Изпращането на западни войски в Украйна ще се случи само при подписано и влязло в сила споразумение за прекратяване на сраженията между Киев и Москва, и то с ясен механизъм за наблюдение и съответно контрол по изпълнение на това споразумение. Войските се разглеждат като възпиращ фактор. Това каза бившият министър на отбраната Ангел Найденов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". 

Участието на министър-председателя на срещата на върха в Париж в края на март по думите му е знак за участието на България в т.нар. Коалиция на желаещите. Присъствието на срещата на заместник-министър на отбраната на срещата в Брюксел на 10 април е потвърждение на това участие, заяви той.

"Не всички от първоначално присъствалите 33 държави ще участват с военни сили в Украйна. Засега само 10 държави са изразили готовност за такова участие. Според френския президент участието би могло да се изрази и чрез логистична подкрепа или чрез предоставяне на разузнавателни данни или въоръжение и техника. България е изявила готовност за използване на Военноморския координационен център във Варна като център за контрол на корабоплаването и на безопасността в Черно море“, посочи Ангел Найденов.

Възпиращите войски няма да бъдат разположени по линията на съприкосновение между Украйна и руските части. "Очаква се те да бъдат разположени в някои украински градове или ключови инфраструктурни обекти“, уточни бившият министър на отбраната.

Вероятно в случай на споразумение ролята на мироопазващи сили по демаркационната линия ще бъде поета от други войски. "Говореше се за възможност за изпращане на войски от Индия, от Индонезия и Саудитска Арабия. До този момент САЩ отказват участие, въпреки мнението на част от европейските лидери, че т.нар. американски предпазен механизъм е изключително важен и необходим и че те не биха участвали с войски, ако САЩ не гарантират подкрепа от своя страна“, обясни Найденов.

Русия продължава да отхвърля разполагането на западни войски в Украйна, допълни той.

Според бившия министър на отбраната усилията за постигане дори на частично примирие до момента са се провалили напълно. "Разговорите не доведоха до реално спиране на ударите по отношение на енергийната инфраструктура, за което  се говореше, че е в сила от 18 март. По-скоро имаме взаимно приети мораториуми от украинска и руска страна. Двете страни размениха списъци с обектите, по които не бива да се нанасят удари, но виждаме, че всеки ден и двете страни се обвиняват взаимно в нарушение“, посочи той.

Според Найденов Русия е много по-заинтересована от Украйна от постигане на споразумение. "Русия обвързва споразумението не само с осигуряване на свободния износ на храни и торове, но и с премахване на санкциите срещу банки, застрахователни компании, фирми за търговия и селскостопанска техника“, поясни той.