В доклад на Министерството на отбраната бяха обобщени проблемите, основно пред ВВС.

Отчетен беше хроничният недостиг на изправна летателна техника - ако очакваме, че има кой знае какви изненади в този доклад, ще бъдем разочаровани. Голяма част от констатациите и проблемите можем да ги видим в докладите за анализа на отбраната и въоръжените сили в години назад, особено в частта за ВВС. Недостигът на летателна техника, която да е годна за оперативно използване, води до недостиг на летателни часове. Това заяви бившият военен министър  Ангел Найденов.

Той потвърди, че войната в Украйна е забавила модернизацията на Въоръжените сили, тъй като не може да се използват базите за поддръжка на самолети и хеликоптери в Руската федерация и Беларус. За ремонта на самолетите "Спартан" и хеликоптерите "Кугър", по думите на бившия военен министър, има хроничен недостиг на финанси. 

Ангел Найденов посочи, че плановете за модернизация на Сухопътните войски са продължили повече от 12 г. 

"По отношение на ВМС - чакаме вече колко време за построяването и пускането на първия от патрулните кораби. Надявам се да стане в началото на 2025 г. пускането на първия, очакваме и втория, за около 1 млрд. лв.", заяви Найденов. 

В ефира на Bulgaria ON AIR бившият военен министър подчерта, че има забавяне от българска страна в подготовката на инфраструктурата за посрещане на новите летателни машини. 

"Опитват се да го наваксат, особено по отношение на секретните сгради и помещения, които са необходими за посрещането и експлоатацията на F-16. Също има оскъпяване, първоначалната цена от 300 млн. лв. вече набъбна на над 500 млн. лв.", посочи Ангел Найденов.

Надеждата му е при пристигането на първите F-16 да имаме необходимата инфраструктура и да не се налага изтребителите да стоят под наем в хангари в САЩ.