Всеки, които е избрал да работи за хората в една организация, е избрал да върши работата си с много професионализъм, енергия и много действие. Имам привилегията да съм част от компания, в която намират своето място хора с всякакъв опит и от всички поколения, които са на пазара на труда днес, независимо дали това са млади хора, за които това е първа работа, професионалисти, които търсят тяхното утвърждаване и кариерни стъпки, или хора с много повече опит и пред тяхното пенсиониране. Това каза в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“ новият председател на Управителния съвет на Българската асоциация за управление на хора Анна Панчева.

По думите й възрастовата граница с годините се увеличава и за зрели професионалисти днес приемаме хората малко над 50, 55+ години.

"Това са поколения Х и бейбибумърите, за които основни задържащи фактори са стабилен работодател, работа в екип с ясни отговорности, включително управление на хора, готовност за изпълнение на поставени цели, постепенно развитие и дългосрочно отношение към работата в една компания. С подобна мотивация, да, те са подходящи за голяма част позициите в компания, като "Кауфланд“.“

България има какво да предложи, смята още, като според нея това е движущата мотивация, с която в края на миналата година в "Кауфланд“ правят програма, която е насочена точно към хората с опит, "като разказахме историите на повече от 15 наши колеги, които са се завърнали от чужбина и въпреки че са 50+ години, действат вдъхновяващо за всички по-млади колеги с усмивката и с опита, които може да предадат,“ каза Анна Панчева и добави, че когато има вътрешна мотивация, тогава и промяната и адаптацията е възможна.

Според нея няма работодател в България, който да не оценява значението и това, че хората са условие за това даден бизнес, дадена дейност да съществува или да не съществува. "Въпросът е обаче наистина какво правим, за да можем ясно да покажем възможностите, които са тук, в България. Къде по-добре може да се развие един човек, наистина зависи от неговата подготовка, от сектора, от много фактори. Има обаче един съществен момент: България е различна спрямо целия останал свят, защото тя е нашата родина, а тук сме си в къщи,“ каза тя и посочи, че според нея не би следвало да има компания с отговорност към бизнеса си, която да не мисли и в двете посоки –  и за българи, връщащи се от чужбина, и подкрепа на хората 50+, които са хора с опит.

Сребърната икономика е реалност, каза още тя. "Всички работодатели наистина трябва да се насочат към конкретни политики в подкрепа на баланса, работа и лично време, въвеждащи програми за хората с много опит, менторство между колегите, вътрешни обучения, информационни кампании с една единствена цел – приемането на многообразието и на различията наистина може да ни направи много по-успешни, по-споделени и по-цялостни.“