Скоро ще бъде обявена първата партида от консулски услуги, които ще се извършват по интернет, обяви в сутрешния блок на БНТ депутатът от “Демократична България" Антоанета Цонева, председател на парламентарната Комисия за политиките за българите извън страната, съобщиха от пресцентъра на партията. “Ще се подходи прагматично и рационално, за да не се получава така, че понякога да е по-лесно да се качиш на самолета до България, отколкото да чакаш в консулството", каза Цонева. И подчерта, че работата по дигитализацията на консулските услуги ще бъде координирана между Министерството на електронното управление и Министерството на външните работи.

Депутатът от ДБ цитира и данни от последното преброяване на населението на Националния статистически институт, според които българите са намалели с 844 000 души за последните 10 години. 47% от спада се дължи на емиграцията, както обяви в сряда пред комисията за българите в чужбина председателят на института Сергей Цветарски. А като се съпоставят данните от различни източници, общият брой на българите в чужбина е около 1,5 млн. “Докато нямаме яснота къде са сънародниците ни зад граница, няма да можем да провеждаме политиките си към тях и гражданите да имат равен достъп до административни услуги от българската държава, наравно с живеещите у нас", изтъкна Антоанета Цонева.

По думите ѝ, няма изкривяване в данните на регистъра от ГРАО, на базата на които се правят избирателните списъци, защото там фигурират всички български граждани, живеещи в извън страната - пълнолетни и непълнолетни, и те са 8 млн. души, а живеещите извън България са 6,5 млн. Но на базата на преброяването ще трябва да се коригира и броят на депутатските мандати в избирателните райони за следващи избори. Във всички избирателни райони, където населението намалява, те ще трябва да бъдат намалени, единствено София трябва да излъчва повече депутати, защото само в столицата населението се увеличава. Трябва да се създаде и район “Чужбина", както от “Демократична България" сме обещали на избирателите си, каза още Цонева. Но уточни, че на НСИ са му необходими още няколко месеца за въвеждане на данни и от хартиеното преброяване, както и за верификация на информацията.

Помолена да коментира оставката на Сотир Цацаров от председателския пост на антикорупционната комисия КПКОНПИ, Цонева заяви, че критичното отношение на ДБ към Цацаров още като главен прокурор е отдавна известно. Но за нея в момента въпросът не е персонален, защото управляващото мнозинство ясно се е обявило за решителна реформа на КПКОНПИ, която ще бъде разделена на две - комисия, която се занимава с отнемане на незаконно придобито имущество и комисия, разследваща корупцията. Оттеглянето на Цацаров е някаква негова лична стратегия за оцеляване, смята Антоанета Цонева.

На въпрос за изключването от “Да, България" на столичния общински съветник Методи Лалов, Цонева заяви, че това е решение на Националната контролна комисия на партията, което е мотивирано на 18 страници. “Ако прочетете мотивите на НКК, всяка идея за разчистване на лични сметки ще отпадне", каза Антоанета Цонева.