистрация.
Преди година CyberCLUB започва инициативата #КиберЗНАМ, насочена към деца и подрастващи, като целта е да се повиши осведомеността относно киберзаплахите при използването на различни технологии. "Децата приемат технологиите като даденост, като част от средата, в която се развиват. Те са твърде доверчиви и приемат, че това е техният свят. Именно там е проблемът“, посочи Пулийски.
Децата, които стават жертва в онлайн пространството, ще стават все по-сериозен проблем, заяви той. "Надявам се нашата кампания да набере още по-голяма скорост, за да може да противодейства на тази вълна. Набираме доброволци и ги свързваме с различни училища, в които те да преподават техните познания. Основната идея е колкото се може повече деца да научат и да разкажат на своите връстници и по възможно най-достъпния начин да достигнем до колкото се може повече деца“, обясни Антон Пулийски.
По думите му хората започват да обръщат все повече внимание на киберсигурността след COVID пандемията и пренасянето на голяма част от работата в онлайн пространството. "Колкото повече интересите на компаниите отиват във виртуалната среда, толкова повече рисковете се увеличават. Всеки човек, всяка компания започва да си задава въпроса как да опази бизнеса си. Всеки ден ще се появяват нов вид заплахи и ние трябва да се информираме“, коментира експертът.
В бизнеса има много ресурси, които са привлекателни за хакерите. "Това, което виждаме в последните години, го потвърждава статистиката за успешни атаки и пробиви, съответно платени откупи за данни“, посочи Антон Пулийски.
Затова е важно собствениците на бизнеси да провеждат редовни обучения по киберсигурност на служителите си, допълни той.
Антон Пулийски отбеляза, че през последните години се наблюдава бум на откраднати акаунти в социалните мрежи. Това е резултат от липсата на киберхигиена на потребителите, посочи експертът. "Стъпките за защита са толкова бързи и прости, че е отчайващо, че хората не ги спазват. Първо, да имат силни пароли, които не се състоят от няколко, а от 10-12 символа, които включват големи и малки букви, цифри и специални знаци. Другото, което се наблюдава, е, че много хора използват една и съща парола навсякъде. Няма как да преценим кой сайт ще бъде хакнат и откъде ще бъдат източени нашите данни. Затова най-добрата практика е да се използват различни пароли за различните платформи. Ако не искате да ги помните или записвате, използвайте мениджъри за пароли – има такива приложения в различните платформи. Третата много важна стъпка е използване на мултифакторна защита. Всяко приложение, което ползваме за бързи съобщения, има възможност в секюрити панела да сложим двустепенна защита“, обясни той.
По думите му често хакерите не са технически и инженерно образовани хора. "Но са на правилното място в правилния момент и използват правилния инструмент. Ако уязвимостта се потвърди, тогава и атаката става успешна. Хакерите са хора, които се възползват от уязвимости в сайтове, на които могат да проникнат. Използват готови инструменти“, поясни експертът.